Již neovlivňovat. Předvolební průzkumy končí

ČTK ČTK
9. 10. 2012 9:16
Voliči v Česku s výjimkou Pražanů by nejpozději v úterý měli dostat hlasovací lístky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voliči v Česku s výjimkou Pražanů by nejpozději v úterý měli dostat hlasovací lístky, na nichž budou uvedeni kandidáti na krajské zastupitele.

Na třetině území republiky by navíc měli mít šedomodré obálky s lístky adeptů na senátory, ty by měli dostat také obyvatelé čtyř pražských senátních obvodů.

Nových průzkumů o tom, jaké mají kandidáti vyhlídky na úspěch, se ale lidé už nedočkají. Až do sobotního uzavření volebních místností platí zákaz zveřejňování výsledků předvolebních i volebních průzkumů.

Obálky se sadou lístků, informacemi o způsobu hlasování a adresou volební místnosti lidé dostávají zpravidla do poštovních schránek. Pokud by některý volič lístky nedostal, obdrží je ve volební místnosti.

Tam se také dozví, zda a kteří kandidáti do 48 hodin před začátkem hlasování z voleb odstoupili nebo byli odvoláni.

Podle volebního webu to do konce minulého týdne postihlo z 11 300 krajských kandidátů pouze čtyři, například náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu, z 233 senátních kandidátů žádného.

Lidé, kteří budou volit kromě krajských zastupitelů také senátory, by si ve volební místnosti měli kvůli platnosti svého hlasu dát pozor i na to, do jakých hlasovacích obálek budou vybrané lístky vkládat.

Podle ministerstva vnitra jsou pro krajské volby opět určeny obálky šedé, pro senátní volby žluté.

Statistiky čeká zkouška

Zákaz zveřejňování průzkumů k volbám má zabránit ovlivňování názorů voličů na poslední chvíli. Již zveřejněné výsledky průzkumů by podle ministerstva vnitra mohly zůstat na internetových stránkách i po zákazu zveřejňování.

Jistější je ale jejich stažení, aby se zamezilo případným žalobám ze strany těch, kteří by nepříznivé prognóze svého uskupení přičítali volební neúspěch.

Úterý bude rušným dnem na Českém statistickém úřadu. Statistici před pátečním startem hlasování podruhé a naposledy prověří systém shromažďování, počítačového zpracování a zveřejňování volebních výsledků na volebním serveru.

Druhá zkouška bude spojena i s testem hlasování v komunálních volbách, které se v sobotu uskuteční v devíti českých a moravských obcích.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy