Půjde Chalánková k ODS? Teď to není aktuální, říká senátorka, kterou podpořil i Klaus

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 10. 2018 17:47
Zatímco noví senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer ve čtvrtek oznámili, že vstoupí do klubu Starostů a nezávislých, nová senátorka a bývalá místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková se ještě rozhoduje. "Téma, do kterého klubu vstoupím, nepovažuji v tuto chvíli za aktuální či urgentní," sdělila Aktuálně.cz tato žena, jejíž výhra patřila k vůbec největším překvapením voleb. Na Prostějovsku zvítězila i přesto, že jí TOP 09 odmítla v boji o Senát podpořit a proti sobě měla silnou soupeřku, dlouholetou senátorku za ČSSD Boženu Sekaninovou.
Vítězství Jitky Chalánkové patří k největším překvapením senátních voleb v roce 2018
Vítězství Jitky Chalánkové patří k největším překvapením senátních voleb v roce 2018 | Foto: Ludvík Hradilek

Prostějov - Přestože Senát ještě v novém složení nezasedl, už nyní je nepochybné, že velkou pozornost v něm bude vzbuzovat nová členka Jitka Chalánková. Příznivci i kritici bývalé poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 se shodnou v jednom - její postoje vzbuzují kontroverze a emoce. 

O to zajímavější bude rozhodnutí Chalánkové, do kterého klubu vstoupí a ke které straně se bude hlásit. V kuloárech se nejvíce spekuluje o ODS, protože názory senátorky jsou spíše pravicové. Před volbami ji navíc podpořil také předseda senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil nebo poslanec Václav Klaus mladší, kterého sama o podporu požádala.

"Je málo lidí, kteří se do politiky nejdou jen živit a hájí nějaké hodnoty. Bývalá poslankyně Chalánková vždy bránila zdravě konzervativní, křesťanský pohled na svět a klasickou rodinu," napsal Klaus a připomněl i některé "kauzy", jimiž se politička zviditelnila. "Byla účinnou a pracovitou odpůrkyní ministryně Marksové, norských fondů a spol. na poli juvenilní justice (odebírání dětí biologickým rodičům nejen v Norsku) a všech podobných jurodivých nápadů," podotkl.

Těžko říci, jak moc Chalánkové slova chvály od Klause pomohla, každopádně dala najevo, že si jeho podpory hodně cenní a má k němu blízko. "Pokud dostanu důvěru voličů, bude mi ctí s ním spolupracovat a prosazovat opatření na podporu znevýhodněných lidí. Právě ke skutečně potřebným lidem má směrovat pomoc společnosti. Ne k těm, kteří sociální podporu zneužívají, přestože mají na to, aby se o sebe postarali sami," prohlásila Chalánková.

Na dotaz redakce Aktuálně.cz, zda vstoupí do klubu ODS, odpověděla čerstvá senátorka, že ještě není rozhodnutá. "Téma, do kterého klubu vstoupím, nepovažuji v tuto chvíli za aktuální - řečeno medicínsky, za urgentní," uvedla.

Nechybělo přitom mnoho a Jitka Chalánková mohla ve volbách skončit již po prvním kole - postoupila s rozdílem pouhých pěti hlasů. O to větší bylo překvapení, když následně celé volby vyhrála. "Vedla jsem několikaměsíční intenzivní kontaktní kampaň, která byla ale velmi radostná," vysvětluje si triumf Chalánková.

Jak zároveň přiznává, velký vliv na její úspěch mělo i angažmá v kauze Evy Michalákové, na jejíž obranu vystoupila. "Znají mě z tohoto boje za navrácení chlapců Michalákových odebraných norskou sociální službou Barnevern. Nejde jen o tento jediný případ, nasvětluje se postupně celá hrůza systému Barnevern. A nejde o Norsko, ale o snahu postupně zavést takový systém do České republiky," uvedla Chalánková, podle které lidé na Moravě toto nebezpečí pochopili a podpořili ji.

"Co mne velmi pozitivně překvapilo, bylo i to, že lidé na Moravě nečekají na socialistické dárečky, které si stejně sami zaplatí za svých daní," dodala.     

Ať odůvodní nepřijatelnost mých názorů

Dítě se má narodit ze svazku muže a ženy, jsou to věci dané vývojem lidstva, když tuto harmonii narušíme, může dojít k destrukci celé společnosti. | Video: dvtv

Politická cesta této ženy stojí rozhodně za pozornost, v posledním roce se toho kolem ní odehrálo opravdu hodně. Někteří lidé proto byli velmi překvapeni tím, že TOP 09 nepodpořila letos v červnu Chalánkové kandidaturu do Senátu. Jak je to možné? Vždyť od roku 2010 byla sedm let poslankyní TOP 09, v letech 2015 až 2017 byla zvolena dokonce místopředsedkyní. Co se stalo?

Jednoduše řešeno, mění se tato strana, stejně jako se do určité míry mění také Chalánková. Změna v orientaci strana byla patrná hned v listopadu roku 2017, kdy nastoupil do čela strany Jiří Pospíšil, zatímco Chalánková skončila jako místopředsedkyně. Strana začala razit liberálnější politiku, zatímco Chalánková se prezentovala stále více konzervativními názory. Poté, co nedostala podporu do voleb, oznámila odchod. 

"Nemohu a nechci setrvávat ve straně, která opustila ideály konzervativní strany, ze kterých vyrostla a na nichž stojí evropská civilizace. Ve straně, která se postoji svých současných čelných představitelů vysmívá těmto hodnotám a která nerespektuje názory a usnesení členské základny," tvrdila.

Když se jí Aktuálně.cz zeptalo tento týden na TOP 09, řekla, že se nechce o této straně bavit. Na dotaz, co by řekla svým oponentům, kteří ji označují za příliš konzervativní političku, jejíž názory vyvolávají polemiky i emoce, měla tuto doslovnou odpověď: "Nechci být nezdvořilá, pane redaktore, ale otázka vypadá jako jedna paní povídala. Konzervativní stejně jako svobodný člověk nemůže být trochu, tak akorát nebo příliš. Pokud ta "paní" chce poukázat na to, co je špatně, nechť přinese potřebné argumenty a odůvodní nepřijatelnost mých postojů."

A na otázku, co nejvíce ovlivnilo její život a názory, vzpomněla rodinu. "Krásné dětství v rodině lékaře, studium, práce v ordinaci dětského lékaře, péče o čtyři děti, manželství, rodina. A setkávání s mnoha vzácnými lidmi. A snad touha poučit se," podotkla.

Vyhrála navzdory TOP 09? ptal se Kalousek

Předseda Pospíšil odpovídal letos v červnu na otázky, proč jeho strana Chalánkovou do Senátu nepodpořila tak, že se její názory nelíbily některým poslancům strany. Zároveň jí vyčítal,  že prý některé názory říkala nahlas, aniž by je předtím dostatečně vydiskutovala uvnitř strany. Moc konkrétní ale nebyl. "Třeba názory na to, jaká je míra konzervativnosti a liberálnosti TOP 09," podotkl.

Když se s ním na téma Chalánková a směřování strany bavila redakce Aktuálně.cz letos v srpnu, odmítal, že by se TOP 09 odkláněla od konzervatismu. "Jsem přesvědčený, že v naší straně je místo jak pro liberály, tak pro konzervativce. Je otázka, jak si konzervatismus definujete. Pokud za konzervativní považujete to, že chceme klasickou evropskou demokracii, nehledáme žádné třetí cesty a chceme svobodnou společnost, tak jsme konzervativci," prohlásil.

Když přišla řeš na etická témata, jako jsou například sňatky homosexuálů či adopce párů stejného pohlaví, na což mají Chalánková a Pospíšil odlišné názory, předseda strany uvedl, že to nechává na každém členovi. "I jiné strany nechávají své poslance, aby se v těchto etických věcech rozhodli podle svého svědomí, a ne podle nějakého nadiktovaného stranického programu," sdělil. 

Nebyla to ale její první strana, v minulosti byla členkou KDU-ČSL, odkud odešla společně s dřívějším předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem a dalšími zakládat novou stranu. Kalousek ji podporuje dlouhodobě, i když má na některé věci jiný názor než ona. Nelíbilo se mu ale, že jí vedení TOP 09 nechtělo za kandidátku do Senátu, takže hned po druhém kole nepřímo oslovil i Pospíšila následujícím vzkazem na sociálních sítích.  

"Tak nevím… Vyhrála Jitka Chalánková navzdory tomu, že ji vedení TOP 09 odmítlo většinou hlasů nominovat, nebo vyhrála právě díky tomu?" ptal se  tento předseda poslaneckého klubu TOP 09, když jí blahopřál k vítězství a popisoval ji jako zkušenou, pracovitou a zásadovou političku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy