Půjde Chalánková k ODS? Teď to není aktuální, říká senátorka, kterou podpořil i Klaus

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 10. 2018 17:47
Zatímco noví senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer ve čtvrtek oznámili, že vstoupí do klubu Starostů a nezávislých, nová senátorka a bývalá místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková se ještě rozhoduje. "Téma, do kterého klubu vstoupím, nepovažuji v tuto chvíli za aktuální či urgentní," sdělila Aktuálně.cz tato žena, jejíž výhra patřila k vůbec největším překvapením voleb. Na Prostějovsku zvítězila i přesto, že jí TOP 09 odmítla v boji o Senát podpořit a proti sobě měla silnou soupeřku, dlouholetou senátorku za ČSSD Boženu Sekaninovou.
Vítězství Jitky Chalánkové patří k největším překvapením senátních voleb v roce 2018
Vítězství Jitky Chalánkové patří k největším překvapením senátních voleb v roce 2018 | Foto: Ludvík Hradilek

Prostějov - Přestože Senát ještě v novém složení nezasedl, už nyní je nepochybné, že velkou pozornost v něm bude vzbuzovat nová členka Jitka Chalánková. Příznivci i kritici bývalé poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 se shodnou v jednom - její postoje vzbuzují kontroverze a emoce. 

O to zajímavější bude rozhodnutí Chalánkové, do kterého klubu vstoupí a ke které straně se bude hlásit. V kuloárech se nejvíce spekuluje o ODS, protože názory senátorky jsou spíše pravicové. Před volbami ji navíc podpořil také předseda senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil nebo poslanec Václav Klaus mladší, kterého sama o podporu požádala.

"Je málo lidí, kteří se do politiky nejdou jen živit a hájí nějaké hodnoty. Bývalá poslankyně Chalánková vždy bránila zdravě konzervativní, křesťanský pohled na svět a klasickou rodinu," napsal Klaus a připomněl i některé "kauzy", jimiž se politička zviditelnila. "Byla účinnou a pracovitou odpůrkyní ministryně Marksové, norských fondů a spol. na poli juvenilní justice (odebírání dětí biologickým rodičům nejen v Norsku) a všech podobných jurodivých nápadů," podotkl.

Těžko říci, jak moc Chalánkové slova chvály od Klause pomohla, každopádně dala najevo, že si jeho podpory hodně cenní a má k němu blízko. "Pokud dostanu důvěru voličů, bude mi ctí s ním spolupracovat a prosazovat opatření na podporu znevýhodněných lidí. Právě ke skutečně potřebným lidem má směrovat pomoc společnosti. Ne k těm, kteří sociální podporu zneužívají, přestože mají na to, aby se o sebe postarali sami," prohlásila Chalánková.

Na dotaz redakce Aktuálně.cz, zda vstoupí do klubu ODS, odpověděla čerstvá senátorka, že ještě není rozhodnutá. "Téma, do kterého klubu vstoupím, nepovažuji v tuto chvíli za aktuální - řečeno medicínsky, za urgentní," uvedla.

Nechybělo přitom mnoho a Jitka Chalánková mohla ve volbách skončit již po prvním kole - postoupila s rozdílem pouhých pěti hlasů. O to větší bylo překvapení, když následně celé volby vyhrála. "Vedla jsem několikaměsíční intenzivní kontaktní kampaň, která byla ale velmi radostná," vysvětluje si triumf Chalánková.

Jak zároveň přiznává, velký vliv na její úspěch mělo i angažmá v kauze Evy Michalákové, na jejíž obranu vystoupila. "Znají mě z tohoto boje za navrácení chlapců Michalákových odebraných norskou sociální službou Barnevern. Nejde jen o tento jediný případ, nasvětluje se postupně celá hrůza systému Barnevern. A nejde o Norsko, ale o snahu postupně zavést takový systém do České republiky," uvedla Chalánková, podle které lidé na Moravě toto nebezpečí pochopili a podpořili ji.

"Co mne velmi pozitivně překvapilo, bylo i to, že lidé na Moravě nečekají na socialistické dárečky, které si stejně sami zaplatí za svých daní," dodala.     

Ať odůvodní nepřijatelnost mých názorů

Dítě se má narodit ze svazku muže a ženy, jsou to věci dané vývojem lidstva, když tuto harmonii narušíme, může dojít k destrukci celé společnosti. | Video: dvtv

Politická cesta této ženy stojí rozhodně za pozornost, v posledním roce se toho kolem ní odehrálo opravdu hodně. Někteří lidé proto byli velmi překvapeni tím, že TOP 09 nepodpořila letos v červnu Chalánkové kandidaturu do Senátu. Jak je to možné? Vždyť od roku 2010 byla sedm let poslankyní TOP 09, v letech 2015 až 2017 byla zvolena dokonce místopředsedkyní. Co se stalo?

Jednoduše řešeno, mění se tato strana, stejně jako se do určité míry mění také Chalánková. Změna v orientaci strana byla patrná hned v listopadu roku 2017, kdy nastoupil do čela strany Jiří Pospíšil, zatímco Chalánková skončila jako místopředsedkyně. Strana začala razit liberálnější politiku, zatímco Chalánková se prezentovala stále více konzervativními názory. Poté, co nedostala podporu do voleb, oznámila odchod. 

"Nemohu a nechci setrvávat ve straně, která opustila ideály konzervativní strany, ze kterých vyrostla a na nichž stojí evropská civilizace. Ve straně, která se postoji svých současných čelných představitelů vysmívá těmto hodnotám a která nerespektuje názory a usnesení členské základny," tvrdila.

Když se jí Aktuálně.cz zeptalo tento týden na TOP 09, řekla, že se nechce o této straně bavit. Na dotaz, co by řekla svým oponentům, kteří ji označují za příliš konzervativní političku, jejíž názory vyvolávají polemiky i emoce, měla tuto doslovnou odpověď: "Nechci být nezdvořilá, pane redaktore, ale otázka vypadá jako jedna paní povídala. Konzervativní stejně jako svobodný člověk nemůže být trochu, tak akorát nebo příliš. Pokud ta "paní" chce poukázat na to, co je špatně, nechť přinese potřebné argumenty a odůvodní nepřijatelnost mých postojů."

A na otázku, co nejvíce ovlivnilo její život a názory, vzpomněla rodinu. "Krásné dětství v rodině lékaře, studium, práce v ordinaci dětského lékaře, péče o čtyři děti, manželství, rodina. A setkávání s mnoha vzácnými lidmi. A snad touha poučit se," podotkla.

Vyhrála navzdory TOP 09? ptal se Kalousek

Předseda Pospíšil odpovídal letos v červnu na otázky, proč jeho strana Chalánkovou do Senátu nepodpořila tak, že se její názory nelíbily některým poslancům strany. Zároveň jí vyčítal,  že prý některé názory říkala nahlas, aniž by je předtím dostatečně vydiskutovala uvnitř strany. Moc konkrétní ale nebyl. "Třeba názory na to, jaká je míra konzervativnosti a liberálnosti TOP 09," podotkl.

Když se s ním na téma Chalánková a směřování strany bavila redakce Aktuálně.cz letos v srpnu, odmítal, že by se TOP 09 odkláněla od konzervatismu. "Jsem přesvědčený, že v naší straně je místo jak pro liberály, tak pro konzervativce. Je otázka, jak si konzervatismus definujete. Pokud za konzervativní považujete to, že chceme klasickou evropskou demokracii, nehledáme žádné třetí cesty a chceme svobodnou společnost, tak jsme konzervativci," prohlásil.

Když přišla řeš na etická témata, jako jsou například sňatky homosexuálů či adopce párů stejného pohlaví, na což mají Chalánková a Pospíšil odlišné názory, předseda strany uvedl, že to nechává na každém členovi. "I jiné strany nechávají své poslance, aby se v těchto etických věcech rozhodli podle svého svědomí, a ne podle nějakého nadiktovaného stranického programu," sdělil. 

Nebyla to ale její první strana, v minulosti byla členkou KDU-ČSL, odkud odešla společně s dřívějším předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem a dalšími zakládat novou stranu. Kalousek ji podporuje dlouhodobě, i když má na některé věci jiný názor než ona. Nelíbilo se mu ale, že jí vedení TOP 09 nechtělo za kandidátku do Senátu, takže hned po druhém kole nepřímo oslovil i Pospíšila následujícím vzkazem na sociálních sítích.  

"Tak nevím… Vyhrála Jitka Chalánková navzdory tomu, že ji vedení TOP 09 odmítlo většinou hlasů nominovat, nebo vyhrála právě díky tomu?" ptal se  tento předseda poslaneckého klubu TOP 09, když jí blahopřál k vítězství a popisoval ji jako zkušenou, pracovitou a zásadovou političku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy