Drahoš bude kandidovat na prezidenta. Seriózní člověk, míní Babiš, Hrad zahájil sérii ostrých tweetů

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 28. 3. 2017 20:43
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Řekl to při besedě s občany Jablunkova v Moravskoslezském kraji, odkud pochází a kde prožil dětství. "Já jsem tady hlavně proto, abych vám oznámil, že jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky," řekl Drahoš poté, co na pódium přizval manželku a jednu z dcer. Následoval obrovský potlesk. "Je vidět, že alespoň tady v Jablunkově mám velkou podporu," dodal.
Jiří Drahoš chtěl nejprve kandidaturu oznámit lidem z Jablunkova, odkud pochází. Veřejnosti to chtěl sdělit až později. | Video: Aktuálně.cz

Jablunkov (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Prezident Miloš Zeman má v boji o Hrad vážného soupeře. Kandidaturu v úterý oznámil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, když besedoval s občany Jablunkova, odkud sám pochází.

"Já jsem tady hlavně proto, abych vám oznámil, že jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky," prohlásil Drahoš, který předtím přizval na pódium manželku a jednu z dcer. "Je vidět, že alespoň tady v Jablunkově mám velkou podporu," dodal poté, co se sálem rozezněl hlasitý potlesk.

Ze všeho nejvíc Drahoš mluví o tom, že by byl nadstranický prezident. "Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové," řekl.

"Ze všeho nejvíc bych chtěl být obhájcem potřebných, byť já patřím k těm úspěšným, kteří mají společnosti co odevzdat," doplnil ke své kandidatuře Drahoš. Za důležité považuje, aby byl obklopen solidními lidmi. Konkrétní jména ale neřekl. "Nevím, jakou mám šanci být zvolen, ale mám představu o řadě věcí, které bych chtěl prosazovat," dodal.

Starosta nakonec předal Drahošovi kytici a řekl, že už má podporu města, odkud pochází. "Jablunkov má 22 000 obyvatel, tak už máte 22 000 hlasů," prohlásil s úsměvem Jiří Hamrozi, starosta nejvýchodnějšího města v České republice. Drahoš v Jablunkově vyrůstal a později tam jezdily za prarodiči i jeho děti.

Na besedu přišli i bývalí spolužáci nového prezidentského kandidáta. Jeden z nich, který se představil pouze jako Honza, byl z ohlášené kandidatury nadšený. "Byl by nejlepší. Chodíval s námi hrát volejbal, byl to vždy výtečný student, kamarád a sportovec," řekl. Vyzdvihl také, že Drahoš dokázal nejen ve sportu stmelovat lidi.

"Důstojný kandidát, zajímavá nabídka"

Ještě před oznámením kandidatury začaly některé strany dávat najevo, že by Drahoše rády podpořily. Aktuálně.cz to potvrdil například šéf Starostů Petr Gazdík, ale i někteří zástupci lidovců, TOP 09, ale i ČSSD a ANO. "Vítám, že se okruh kandidátů rozšířil. Jiří Drahoš bude jistě zajímavou nabídkou pro řadu voličů," reagoval na oznámení kandidatury šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Za zatím nejlepší volbu Drahoše označil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci," řekl Kalousek ČTK. Dodal ale, že strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný. "Já osobně bych si strašně moc přál, kdyby ji oznámil Petr Pithart," dodal. Pithart zatím svou kandidaturu vylučuje.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil Drahoše za seriózního člověka. "Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany ani hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí ANO na toto téma čeká interní referendum, naší prioritou jsou sněmovní volby," sdělil Babiš. Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že Drahoš je "jistě důstojný prezidentský kandidát".

Kolář: Má šanci uspět

Podporu Drahošovi vyjádřil také bývalý diplomat Petr Kolář, který se nakonec rozhodl na prezidenta nekandidovat. "Pan profesor si svůj tým bude sestavovat podle svého uvážení a potřeb. Pokud bude mít zájem o moji podporu a bude chtít konzultovat mezinárodní vztahy a zahraniční a bezpečnostní politiku, budu mu v rámci svých možností rád k dispozici. Ale je to zcela na něm," řekl v úterý Aktuálně.cz Kolář.

Bývalý šéf Akademie věd podle něj má velkou šanci uspět. "Je poměrně široce rozkročený zleva doprava, má názory, které se mi libí, ale i takové, které ocení voliči levice," doplnil. Zároveň Drahoše označil za protipól současného prezidenta. "Je to integrovaná osobnost, slušný člověk, nelže a nenapadá," dodal.

Vůči Drahošovi se naopak vymezil mluvčí současného prezidenta Jiří Ovčáček, který během 30 minut publikoval pět příspěvků na Twitteru. "Žádné velké překvapení se nekoná. Jiřího Drahoše nadšeně podporují média a politické strany. TOP 09 počínaje a okolím Bohuslava Sobotky konče," napsal.

"Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev," doplnil mluvčí v dalším z příspěvků. "U kandidátů médií jsou typické floskule o boji s 'extremismem a populismem'. Takové fíkusy na Hradě by plně vyhovovaly politickým stranám," dodal.

Jiří Drahoš chtěl nejprve kandidaturu oznámit lidem z Jablunkova, odkud pochází. Veřejnosti to chtěl sdělit až později. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy