Žalobce Jirát: Odposlechy v kauze Rath desetkrát řešil Ústavní soud, žádné problémy nenašel

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 12. 2016 12:07
Podobné výhrady vůči nařízení odposlechů, které má v kauze Rath Vrchní soud v Praze, jsem ve své práci ještě nezaznamenal, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz žalobce Petr Jirát. Ten je v týmu, který proti rozhodnutí odvolacího soudu připravuje stížnost pro porušení zákona.
Petr Jirát
Petr Jirát | Foto: Marek Pokorný

Jak budete reagovat, respektive postupovat proti rozhodnutí vrchního soudu, který rozsudek Krajského soudu v Praze v kauze Davida Ratha zrušil kvůli špatně odůvodněným odposlechům?

K rozhodnutí vrchního soudu se nechci vyjadřovat. Toto rozhodnutí směřuje na Krajský soud v Praze, mě se týká jen velmi okrajově, že tam jako státní zástupce budu opět intervenovat a zastupovat obžalobu.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán už oznámili, že proti rozhodnutí podají stížnost.

Ano, vím o tom. Na vypracování stížnosti pro porušení zákona se podílím.

Proti odposlechům přece pan Rath i ostatní opakovaně protestovali a zabýval se jimi i Ústavní soud, ale ten všechny stížnosti zamítl.

Jen Ústavní soud se těmi odposlechy mnohokrát zabýval, ať již na stížnost doktora Ratha, doktorky Pancové, Kotta i dalších. A to určitě nejmíň desetkrát. Je ale pravda, že se zabýval jejich námitkami, které se týkaly pouze místní nepříslušnosti Okresního soudu v Ústí nad Labem, který nařizoval odposlechy. Obžalovaní tehdy tvrdili, že příkazy k odposlechům neměl vydávat Okresní soud v Ústí nad Labem, ale některý z okresních soudů ve Středočeském kraji. Ty stížnosti Ústavní soud mnohokrát odmítl a uvedl, že námitky jsou nelegitimní a že je vše naprosto v pořádku.

Tedy s touto námitkou – že příkazy k odposlechům byly nedostatečně odůvodněny – přišli nově a Ústavní soud se tím, zda žádosti o odposlechy i příkazy k nim měly všechny náležitosti, nezabýval?

Zda se zabýval tím, co nyní řešil vrchní soud – tedy jinými důvody neplatnosti těch odposlechů –, to nevím. Ale každopádně tam ten spis Ústavní soud několikrát měl. A osobně si myslím, že kdyby to bylo neústavní z jiného důvodu, tak by na to taky reagoval.

Senátor a bývalý kriminalista Václav Láska uvedl, že pokud by měl vrchní soud v tomto svém usnesení pravdu, pak by bylo nezákonných 90 procent odposlechů nařízených a provedených v České republice za posledních deset let. Protože to je běžný způsob povolování odposlechů.

S panem senátorem v tomto souhlasím, protože ty důvody, pro které by měly být odposlechy neplatné, ještě nikdy v minulosti žádný soud takto formalisticky nestanovil. A spousta věcí na základě takto formulovaných příkazů byla odsouzena a prošla i vrchním i Nejvyšším soudem. Ale to usnesení vrchního soudu je pravomocné a je povinností soudu se jím řídit. Budeme se ale samozřejmě snažit vše zvrátit stížností proti porušení zákona.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy