Řekou na Znojemsku se valí stoletá voda, vyhnala lidi z domů

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2014 21:51
Řeka Jevišovka zaplavila na Znojemsku zhruba desítku rodinných domů. Lidé museli být evakuováni.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hasičský záchranný sbor

Jevišovice (Znojemsko) - V Jevišovicích na Znojemsku se vylila z koryta řeka Jevišovka a zaplavila zhruba desítku rodinných domů. Nikomu se nic nestalo, ale své domovy muselo opustit asi 15 lidí.

Jevišovkou podle mluvčí Povodí Moravy protékala v neděli stoletá voda. Gabriela Tomíčková zároveň informovala, že řeka je stále na třetím povodňovém stupni.

Podle zpravodajky České televize v místě od odpoledne neprší a hladina řeky přestala v podvečer stoupat.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek večer oznámil, že hasiči stavějí hráze a čekají, až voda opadne, aby mohli odčerpávat z objektů vodu a vysoušet je.

Dodal, že obce jsou stále v ohrožení. Důležitá bude noc na pondělí. "Očekáváme, že dojde ke kulminaci. A pokud nezačne pršet, situace se uklidní. Ihned jak voda opadne, můžeme ji začít odčerpávat a budovy vysoušet," sdělil hejtman s tím, že kraj bude žádat o desítky vysoušečů.

Starosta: Nic takového nepamatujeme

Podle starosty Pavla Málka lidé nic podobného nepamatují za několik desítek let. "Voda se vylila na soutoku Jevišovky a Nedveky. Dostala se do obce a zasáhla rodinné domy. V obci nic takového nepamatujeme 50 let," řekl Málek.

"Nyní v domech zasahují hasiči a odčerpávají vodu. Škody zatím nelze odhadnout," doplnil Málek.

Zasedne povodňová komise

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) svolal na 19:00 krajskou povodňovou komisi, aby situaci řešila.

Podle něj zasahovalo v kraji při záplavách na 400 záchranářů. Na večerní tiskové konferenci oznámil, že na třech desítkách míst jsou dále v akci.

Jevišovka se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity už ráno.  Stav ohrožení platí i na přítoku do vodního díla Výrovice na Znojemsku. V Blížkovicích na Znojemsku se vylila voda přes hráz potoka a poškodila ji. "Rybník preventivně upouštíme," dodala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Sesuv svahu zasáhl kemp

Mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku se v neděli dopoledne vlivem deště sesunul o 20 metrů svah na kemp v rybářské oblasti. Půda kompletně zasypala jeden karavan. Zranila se jedna žena, kterou záchranáři odvezli do nemocnice.

Hasiči kemp evakuovali, obytnou oblast sesun půdy nijak nezasáhl. Policisté však museli uzavřít silnici, která je poškozená. Nejméně přes noc bude neprůjezdná.

"Hrozí sesuv komunikace, a proto tam nesmí jezdit auta," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. "Silnice bude uzavřená nejméně do rána. Jsou v ní praskliny a není vyloučené, že by se mohla sesunout," informovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Podle ní celý stav svahu posoudí statik a z jeho vyjádření vyplynou další kroky. Řidiči musí narušenou silnici objet okolními obcemi, objížďka je vyznačená.

Zvedají se i další řeky

"Od sobotního večera přechází přes území jižní Moravy srážková fronta s extrémními úhrny srážek. Srážkoměr v Dolních Věstonicích naměřil za posledních 24 hodin 135 milimetrů, za posledních šest hodin 56 milimetrů," uvedla Tomíčková.

Podle ní se vlivem srážek zvýšil průtok na některých tocích. "Třetí stupeň je na Jevišovce nebo na přítoku do vodního díla Výrovice. Zvedla se také řeka Rokytná v Moravském Krumlově, kde je druhý stupeň povodňové aktivity," řekla Tomíčková.

Stav pohotovosti je také na vodním díle Jevišovice. "Na odtoku je nastavený neškodný odtok. Na vodním díle Výrovice jsme už od soboty otevřeli spodní výpusti na 100 procent. Odtok jsme zvýšili i na Nových Mlýnech," dodala Tomíčková.

První stupeň povodňové aktivity zaznamenalo Povodí Moravy na Křetínce v Prostředním Poříčí, na Hané ve Vyškově, na Svratce v Brně-Pořící nebo na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné, na Brodečce v obci Otaslavice nebo na Želetavce ve Vysočanech.

Meteorologové zmírňují výstrahu

"Hlášené problémy s vodou z polí máme ve Strachotíně. Z koryta se vylévá Nedveka, přítok Jevišovky. K vylití dochází v obci Černín na Jevišovce," doplnila mluvčí s tím, že podle předpovědi má i dnes pršet, avšak už ne tak vydatně jako v předchozích dnech.

Meteorologové v reakci na aktuální vývoj zmírnili výstrahu před záplavami a prodloužili ji do pondělního poledne. Pohotovost platí už jen v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina, pro Pardubický kraj snížili stupeň nebezpečí na bdělost. Jihočeskému kraji už nehrozí žádné povodňové nebezpečí.

Během dneška by na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě měl déšť zeslábnout, toky však budou kvůli nasycenosti reagovat i na srážky nižší intenzity.

V souvislosti s počasím zaznamenali hasiči desítky výjezdů. Nejvíce na Znojemsku, Břeclavsku a Brněnsku. Čerpali především vodu ze sklepů nebo odstraňovali spadené stromy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy