Přičichl si k sazenici chilli papričky. Život mu zachránilo rychlé přivolání sanitky

Tereza Patočková Tereza Patočková
25. 5. 2020 15:42
Lékař záchranné služby Petr Hlavinka se v sobotu dostal do situace, kdy náhle sám potřeboval zdravotnickou pomoc. Poté co si pouze přivoněl k sazenici chilli papričky, dostavila se vážná alergická reakce. Náhle byl v ohrožení života. Okamžitá pomoc jeho kolegů ze zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje mu dost možná zachránila život.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Pár minut poté, co jsem začal slzet, otekl mně obličej a začalo mě svědit celé tělo, jsem začal mít potíže s dýcháním i s oběhem - zmizel mně puls na periferii a žena mně nemohla změřit krevní tlak," popsal lékař alergickou reakci, která se dostavila krátce poté, co přivoněl k sazenici, kterou přinesla jeho žena ze zahradnictví.

Jak říká, do té doby alergickou reakci nikdy neprožil. Hned napoprvé se ale dostavila celkem závažná anafylaxe a jeho stav se začal velmi rychle zhoršovat. "Hrst tablet proti alergii, kterou jsem do sebe vpravil, neměla žádný účinek," uvedl s tím, že tedy zavolal na číslo 155.

"Operátorka na telefonu ze mě měla asi stres, protože jsem již skoro nemohl mluvit. Když k nám za pár minut dorazila posádka rychlé lékařské pomoci z Vyškova, moc jsem ji už nevnímal," vzpomíná Hlavinka na nepříjemnou sobotní zkušenost. 

Kolegové záchranáři jej nechali inhalovat adrenalin a podali mu nitrožilní medikaci, která začala na záchvat okamžitě zabírat. "Podařilo se jim zbavit mě mých potíží skoro stejně rychle, jak nastoupily," řekl Hlavinka. "Myslím, že jste mně zachránili život. Chtělo by se napsat, že Vám to rád jednou oplatím, ale doufám, že se do takové situace nikdy nedostanete," dodal vděčně.

Posádka, která zachránila svému kolegovi život. MUDr. Laďa Kleisl, Iva Mazalová a Josef Chrastina
Posádka, která zachránila svému kolegovi život. MUDr. Laďa Kleisl, Iva Mazalová a Josef Chrastina | Foto: Archiv Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje

Lékaři příklad svého kolegy využili jako varování pro všechny - alergická reakce, a to i v té nejtěžší formě, jakou je anafylaktický šok, se může projevit kdykoliv během života. "Pokud jste stokrát neměli alergickou reakci například na citrusy, po sto první ji mít můžete," varovala Michaela Bothová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Určitě je dobré nepodceňovat příznaky, jakými jsou například slzení očí, svědění těla, otoky v obličeji a v těch horších případech také dušení, dodala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy