Složte po volebním debaklu poslanecký mandát, vzkázala Sobotkovi "jeho" ČSSD. Tejc odešel ze strany

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2017 18:38
Sociální demokraté na jižní Moravě ukázali, že chtějí změny ve vedení strany. Dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku kvůli volebnímu debaklu vyzvali, by rezignoval na poslanecký mandát. Do čela krajské ČSSD si zvolili Naděždu Křemečkovou. Brněnská zastupitelka tak ve volbách porazila dosavadního předsedu Romana Hanáka.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Economia

Břeclav - Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsledku voleb, který jihomoravská ČSSD v usnesení označila za debakl. Strana ve volbách získala jen něco málo přes sedm procent a zřejmě skončí v opozici.

V usnesení, které krajská konference přijala, se přímo hovoří o volebním debaklu. Hlavní politickou odpovědnost za něj podle krajské ČSSD nese Sobotka. Text usnesení přečetl na sjezdu člen krajského výboru strany Pavel Blažík, který jej přednesl po poradě s členy brněnské městské ČSSD.

"Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele," řekl novinářům na sjezdu Blažík.

Sobotky se zastal místopředseda strany Jan Hamáček. "Celé vedení ČSSD přijalo odpovědnost za výsledek voleb a na sjezdu odstoupí. Nevidím důvod, proč by se Bohuslav Sobotka měl vzdávat poslaneckého mandátu, který získal od voličů na jižní Moravě, neboť mimo jiné získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v ČSSD," reagoval na jihomoravskou výzvu Hamáček.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka napsal, že mediální hon na čarodějnice nemá smysl. "Čeká nás sjezd, na kterém nepochybně dojde k výrazné obměně vedení sociální demokracie. Doufám, že nejen jihomoravská ČSSD má ambici poslat do čela strany schopné a neokoukané tváře," uvedl.

Sobotka, který z jižní Moravy pochází, v sobotu v Břeclavi nebyl. Podobně jako volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nebo úřadující předseda strany Milan Chovanec. Řada ze zástupců strany to kritizovala. "Mohli slyšet zpětnou vazbu a slyšet názory členské základny na budoucí vývoj strany," uvedl například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sám zmínil, že strana podle něj potřebuje určitý restart. On sám prý udělal tlustou čáru za svou profesionální politickou minulostí a dnes se živí něčím jiným. "Politika je mým koníčkem," uvedl Hašek, který před několika dny přijal pozici asistenta poslance Jiřího Běhounka, který se už přihlásil o pozici šéfa strany, jejíž celostátní vedení se bude volit zřejmě v únoru.

Pozici krajského šéfa ČSSD v sobotu v Břeclavi neobhájil Roman Hanák, který byl v minulosti spojován se Sobotkou. Uspěla proti němu Naděžda Křemečková, která je i v regionu poměrně neznámým politikem.

"Vždycky je to o tom, že někdo začíná jako nová tvář, kterou nikdo nezná. I kolegyně Křemečková musí dostat šanci. Je to určitá změna v tom, že v čele krajské organizace je žena, to už tady dlouho nebylo. Uvidíme, co to bude znamenat, zda bude více razantní," uvedl k její volbě Hašek.

Odchod ze strany pak oznámil jeden z někdejších rebelů Jeroným Tejc. "Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme," vysvětlil na Twitteru.

"Dokud lidé jako Milan Chovanec a další budou uplatňovat svůj vliv, dělat dohody a nepřijmou odpovědnost, tak šance na změnu je velmi malá. Život je natolik krátký, že nechci trávit příští měsíce a roky bojem v sociální demokracii," řekl Tejc v Břeclavi. Dodal, že jako právník se bude nyní věnovat paragrafům.

K situaci v ČSSD se v DVTV vyjádřil bývalý brněnský politik Roman Onderka

Názor účastníků lánského puče měl být v ČSSD brán vážně, Sobotka vedl stranu špatně, strana potřebovala tvrdšího a charismatického lídra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy