Jihomoravská Amazonie mizí. Bursík chystá lepší ochranu

Pavel Baroch
1. 11. 2008 19:25
Mezi Moravou a Dyjí má vzniknout nová CHKO
Foto: Ondřej Besperát

Praha, Břeclav - Dosavadní síť chráněných krajinných oblastí by se podle představ ministerstva životního prostředí měla do dvou let rozrůst o nové území na soutoku řek Moravy a Dyje.

Úřad Martina Bursíka už pověřil svou Agenturu ochrany přírody a krajiny, aby do jara připravila potřebné podklady, které jsou nutné k jednání s tamní samosprávou nebo majiteli pozemků.

"V případě, že všechno půjde bez zbytečných průtahů, můžeme očekávat vyhlášení nové Chráněné krajinné oblasti Dolní Morava v jarních měsících roku 2010," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Příroda je významná jako deštné pralesy

Svým významem je možné území mezi Dyjí a Moravou přirovnat k deštným pralesům, které sice tvoří jen asi sedm procent plochy zeměkoule, ale žije tam 60 až 80 procent všech živočišných druhů.

Lužní lesy na jihu Moravy jsou na tom v českém a středoevropském měřítku podobně - vyskytuje se tam nejvíce druhů hmyzu, který ke svému životu potřebuje staré stromy. Některé druhy žijí jenom zde, některé jsou na jižní Moravě nejpočetnější, takže tady mají nejlepší vyhlídky do budoucna.

"Z hlediska ochrany naší přírody je to naprosto klíčové území," řekl Aktuálně.cz Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích.

To uznává i ministerstvo životního prostředí. "Tato oblast představuje největší komplex zachovalých lužních lesů ve střední Evropě. Žije zde mnoho mimořádně vzácných druhů živočichů a unikátních rostlinných společenstev," konstatoval mluvčí Kašpar.

Stromy mizí pod motorovými pilami

Jenže: Stejně jako rovníkové pralesy jsou i lesy na soutoku Moravy s Dyjí nemilosrdně káceny. A mizí i staré stromy.

"Hraje se zde vysoká hra. V sázce je další zkracování seznamu druhů, které obývají Českou republiku," tvrdí entomolog Čížek, který se v posledních letech snaží dohodnout s místními lesníky, aby změnili svůj dosavadní způsob práce a kromě produkce dřeva mysleli více i na nenahraditelné živočichy a rostliny.

Podle Čížka se rozloha luhů kolem Dyje a Moravy už drasticky zmenšila a navíc se zhoršuje jejich kvalita odumíráním starých dubů či jilmů, které mnohé druhy potřebují ke svému životu.

Foto: Ondřej Besperát

"Nepodaří-li se najít vhodné řešení, vyhynou až tři procenta hmyzích druhů. V některých čeledích jde až o pětinu druhového bohatství. To není málo. Zatím u nás vyhynulo asi deset procent hmyzích druhů," připomíná Čížek.

Hospodaříme ekologicky, tvrdí Lesy

Státní podnik Lesy, největší správce lesních pozemků, oponuje, že jeho hospodaření není likvidační. Po vykácení vysazuje nové stromy.

"Hospodaříme tam ekologickým způsobem," řekl Aktuálně.cz mluvčí podniku Radek Drahný. Uznává ovšem, že mezi ochranáři a lesníky jsou dlouhodobé rozepře.

Drahný uvedl, že Lesy sice o záměru vyhlásit mezi Dyjí a Moravou novou chráněnou oblast ví, ale oficiálně jim ještě nikdo z ministerstva životního prostředí nic neřekl.

"Nebráníme se jednání o chráněné oblasti, ale připadá nám kuriózní, že s největším partnerem v regionu se zatím nikdo nebaví," poznamenal Drahný.

"Rozloha luhů kolem Dyje a Moravy se drasticky zmenšila a navíc se zhoršuje jejich kvalita odumíráním starých dubů či jilmů. V sázce je další zkracování seznamu druhů, které obývají Českou republiku," říká entomolog Lukáš Čížek.
"Rozloha luhů kolem Dyje a Moravy se drasticky zmenšila a navíc se zhoršuje jejich kvalita odumíráním starých dubů či jilmů. V sázce je další zkracování seznamu druhů, které obývají Českou republiku," říká entomolog Lukáš Čížek. | Foto: Ondřej Besperát

Není potřeba zcela zastavit kácení

Lukáš Čížek z Entomologického ústavu tvrdí, že nejde o to, aby už lesníci v lužním lese nepokáceli jediný strom.

Naopak. Ještě než se zde začalo s intenzivním lesním hospodařením, rostl mezi Dyjí a Moravou řídký les. A mezi stromy se pásl dobytek.

Má-li zdejší vzácná fauna přežít, musí se podle Čížka na některých místech původní řídký les zase obnovit. A to se někde bez kácení neobejde. Jenže se nesmí porazit prakticky všechno, jako se to dělá teď.

Čížek plán na vytvoření chráněné krajinné oblasti vítá, za aktuálnější ovšem v tuto chvíli pokládá přípravu nového lesního hospodářského plánu, který na deset let stanoví, jak se budou stromy na soutoku Moravy a Dyje porážet. Lesy ČR nyní shromažďují podklady.

"Pokud lesnický plán nevyjde ochraně přírody více vstříc, chráněná krajinná oblast už lesům a vzácným druhům nepomůže," řekl Aktuálně.cz entomolog Čížek.

 

Právě se děje

Další zprávy