Jihočeši zmanipulovali soutěž o 6 miliard, říká policie

Petr Holub
12. 3. 2013 18:30
Protikorupční policie ukončila vyšetřování podvodů s dotacemi v programu Jihozápad
Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Protikorupční policie ukončila vyšetřování podvodů s evropskými dotacemi v programu Jihozápad.

"V této věci jsou trestně stíháni dva muži a jedna žena, kteří v roce 2008 působili ve vedoucích pozicích Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad," oznámil mluvčí Jaroslav Ibehej.

Podle Ibeheje manipulovali českobudějovičtí úředníci s hodnocením projektů, které se ucházely o evropské dotace v celkové hodnotě 6,3 miliardy korun.

Všichni tři jsou obviněni z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Hrozí jim trest odnětí svobody od tří do deseti let.

Stamiliony pro Hlubokou

Policie už před dvěma lety obvinila ze stejných trestných činů dva zaměstnance dotačního úřadu, konkrétně tehdejšího ředitele Jiřího Trnku a jeho zástupce Martina Půlpytla, o rok později Trnkovu nástupkyni Kláru Böhmovou. Tehdy vyšetřovala podvody při 5. výzvě programu Jihozápad, městský soud v Praze však loni na podzim obžalovaného zatím nepravomocně obžaloby zprostil. (V původním znění článku jsme chybně uvedli, že ve věci rozhodl krajský soud v Českých Budějovicích. Za chybu se omlouváme.)

Případ 2. a 3. výzvy je vážnější, protože z těchto výzev odešlo nejvíc peněz pro firmy a občanská sdružení v jihočeském městečku Hluboká nad Vltavou. Zdejším dlouholetým starostou je senátor Tomáš Jirsa a místostarostou bývalý člen výkonné rady ODS Pavel Dlouhý. Firmy podnikatelů, kteří přímo bydlí na Hluboké, anebo s nimi spolupracují, tehdy inkasovaly půl miliardy korun, další peníze dostaly tamní sportovní kluby. Nejvyšší dotaci úředníci přidělili wellnessu Kardiocentrum Vysočina s akciemi na doručitele.

Pavel Dlouhý z ODS.
Pavel Dlouhý z ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Zároveň v těchto výzvách zprostředkovaly nejvíc dotací tři poradenské firmy, které měly blízko k tehdy dominantní jihočeské straně ODS.  Například společnost G-Project patřila blízkému spolupracovníkovi Dlouhého Janu Šmidmayerovi, který je podle Mladé fronty Dnes bratrancem ředitele Trnky.

Tři firmy zajistily celkem 101 žadateli dostatečně vysoké bodové hodnocení, aby jejich projekty na dotace dosáhly. Všechny ostatní agentury uplatnily pouze 22 žádostí. Kdo zaplatil G-Projectu či dalším dvěma spřízněným firmám, měl čtyřikrát větší šanci, že dotaci dostane, než kdyby se obrátil na někoho jiného.

Druhý systém hodnocení

Policisté podle tiskové zprávy odkryli mechanismus, jakým zaměstnanci dotačního úřadu manipulovali s hodnocením projektů.

"Dvě z obviněných osob měly využít své vedoucí pozice k obcházení povinně používaného informačního systému MONIT, který prokazatelně zaznamenává každou změnu jednou vloženého bodového hodnocení projektů," vysvětluje mluvčí Ibehej.

Oba obvinění totiž nařídili pracovníkům úřadu, aby výsledky hodnocení vložili nejdříve do druhého, neoficiálního systému. Z něho pak získali vedoucí pracovníci přehled o tom, kolik dostaly jednotlivé projekty bodů a jaké bodové hodnocení tedy zajistí žadatelům dotaci.

"Na základě takto získaných informací si pak jeden z obviněných od podřízených hodnotitelů měl vyžadovat řádově desítky projektů, jejichž bodové hodnocení společně s další obviněnou osobou a přinejmenším s vědomím třetí obviněné osoby neoprávněně měnil," dodává Ibehej. Teprve potom byly výsledky vloženy do oficiálního systému  MONIT.

Z oficiálních dokladů nebylo podle policie možno zpětně zjistit, že k nějaké změně bodového hodnocení vůbec došlo. Policistům se podařilo případ objasnit jen díky tomu, že při razii před dvěma lety úředníkům zabavili počítače.

 

Právě se děje

Další zprávy