Útulek věcí. Do jihlavského re-use centra se dá odložit nábytek i stavební materiál

ČTK ČTK
18. 9. 2023 14:05
Bývalý vojenský areál v jihlavském Pístově se proměnil na nový Útulek věcí. Lidé tam mohou darovat předměty, které ještě může upotřebit někdo jiný, třeba i stavební materiál. První měsíc bude centrum přijímat věci, aby se zaplnilo. Pak zahájí bezplatný výdej.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Zřízení nového re-use centra jsme iniciovali kvůli nutnému snížení množství odpadu v Jihlavě," uvědl náměstek primátora Richard Šedivý (ANO). V Jihlavě bylo takzvané re-use centrum zatím ve sběrném dvoře v ulici Brtnická. Použitelné věci lidé odkládají také do skříně na sídlišti Březinky. Nová služba jejich kapacity rozšíří.

"Zároveň tímto podporujeme vznik místní cirkulární ekonomiky s cílem udržet hodnotu věcí co nejdéle v oběhu," vysvětlil Šedivý.

Útulek věcí je společným projektem města a spolku Téma dne, který bude nové re-use centrum provozovat. Je tam víc místa než ve sběrném dvoře, proto tam je možné dávat i rozměrnější věci, jako je nábytek, stavební materiál, třeba umyvadla, dlaždice a dřevěné latě. Obyvatelé i organizace tam mohou darovat například také vybavení domácnosti, nářadí, hračky, kočárky, autosedačky a sportovní vybavení.

Čalouněný nábytek nebo matrace centrum přijímat nebude z hygienických důvodů, odkládat tam nelze ani elektrické přístroje. "Oblečení a textil se vybírat také nebude, protože se již sbírá v kontejnerech umístěných ve městě a současně se tento materiál dvakrát ročně vybírá formou vagonu Diakonie Broumov," uvedla Katarína Ruschková z městského oddělení životního prostředí.

Nabídku uvidí zájemci na sociálních sítích nebo na místě. Centrum bude otevřené tři dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek odpoledne a v sobotu dopoledne. Podrobnosti jsou na webu města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy