Jih Moravy potrápila bouřka, v Lanžhotě je pohotovost

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 5. 2010 10:05
Noční bouřka znovu zvedla hladin řek na jihu Moravy
Foto: Martin Holcman

Brno/Liberec - Popadané stromy, zaplavené sklepy, neprůjezdné železniční tratě, zpřetrhané elektrické vedení.

To vše stihla během několika hodin napáchat noční bouřka a větrná smršť, která se přehnala republikou.

Na jižní Moravě voda zaplavovala sklepy domů a vyvracela stromy. Nejvíce výjezdů měli hasiči na Brněnsku.

Hladinu řeky Moravy na jejím dolním toku zvedl déšť natolik, že vodohospodáři museli v Lanžhotě na Břeclavsku znovu vyhlásit druhý povodňový stupeň - pohotovost. Řeka totiž stoupla skoro o 30 cm. Vyplývá to z informací hasičů a Povodí Moravy.

Déšť způsobil problémy i v Brně-Řečkovicích, kde vznikly v podjezdech v Hradecké ulici dvě rozsáhlé vodní laguny. Hasiči čerpali vodu i v Tvrdonicích na Hodonínsku. V nedalekých Miloticích voda zaplavila sklep kostela.

Na Zlínsku začala voda při bouřce rychle stékat z polí a komplikovat život lidem. Hasiči vyjížděli na pomoc například do obcí Březolupy, kde byly tři domy zaplaveny, Kudlovice, Topolná a Nezdenice na Slovácku, ale také do Fryštáku a Spytihněvi na Zlínsku či do Rajnochovic na Kroměřížsku.

Silná přeháňka na Liberecku
Silná přeháňka na Liberecku | Foto: Vít Khaml

Hladina řeky Moravy v Kroměříži a Spytihněvi ráno stoupla na první povodňový stupeň.

Lidé se záchranářům několikrát ozvali i s potížemi, které podle měřítek hasičů nebezpečné nejsou. "Lidé jsou velmi stresovaní a nervózní. Nedivíme se tomu, je to odraz reálné situace v regionu v posledním týdnu. Raději pokaždé na místo přijedeme a situaci prověříme," poznamenal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Stromy na trati

Bouřka potrápila i obyvatele severních Čech. Na Liberecku a Českolipsku silný vítr vyvracel stromy.

Foto: HZS Pardubického kraje

"Hasiči vyjížděli téměř ke 20 událostem spojeným s řáděním živlu. Nejvíce bylo postiženo území okresu Česká Lípa," informovala mluvčí severočeských hasičů Iva Michalíčková.

Některé stromy popadaly na koleje, a tak byla vpodvečer přerušena doprava na železnici ze Svoru na Českolipsku na Jedlovou a z Jablonného v Podještědí do Brniště.

"Na trase z Jablonného do Brniště najel motorový vlak do spadlého stromu, nikomu se nic nestalo," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Provoz na obou tratích se podařilo obnovit ještě v noci.

Foto: HZS Pardubického kraje

Popadané stromy také zablokovaly několik komunikací. Desítky stromů zatarasily silnice mezi obcemi Drnovec a Mařeničky, z Cvikova směrem na Horní Světlou, Novou Huť a také u Velkého Valtinova ve směru na Brniště.

Několik desítek domácností na Liberecku a Českolipsku smršť připravila o dodávky elekřiny. Například v České Vsi, místní části Jablonného v Podještědí, spadnul strom na silnici a zahradu u rodinného domu. "Strom přetrhal vedení elektrické energie a spadl také na zaparkovaný osobní vůz," uvedla Michalíčková.

V Chotyni na Liberecku zaplavilo bahno z polí sklepy a přízemí 14 tamních domů, na řadě míst padaly kroupy.

Přívaly deště potrápily i východ Čech

Průtrž mračen po sobě včera zanechala popadané stromy, polámané větve a zatopené sklepy domů i v Pardubickém kraji. Hasiči vyjížděli celkem k 48 událostem, informovala jejich mluvčí Vendula Horáková.

Foto: HZS Pardubického kraje

"Hasiči museli například vyprostit dvě vozidla, která uvízla v laguně, jež se vytvořila po silné bouřce ve Vysokém Mýtě.V Zámrsku musel být odpuštěn ve spolupráci s Rybářským svazem i rybník," řekla mluvčí.

Na několika místech Pardubického kraje nevydržely nápor větru některé stromy, které zablokovaly komunikace například u Přelouče, Kladrub nad Labem či Sezemic.  

Svitavští hasiči také vyrazili v pondělí odpoledne na pomoc s vyproštěním osoby, která měla být podle prvních informací zaklíněna pod stromem v Lačnově. Když ale na místo přijeli, zjistili, že už byl člověk z pod stromu vytažen.

"Osoba byla v bezvědomí a těžce zraněna v oblasti hlavy. Jednotka započala okamžitě s neodkladnou resuscitací a prováděla ji do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Lékař krátce po svém příjezdu u osoby konstatoval smrt," dodala mluvčí. 

Tip: Podívejte se, jak bouřky s krupobitím potrápily jih Moravy koncem minulého týdne

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy