Český odborář projížděl stanicí metra čtvrt hodiny před explozí. Pospíšila lustrovali vojáci

Markéta Šrajbrová Martin Ťopek, Markéta Šrajbrová
22. 3. 2016 16:00
Čeští europoslanci popsali svou úterní ranní cestu po Bruselu. Město ochromila série výbuchů na letišti a v metru. "Ulice, jindy plné turistů, kteří tu obvykle od rána popíjejí kávu, byly prázdné. Slyšel jsem jen zvuky policejních sirén, které se ozývaly snad ze všech stran," vylíčil bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jeho kolega Tomáš Zdechovský prošel místem, které za půl hodiny zahalil dým po jedné z explozí. Odborový předák Josef Středula jel stanicí metra, v níž vybuchla nálož, čtvrt hodiny před explozí.
Záchranáři u stanice metra v Bruselu
Záchranáři u stanice metra v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Předák českých odborářů Josef Středula projížděl v úterý ráno bruselskou stanicí metra Maelbeek. Čtvrt hodiny poté tam explodovala nálož teroristů Islámského státu.

"Cestou v metru jsem se dozvídal o teroristických útocích na letišti. A pak šla jedna zpráva za druhou," řekl Středula, který mířil na jednání evropských odborů.

Na schůzi však už nedošlo. Euroodboráři jen vydali stanovisko odsuzující teroristické útoky a další jednání zrušili. "Jsem zvědav, jak budeme pokračovat. Veškerá veřejná doprava je zastavená, uzavřené jsou i tunely, což je tady vzhledem k hustotě sítě větší problém, než kdyby se to stalo v Praze," řekl Středula.

Budova odborů je přitom asi 500 metrů od zmíněné stanice Maelbeek. "Kdo byl v budově, nesměl ven. Kdo byl venku, nesměl dovnitř. Byli jsme odříznuti od světa, telefonické spojení nefungovalo, jen datová komunikace šla."

Podle Středuly bude problém s blížícími se velikonočními svátky, na které bude chtít jet spousta lidí z Bruselu domů. "Teď je sice situace relativně klidná, ale vůbec nevíme, kdy a jak se odtud s ostatními lidmi dostaneme," doplnil šéf českých odborů.

Pospíšil musel jít pěšky

Teroristické útoky zastihly na cestě do úřadu i české europoslance. Bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zastavila na cestě vojenská hlídka. A hned dvakrát. Bezpečnostní složky chtěly po sérii ranních výbuchů na letišti i v metru doklady takřka po každém. V ulicích panoval chaos, hrozily další útoky.

"Potřeboval jsem se ráno dostat do europarlamentu. Ulice, jindy plné turistů, kteří tu obvykle od rána popíjejí kávu, byly prázdné. Slyšel jsem jen zvuky policejních sirén, které se ozývaly snad ze všech stran. Jediné informace, které jsem o útoku v tu chvíli měl, byly z médií," popsal europoslanec Pospíšil, který musel do úřadu pěšky. Metro už po explozích nejezdilo.

Evropský parlament sice v úterý nezasedal, česká delegace tam ale měla setkání. "Nevím, jestli něco vyřešíme, atmosféra je napjatá, mobilní sítě padají. Slyšíte to, zase nás přehlušují policejní sirény, musím končit," stihl ještě říci do telefonu Pospíšil.

Ještěže jsem odvezl rodinu

Jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský je rád, že z Bruselu před časem odstěhoval rodinu, která tam s ním žila od začátku jeho mandátu v roce 2014. Syn dokonce navštěvoval parlamentní školku. "Posledních sedm měsíců už jsem měl ale strach. A když po pařížských událostech unikly seznamy možných teroristických cílů, rozhodl jsem se rodinu odstěhovat zpátky do Čech," říká Zdechovský.

Když ráno odcházel do úřadu, neměl o teroristických útocích na bruselské letiště a metro ani ponětí. "Jen mi bylo divné, že jezdí všude kolem tolik policejních aut, i těch civilních s majáčky. Bylo uzavřené i nádraží a teď vidím z okna vojáky v helmách," řekl do telefonu europoslanec. U zastávky metra netušil, že jde právě místem, které za půl hodiny další ze série výbuchů zahalí dýmem. 

Podle Zdechovského je třeba začít naplňovat evropská opatření v boji proti terorismu: "Zatím se to pořád jen odkládá. Ale stačí se podívat, co způsobil teror tady v parlamentu. Akce se ruší, všichni mají strach."

Podle europoslance za hnutí ANO Petra Ježka panuje v Bruselu po dvojitém výbuchu chaos. "Atmosféra je napjatá, protože je to další útok v řadě. Navíc velmi vážný, bruselské letiště je v centru města," řekl Ježek, který od rána seděl v europarlamentu na jednání hospodářského a měnového výboru a zatím netuší, zda nebude muset odložit plánovaný večerní návrat do Prahy.

Ježek připomněl slova francouzského prezidenta Françoise Hollanda po teroristických útocích v Paříži o tom, že jsme ve válce. "Jakkoli to někomu mohlo připadat nadnesené, je to realita. Protiteroristická opatření se asi budou muset posílit. Boj proti terorismu bude široká a dlouhodobá záležitost," dodal Petr Ježek.

Evropský parlament zůstane ve středu zavřený. Předseda Martin Schulz rozeslal zaměstnancům e-mail s tím, ať do práce na druhý den nechodí, informovala z Bruselu Vendula Karásková, asistentka europoslankyně Olgy Sehnalové.

 

Právě se děje

Další zprávy