Ještě tropy. Jsou tu nejteplejší dny do konce prázdnin

Dagmar Honsová, Meteopress
16. 8. 2013 16:22
V sobotu vystoupá teplota k 30 °C, v neděli místy až na 32 °C
Víkend přinese zřejmě poslední tropické dny letošních prázdnin.
Víkend přinese zřejmě poslední tropické dny letošních prázdnin. | Foto: Reuters

Praha - V pátek jsme se opět probudili do chladného rána.

V mrazových kotlinách klesala ojediněle rtuť teploměru až pod bod mrazu, například Jizerka hlásí -1,5 °C.

O víkendu k nám ale bude proudit teplý vzduch od jihu, který přinese nejvyšší odpolední teploty až za hranicí tropické třicítky.

V sobotu naměříme v maximech 26 až 30 °C, v neděli 28 až 32 °C. Také rána budou ve znamení vyšších teplot - v sobotu sice ještě klesnou ke 13 až 9 °C, v neděli už bude mezi 16 až 12 °C.

Podle dlouhodobých předpovědí to vypadá, že tento víkend zažijeme nejteplejší dny do konce prázdnin. Pak už se totiž budou nejvyšší odpolední teploty zastavovat "jen" na letních hodnotách. V příštím týdnu v maximech naměříme 27 °C.

Za tropickými teplotami tak budeme muset na jih Evropy. Španělsko hlásí v maximech až 36 °C, Itálie 31 °C, Chorvatsko 33 °C, Řecko 36 °C a Turecko 37 °C. Egypt hlásí 36 °C a Tunisko 31 °C. Teplota moře se nejčastěji pohybuje mezi 27 a 28 °C.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy