Ještě je čas napsat si o voličský průkaz. Do pátku musí být písemná žádost na úřadě

Jakub Heller Jakub Heller
14. 5. 2019 20:04
Volby do europarlamentu se odehrají už příští týden v pátek a sobotu 24. a 25. května. Lidé, kteří chtějí volit mimo své trvalé bydliště, si však musí zřídit voličský průkaz. A nezbývá jim na to mnoho času. Osobně si o něj lze na úřadě zažádat do středy 22. května, ale písemně je třeba žádost úředníkům doručit buď poštou, nebo datovou schránkou do tohoto pátku 17. května. Když vezmeme v potaz doručovací dobu České pošty, je namístě zaslat žádost nejpozději ve středu 15. května.
Voličský průkaz má v Česku jednotnou podobu pro všechny volby.
Voličský průkaz má v Česku jednotnou podobu pro všechny volby. | Foto: Jakub Heller

Odevzdání hlasu v místě trvalého bydliště není nic složitého. Stačí se 24. května od 14.00 do 22.00 nebo 25. května od 8.00 do 14.00 dostavit k volební urně ve správném obvodu s platným průkazem totožnosti.

Těžší to mají ti, kdo ať už z pracovních či jiných důvodů nechtějí nebo nemohou cestovat do místa trvalého bydliště, často třeba i přes polovinu republiky. Pro ně existuje možnost zřídit si voličský průkaz.

Žádost o něj, pokud ho chtějí voliči obdržet korespondenčně, musí však mít úředníci na stole nejpozději do konce pracovní doby v pátek 17. května. Kdo má datovou schránku, může tuto žádost doručit její pomocí, zbytek voličů se musí spolehnout na služby České pošty. 

Ta sice dlouhodobě tvrdí, že je schopná doručit téměř 94 procent všech listovních zásilek do druhého dne, ale není radno na to spoléhat. Předchozí zkušeností napovídají, že by měla být nejzazším termínem pro odeslání žádosti poštou středa 15. května.

Žádost pomůže připravit automat

Žádost samotnou si může sepsat každý sám, ale například na stránce volby.hlidacstatu.cz ji po vyplnění údajů připraví automat se všemi náležitostmi. Na poště je poté potřeba takovou žádost vybavit ověřeným podpisem, k tomu je znovu nutný doklad totožnosti. Poslední možností, jak průkaz získat, je požádat třetí osobu, aby ho za voliče v místě bydliště vyzvedla. Musí k tomu mít ale v ruce plnou moc. 

Schválené voličské průkazy by měla Česká pošta doručit nejpozději tři dny před začátkem voleb, tedy do úterý 21. května. O den později jde o voličský průkaz naposledy požádat v místě trvalého pobytu osobně.

I ten, kdo již voličský průkaz získal, může nakonec volit v místě svého trvalého bydliště. Jen si nesmí průkaz zapomenout vzít s sebou. Ve chvíli, kdy úředníci žadateli vystaví voličský průkaz, ho totiž současně vyškrtnou ze seznamu voličů v jeho trvalém bydlišti. Toto opatření existuje proto, aby nemohl nikdo volit na dvou místech současně.

Problém by nastal jedině v případě, že by pošta na zpáteční cestě z úřadu voličský průkaz ztratila. Volič je totiž v takovou chvíli už vyškrtnut ze seznamu v místě bydliště, ale bez průkazu nemůže volit jinde. V takovém případě volit nemůže. 

Češi v zahraničí nemohou volit české politiky

Češi si ve volbách do Evropského parlamentu budou příští víkend moci vybírat ze 39 uskupení a celkem 844 kandidátů. Preferenční hlas mohou dát maximálně dvěma kandidátům. 

Volit mohou i ti, kteří se zrovna nacházejí v jiné zemi Evropské unie. Oproti parlamentním či prezidentským volbám je zde však jeden zásadní rozdíl. V zahraniční není možné hlasovat pro české kandidáty. Čeští občané v cizině sice mohou zastupitelský úřad požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů a zřízení voličského průkazu, ale hlasovat mohou pouze pro kandidáty daného státu. Každý stát má pak vlastní pravidla a podmínky pro hlasování.

 

Právě se děje

Další zprávy