Jermanová je zpět z mateřské. Středočeská hejtmanka se do práce vrací po šestinedělí

ČTK ČTK
29. 4. 2019 11:05
Středočeská hejtmanka a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, které se v polovině března narodila dcera, ve čtvrtek ukončila mateřskou dovolenou. Vysvětlila tím, proč sedí v čele zasedacího sálu a schůzi řídí.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová s exministrem Ťokem, který drží její dceru Emu
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová s exministrem Ťokem, který drží její dceru Emu | Foto: Aktuálně.cz

Hejtmanka už dříve avizovala, že se vrátí do práce po šestinedělí, o potomka se má starat její muž. Pokorná Jermanová už má dospělého syna z předchozího vztahu, také její manžel má syna. Středočeský kraj vedou ANO a ČSSD s podporou komunistů. Statutárním zástupcem hejtmanky je náměstek pro životní prostředí a zemědělství, bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Jméno středočeské hejtmanky se v médiích začalo objevovat zejména poté, co web Seznam Zprávy upozornil na problematické smlouvy, které vznikly na hejtmanství. Z anonymizovaného dokumentu s přehledem 35 pracovníků najatých na krátkodobou smlouvu v roce 2017 vyplynulo, že kraj vyplácel například 45 tisíc za "analýzu hudebních festivalů" nebo 35 tisíc za "sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby". Komu peníze posílal, ale nechce sdělit. Jména jsou začerněná.

Externí zakázky, které zadával odbor kanceláře hejtmanky, stály okolo pěti milionů korun ročně. Helena Frintová z krajského úřadu řekla, že po volbách v roce 2016 odešlo několik klíčových zaměstnanců a scházely pracovní síly.

Středočeský kraj trvá na tom, že dané smlouvy nezveřejní. "Tyto smlouvy a dohody se zaměstnanci, které byly uzavřené dle zákoníku práce, nepodléhají ze své podstaty povinnosti zveřejnění podle zákona o registru smluv, neboť se jedná o vztahy pracovně-právní. K jejich případnému zveřejnění je bezpodmínečně nutný předchozí souhlas každého takového zaměstnance," uvedl zástupce ředitele krajského úřadu Aleš Jakub.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy