Jeli se zdrogovaným řidičem. Soud řekl, jaká je jejich vina

Tomáš Fránek
1. 6. 2014 6:30
Spolujezdci by neměli platit víc než polovinu škody, a to ani v případech, kdy je jejich přispění k vážným důsledkům nehody velmi podstatné.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Brno – Lidé, kteří vědomě jeli v autě se zdrogovaným řidičem, musí počítat s tím, že také zaplatí škodu, kterou řidič způsobil.

Neměli by ale platit víc než polovinu škody, a to ani v případech, kdy je jejich přispění k vážným důsledkům nehody velmi podstatné. Tedy že například věděli, že řidič pod vlivem drog nemá vůbec řidičský průkaz, nebyli připoutáni nebo jich bylo v autě víc, než je povoleno.

Nejvyšší soud tak rozhodl v případu tragické nehody se smrtí čtyř lidí v Libni ve Středočeském kraji, kterou způsobil před šesti roky muž pod vlivem pervitinu, marihuany a extáze. Zdrogovaný řidič při nárazu auta do betonového sloupu zemřel. Při nehodě ale zahynuli i další tři mladí lidé, v autě celkem jelo šest lidí.

A soudy už od roku 2011 řeší, kolik mají dostat rodiny mladých lidí jako náhradu škody a také jaká bude náhrada peněz vynaložených na pohřeb.

V případu už padlo několik různých rozhodnutí. První vydal Obvodní soud pro Prahu 1, který rozhodl, že celou škodu zaplatí za řidiče jenom Česká pojišťovna ze zákonného pojištění provozu auta. Spoluvinu mladých lidí, kterých jelo v autě šest a až na jednoho nebyli připoutáni, soudci při prvním jednání neuznali.

"Poškození, kteří byli také pod vlivem alkoholu, nemuseli rozpoznat stav řidiče. Počet osob ve vozidle ani nepřipoutání bezpečnostními pásy neměly vliv na rozsah zranění," rozhodli soudci.

Městský soud v Praze ale loni rozhodl opačně. Spoluvinu mladých lidí na nehodě určili soudci až na osmdesát procent (rodiny by tak dostaly pouze dvacet procent požadované částky). Hlavní příčinnou nehody bylo sice to, že řidič byl zdrogovaný, ostatní lidé v autě ale bez viny nebyli.

"Šlo o lehkovážné jednání, mladí lidé porušili zákonem stanovenou povinnost použít bezpečnostní pás a tím, že do vozidla nastoupil větší než povolený počet osob, zvýšili riziko ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích," rozhodl Městský soud v Praze.

Spoluvinu tak soud určil na 80 procent. 50 procent šlo na vrub vědomého absolvování jízdy se zdrogovaným řidičem a 30 procent pak nepřipoutání bezpečnostními pásy a překročení počtu povolených lidí v autě.

Rodiny mladých lidí s takovým rozhodnutím nesouhlasily a obrátily se na Nejvyšší soud. Podle nich byl jednoznačně viníkem nehody řidič pod vlivem drog a nikdo další by se už na placení škody podílet neměl. Česká pojišťovna naopak ve svém vyjádření zaslaném Nejvyššímu soudu uvedla, že rozhodnutí o osmdesátiprocentní spoluvině je správné. "Poškození měli povinnost chránit své zdraví a život, a jestliže tak nečinili, musí za to nést citelné důsledky," uvedla pojišťovna.

Spoluvina poloviční

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Petrem Vojtkem nyní rozhodl, že míra spoluviny lidí, kteří sedli do auta s opilým nebo zdrogovaným řidičem, měla dosáhnout maximálně padesáti procent.

"Rozhodující příčinou vzniku škody zůstává nezodpovědné počínání řidiče vozidla. Proto nepůjde o nadpoloviční rozsah spoluviny ani v případě, kdy spolupřispění spolujezdců bude značné," rozhodli soudci. Nejvyšší soud proto nařídil nové projednání případu, Obvodní soud pro Prahu 1 musí znovu určit výši spoluviny, ta už nesmí přesáhnout 50 procent. Důležité pro výši spoluviny bude nové prověření, jak se na smrtelných následcích nehody podílelo to, že většina lidí v autě nebyla připoutána.

Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Ministerstvo vnitra

Soudci případ rozhodovali podle starého občanského zákoníku. Nový zákoník platný od letošního roku výrazně zvýšil částky, které mohou v podobných případech lidé jako náhradu škody získat, o míře spoluviny ale budou ve sporných případech znovu rozhodovat soudy.

Počet řidičů vyrážejících na silnice pod vlivem drog poslední roky narůstá. V roce 2012 bylo 173 nehod a mrtvých bylo devět. Loni už řidiči pod vlivem omamných látek a drog zavinili 244 nehod, při nichž zemřelo čtrnáct lidí.

Ministr vnitra Milan Chovanec nyní chce, aby každý, kdo sedne za volant pod vlivem drog, přišel o auto. Uvedl to po pohřbu pětatřicetileté policistky, kterou zabil řidič pod vlivem drog. Muž měl přitom třikrát soudem zakázáno auto řídit. "Na tyto lidi neplatí nic než represe. Řešením by bylo zabavit jim nejen řidičáky, ale také auta. Budu se to snažit prosadit," řekl proto Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy