Jejich firmy dostaly pokuty a pak miliardovou zakázku

Pavel Baroch
29. 6. 2010 12:35
Porušovala ekologické zákony, teď postaví hotel ve vojenské nemocnici
Foto: Archiv

Praha - Firma, která dostala od ministerstva obrany lukrativní miliardovou zakázku na stavbu nové ubytovny, tříhvězdičkového hotelu, bazénu či parkoviště v pražské vojenské nemocnici, je spojena s několika pokutami od České inspekce životního prostředí za porušování ekologických zákonů.

Sankce se týkaly výrobny tepla a elektřiny v Jinřichově Hradci.

Zařízení s názvem Energetické centrum nechala postavit investiční skupina Redwood Capital, jejíž součástí je i společnost EC Property. Ta je tříčtvrtinovým vlastníkem konsorcia Prague Military Hospital Concession, s nímž ministerstvo obrany miliardový kontrakt podepsalo.

Spolumajiteli Redwood Capital i EC Property jsou Tomáš Hardt a Marek Šimák. Podle pořadu Reportéři ČT byl Hardt ještě letos v dubnu jednatelem centra.

Mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová sdělila Aktuálně.cz, že Energetické centrum porušilo zákon o ochraně ovzduší a o odpadech. Současným majitelem spalovny biomasy v Jindřichově Hradci je sice ČEZ, ovšem inspekce pokuty udělila ještě před loňským prodejem.

Pokuty za stovky tisíc korun

Inspekce udělila Energetickému centru pokuty v celkové výši několika stovek tisíc korun.

Odpad hoří, pára hřeje! Malešická spalovna vlastně není spalovna, ale "zařízení na energetické využití odpadu". Podívejte se, kde končí nejen odpad všech pražských domácností. Prohlédněte si, jak vypadá provoz, kterému ekologické organizace vytýkají, že kvůli pálení papíru, hliníku, dřeva, biologického odpadu či plastů dochází k likvidaci potenciálně cenných surovin. Fotogalerie: Podívejte se do malešické spalovny .
Odpad hoří, pára hřeje! Malešická spalovna vlastně není spalovna, ale "zařízení na energetické využití odpadu". Podívejte se, kde končí nejen odpad všech pražských domácností. Prohlédněte si, jak vypadá provoz, kterému ekologické organizace vytýkají, že kvůli pálení papíru, hliníku, dřeva, biologického odpadu či plastů dochází k likvidaci potenciálně cenných surovin. Fotogalerie: Podívejte se do malešické spalovny . | Foto: Ondřej Besperát

"U zdroje jsme prováděli pravidelné kontroly i kontroly na základě stížností. Udělené pokuty jsou ve střední hranici zákonného rozpětí," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Energetické centrum dostalo například pokutu 50 tisíc korun za to, že nepředložila inspekci požadované doklady o odpadech nebo 20 tisíc za to, že nezpracovalo pravidelné a úplné hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2008.

Další pokutu 60 tisíc korun přišla od inspekce poté, co Energetické centrum neoznámilo záměr změnit spalovací zařízení. Za stejný delikt pak dorazila ještě další pokuta ve výši 35 tisíc korun.

Spalovna na biomasu, nebo na mazut?

Energetické centrum v Jindřichově Hradci je největší elektrárnou na biomasu v Česku.

Foto: ČEZ

Pořad Reportéři ČT ovšem na jaře, kdy ještě nebyl znám vítěz armádní miliardové zakázky ve vojenské nemocnici, upozornil na to, že v areálu je kromě kotle na biomasu rovněž starý kotel na mazut. Podle ČEZ ovšem slouží výhradně jako záložní zdroj tepla.

S odvoláním na výpověď bývalého pracovníka spalovny navíc ČT uvedla, že zejména v zimě se do spalované slámy na pokyn vedoucího pracovníka přilévala hadicí hořlavina pro urychlení spalování.

Jednatel firmy Tomáš Hardt to odmítl: "Mohu prohlásit, že toto obvinění je naprosto nesmyslné, nic takového se v Energetickém centru neděje a nikdy nedělo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy