Jedovaté pražce skončily na zahrádkách. Kauza pro soud

Pavel Baroch
15. 5. 2011 20:00
Správa železniční cesty se brání statisícové pokutě od ekologické inspekce
Foto: České dráhy

Praha - Správa železniční dopravní cesty se nechce smířit se statisícovou pokutou od České inspekce životního prostředí za prodej jedovatých pražců. Obrátila se k soudu.

"Pokutu jsme zaplatili, ale nesouhlasíme s ní," řekl Aktuálně.cz mluvčí správy Pavel Halla.

Pokutu dostaly i České dráhy, ty se ovšem proti ní u soudu nebrání.

Spor o mohutné dřevěné kvádry se táhne už třetím rokem. Jde v něm o to, že pražce jsou podle Státního zdravotního ústavu napuštěny jedovatými látkami včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu. Proto se s nimi podle ekologické inspekce musí nakládat jako s nebezpečným odpadem.

Jenže dráhy a Správa železniční dopravní cesty pražce prodávaly k dalšímu využití firmám a zahrádkářům, kteří si z nich stavěli třeba ploty nebo schody. Inspekci na to upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, na niž se obrátil soused jednoho zahrádkáře, který vysloužilé pražce rovněž použil.

Podívejte se, jak se proměnilo pražské Hlavní nádraží:

"Při kontrolách jsme u Českých drah a Správy železniční dopravní cesty zjistili, že obě společnosti dlouhodobě odprodávaly ročně tisíce použitých pražců občanům i firmám," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Statisícové pokuty pro železničáře

Správě železniční dopravní cesty následně inspekce udělila pokutu 150 tisíc korun za to, že v železničních zastávkách Praha-Bubny, Čakovice a v zastávce Vysočany ležely zdraví nebezpečné pražce na volně přístupném místě bez jakéhokoli zabezpečení.

Vlak mizí (navždy?) v dáli...
Vlak mizí (navždy?) v dáli... | Foto: Zuzana Hronová

Podle inspekce mohl pražce někdo ukrást, navíc byly dlouhodobě vystaveny dešti a větru, takže se z nich vyplavovaly nebezpečné látky do půdy. 

"Druhou pokutu za 280 tisíc korun dostala Správa železniční cesty za to, že v roce 2008 předala minimálně 2,8 tisíce použitých pražců firmám, které neměly žádné oprávnění k jejich převzetí," konstatovala mluvčí inspekce Awwadová.

Firma se sice proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí, které ovšem sankci potvrdilo. "Nesouhlasíme s tím, postupovali jsme přesně podle ministerské vyhlášky," tvrdí ovšem mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Firma se bránila i tím, že neprodávala odpad, ale stavební materiál, a že všichni kupující byli seznámeni s tím, k jakému účelu se může použít.

Dehet, těžké kovy, oleje...

Podle inspekce se pražce mohou prodávat jen firmám, které je opět použijí pro stavbu nebo rekonstrukci kolejí, například provozovatelům muzeálních tratí. 

"Předání či prodej občanům a firmám za jiným účelem je vyloučen. Použité železniční pražce obsahují impregnační látky, dehet, těžké kovy, oleje a další," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

"Zdravotní rizika hrozí podle Státního zdravotního ústavu především při vdechování a při přímém kontaktu s pokožkou. Rizika vznikají už při samotné manipulaci s použitými pražci. Navíc v letních měsících obtěžují okolí i nepříjemným zápachem," dodala mluvčí.

Půl milionu pro České dráhy

České dráhy dostaly za porušení zákona o odpadech pokutu půl milionu korun. "V letech 2007 a 2008 předala 5586 použitých dřevěných pražců občanům," řekla Aktuálně.cz mluvčí ekologické inspekce Ivana Awwadová.

Foto: Monika Horáková

Rovněž České dráhy se proti pokutě odvolaly k ministerstvu, ovšem také bezúspěšně. Awwadová dodala, že inspektoři si namátkově nakládání s jedovatými pražci v budoucnu opětovně prověří.

"Zjistíme-li znovu nějaká pochybení, budeme samozřejmě postupovat podle zákona," poznamenla mluvčí České inspekce životního prostředí.

Česká inspekce životního prostředí nemá oprávnění kontrolovat jednotlivé soukromé osoby, takže nemůže ani prověřovat zahrádky. Pokud ovšem někomu vadí, že jeho soused má na své zahrádce jedovaté pražce, měl by se obrátit na svůj obecní úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy