Foto: Řežou do krkovičky, zašívají kuřecí stehna. Medici se učí operovat na mase ze supermarketu

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Jednou budou mladí lékaři za pomoci vysokofrekvenčního elektrického proudu řezat do skutečného pacienta.
Základy takzvané elektrochirurgie jsou součástí kurzů pro mediky z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Volitelný předmět je určený studentům od třetího ročníku se zájmem o chirurgii.
Možnost vyzkoušet si různé operační techniky v praxi je pro studenty medicíny dost omezená, protože školy si nemohou dovolit nakoupit dostatek tréninkového vybavení.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Markéta Šrajbrová Jakub Plíhal, Markéta Šrajbrová
16. 4. 2017 16:55
Než může budoucí chirurg operovat člověka, má před sebou stovky hodiny tréninku. Ten může vypadat i tak, že medici zašívají kůži na kuřecích stehnech a řežou do plátků vepřového. Možnost vyzkoušet si různé operační techniky v praxi je pro studenty dost omezená, protože školy si nemohou dovolit nakoupit dostatek tréninkového vybavení. Pražská 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy se proto spojila se soukromou Aesculap Akademií - ta má například hned několik laparoskopických trenažérů, na nichž se studenti učí šití uvnitř tělní dutiny pacienta. Takzvané miniinvazivní zákroky jsou i mezi pacienty stále oblíbenější, lidské tělo zatěžují mnohem méně než klasická operace.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy