Krnáčová připustila zdražení taxi, odvrátila tím protest

Tereza Hrabinová, Kristýna Zemanová
1. 9. 2015 12:14
Řidiči z Asociace koncesionářů v taxislužbě jednali s ministrem financí i primátorkou Prahy. Adriana Krnáčová přistoupila na zvýšení maximální ceny za kilometr. Ta je dnes 28 korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Primátorka Adriana Krnáčová vyšla vstříc taxikářům, když souhlasila s možným zdražením taxi služby.  Ti poté odvolali plánovaný protest, kterým chtěli blokovat trasu od Strahova na magistrálu

V úterý dopoledne jednali taxikáři i s ministrem financí Babišem. Šlo jim o zavedení minimální jednotné ceny. Podle Karla Holcmana z Asociace koncesionářů v taxislužbě totiž v Praze příliš mnoho řidičů jezdí na černo a tím tlačí ceny dolů. Taxikáři mají Babišovi do deseti dnů dodat podklady k problémům, které je tíží. Podle ministra musí situaci řešit společně ministerstva dopravy a financí a magistrát.

Ceny taxi v evropských městech

Varšava: minimální cena neexistuje, maximální činí 18 korun za kilometr

Bratislava: ceny nejsou regulovány

Brusel: minimálně 49 korun za kilometr

Londýn: minimálně 89 korun na míli

Paříž: minimálně 28 korun, v noci, v neděli a o prázdninách 34 korun za kilometr

“My bychom se o cenách ani nemuseli bavit, kdyby tu na jednoho řádného taxikáře nepřipadali dva až tři řidiči, kteří jezdí načerno. Ti si pak mohou dovolit nastavit nižší ceny než my, protože my platíme daně a máme s taxislužbou spojené další náklady,” vysvětloval Karel Holcman.

Problémem je podle Holcmana také to, že někteří taxikáři zaměstnaní na dohodu odjezdí mnohem víc hodin, než mají určené ve smlouvě. “Pak si samozřejmě můžou dovolit jezdit za 15 korun za kilometr. Vy si k nim sednete, protože jsou levní, a ani nevíte, že za sebou mají třeba 24 hodin jízdy,” tvrdil Holcman.

Babiš jako mediátor

Během jednání se obě strany shodly na nutnosti eliminace nelegální či nekalé konkurence. V otázce stanovení minimální ceny ke shodě nedošlo, další jednání se povedou o možnosti stanovení takzvané pevné ceny.  

"Jedná se o velmi komplexní problematiku, je nezbytná koordinace více resortů, finanční správy i magistrátu, a v konečné fázi bude rozhodovat vláda. Nabídl jsem se, že v těchto jednáních mohu být jakýmsi mediátorem,řekl Andrej Babiš

"Zákon stanovení minimálních cen v taxislužbě neumožňuje a případná změna zákona by podle stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byla v rozporu s pravidly hospodářské soutěže," uvedla náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková. Navíc je prý přesvědčená, že vylučovat konkurenci, která se snaží jezdit levněji, je v rozporu se zájmy spotřebitelů i samotného trhu. 

Dokud se situace s taxikáři, kteří jezdí načerno, nevyřeší, neměla by se podle Holcmana zavádět ani elektronická evidence tržeb. "Pokud je našim společným cílem pomoci taxikářskému stavu od nešvarů některých řidičů, kteří prosluli pochybnou podnikatelskou morálkou a okrádáním turistů, je elektronická evidence tržeb mnohem efektivnějším opatřením, než cenová regulace,“ vyjádřil se Babiš.  

Řešit chtějí taxikáři také přezkoušení řidičů.  “Nám nevadí zkoušení z místopisu, nechápeme ale, proč bychom měli mluvit cizím jazykem. Žijeme přece v Česku a jsme dělnická profese, tak proč bychom měli umět anglicky nebo francouzsky?” namítal Holcman. Primátorka při úterním jednání uvedla, že město zatím ustoupí od debaty.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy