Pilný: Řekli mi, hrajte rebela. Připadal jsem si jako blbec

Jakub Kalenský
10. 3. 2015 8:10
Jediný kritik v ANO, poslanec Ivan Pilný, s odstupem drsně popisuje sněm hnutí. A obouvá se už i do Babiše, který nestíhá slibované zákony. Špatný management financí? "Samozřejmě ano," odpovídá Pilný.
Ivan Pilný byl jediný, kdo se na sněmu ANO odvážil kritizovat vedení i poměry v hnutí.
Ivan Pilný byl jediný, kdo se na sněmu ANO odvážil kritizovat vedení i poměry v hnutí. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Manifestaci jednoty na nedávném sněmu hnutí ANO narušoval jediný muž. Poslanec a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný. Jediný se odhodlal ke kritice toho, že hnutí prakticky nediskutovalo o programu. Jediný zepsul skladbu nového vedení, kde jsou všichni loajální Andreji Babišovi a kde figuruje i bývalá rozvědčice StB Radmila Kleslová. S odstupem však Pilný ještě přitvrdil. V rozhovoru se už "obouvá" i do předsedy Andreje Babiše. Co ho stále drží v ANO?

A.cz: Počítal jste s tím předem, že budete na sněmu v centru pozornosti?

Vůbec. A myslel jsem, že víc lidí najde odvahu se k těm mým postojům přihlásit. Jedna věc je, že mi píšou e-maily, SMS, tisknou mi ruce... Zejména mezi poslanci je mnoho těch, kteří se mnou sympatizují a myslí si, že říkám správné věci. Ale vadí mi, že to taky neřeknou. Ve Sněmovně, a to i v našem poslaneckém klubu, je spousta lidí, kteří myslí jen na to, jestli budou znovu zvoleni. Ale pro tohle jsme přeci do Parlamentu nepřišli.

A.cz: Co jste říkal na "debatu" o programu? Předseda Babiš u pultíku říkal například věty: "My jsme ti nespokojení občané, to jsou naše hodnoty." Nebo: "My jsme tady proto, že to ti politici nezvládli." Připadá vám to jako programové hodnoty?

Víte, tohle slyším asi po dvacáté osmé, slýchám to v Poslanecké sněmovně. Občas mám pocit, že tu probíhá permanentní předvolební boj, který neřeší skutečné problémy. Takže já to beru jako šum.

A.cz: Kritikou jste nešetřil ani v mnoha rozhovorech s médii. Mělo to nějakou dohru ze strany vedení? Neřešil to s vámi Babišův PR tým?

To bylo trochu zvláštní. A připadal jsem si jako blbec. Když jsem v neděli dal asi pětadvacáté interview na stejné téma, šel jsem za PR týmem a ptal jsem se jich, co budeme dělat. Jestli na to zapomeneme, nebo jestli se bude hrát karta ukřivděného kandidáta. Nebo jestli mám jít za Andrejem Babišem, potřást si s ním rukou a poblahopřát mu ke zvolení... A bylo mi řečeno: „To je super, že to děláte. To my potřebujeme, aby to jako nevypadalo...“ Pak k tomu přišel ještě Jarda Faltýnek a ten říkal: „No klidně, to je dobře, že vyjadřuješ takhle názory.“

A.cz: Cože? To mě docela překvapujete.

Já byl taky překvapený a trochu jsem si připadal, že jsem tam za blbce. To nebylo nic zrežírovaného, já jsem jen řekl svůj názor a budu ho říkat i nadále. Ale vpasoval jsem se do role institucionálního rebela, což není pravda.

A.cz: Babiše jste v rozhovorech hájil jako jediného možného předsedu: Ale není to i jeho vina, že sněm takhle dopadl?

 Nevím. Z náznaků vím, že se Andrej Babiš toho sněmu bál. Když si vezmete ten minulý sněm, na kterém jsem tedy nebyl, tak mechanismy, které dojednávaly hlasy, proběhly úplně stejně. Akorát ten minulý sněm dopadl špatně. Ten letošní dopadl dobře, takže obchodování hlasů bylo ve stylu „vždyť to dělá každý“. Což mi trošku vadí.

A.cz: Proč se nevedla žádná debata o Babišových chybách a přehmatech? Personální politika na ministerstvu, v hotelu Thermal, výběr pražského primátora, výměny ministrů...? Nebo o problémech resortu, kde Babiš nezvládá výběr daní a nestíhá zavést elektronickou evidenci tržeb?

Samozřejmě, každý dělá chyby. S některými věcmi, které Andrej Babiš dělá, nesouhlasím, s jinými ano a ten souhlas převažuje. Problém je v tom, že zpětná vazba, kterou dostává, je nedostatečná. A já nevím, jestli ji potlačuje on sám, nebo lidé mají pocit, že mu nesmí říct, co si myslí.

A.cz: Babiš se tedy obklopuje přikyvovači?

Každý šéf, i v politice, hledá především lidi loajální, kterým může věřit. Ale musí mít taky lidi, kteří třeba vyjádří jiný názor, a tohle je trošku problém.

A.cz: Když jsem vyjmenovával ty chyby, u evidence tržeb jste zakroutil hlavou, to nepovažujete za chybu?

Pan Babiš v Agrofertu pravděpodobně nikdy žádný podobně velký systém neimplementoval. A já o tom něco vím. Podle mě se ten termín 1. ledna 2016 nestihne, protože ještě nemáme ani zákony. A takto velký systém nelze hodit ven, aniž by se řádně otestoval – viz registr řidičů, viz sociální dávky a tak podobně. O téhle záležitosti s ním diskutuji už od ledna 2014, upozornil jsem ho na rizika, přinesl mu analýzy. A pak se strašně dlouho nic nedělo. Víte, ministr financí se musí starat taky o jiné věci než jen o elektronické tržby.

A.cz: Ale sám Babiš si z nich udělal vlajkovou loď a označuje to za klíčové pro zlepšení výběru daní.

Dobře, ale musí na to stejně mít nějaké lidi. Když jsem se ptal, za kým mám s těmi připomínkami jít, tak jsem toho adresáta nenašel.

A.cz: Což je evidentně špatný management ministerstva financí ze strany ministra financí.

Samozřejmě ano. Ale každý občas dělá chyby a těch věcí, které se valí na ministra financí, je strašně moc. Některé se povedou, některé hůř. Myslím, že už i Andrej Babiš si uvědomuje, že to bude velký problém.

A.cz: Zkusím sněm ANO shrnout. Předseda dostane sto procent hlasů. Předseda řekne, kdo má a nemá být místopředsedou, a protikandidáti odstupují. Sněm schválí stanovy tak, že předseda může v posledku rozhodovat o vylučování členů. Vystoupí tam jediný člověk s „opozičním názorem“ a delegátka se tam do něj přede všemi pustí. Označil byste ANO za totalitní stranu?

No kdybych tam nebyl a znal jen takto shrnuté události, asi bych se nad tím musel zamyslet. Nicméně mezi námi je ten rozdíl, že já znám to hnutí i zevnitř. Kdyby měli lidé posuzovat ANO podle toho, co se odehrálo na sněmu, byl by to velmi tristní obrázek, tomu rozumím. Ale já tenhle názor nesdílím, protože jsem uvnitř hnutí. V poslaneckém klubu i v regionu vedeme diskuse. Na druhou stranu myslím, že strana nebo hnutí bez vůdce nemůže být. Nejde to přeci dělat jako pan Sobotka, řešit všechno na základě obchodu „já ti dám tohle, ty mi dáš tohle“. Veškeré personálie se tam řeší tak, aby si obhájil pozici. To přece nejde.

A.cz: Zdůrazňujete, že nechcete odcházet z hnutí ANO. Proč, co vás tam ještě drží?

Myslím, že se dá stále ve zbytku volebního období něco udělat. A chci to udělat. A budu to dělat asi razantněji než dosud, kdy jsem uzavíral kompromisy, které se mi nelíbily. Budu teď asi vyhraněnější. Zůstávám mírným optimistou a věčným romantikem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy