Jedete na exotickou dovolenou? Zanecháte stopu na rok

Pavel Baroch
15. 8. 2009 18:44
Aktuálně.cz si nechalo spočítat ekologické dopady rodinné rekreace
Je libo exotiku? Na ekologický dluh...
Je libo exotiku? Na ekologický dluh... | Foto: Stefan Heinrich

Praha - Stačí jedna exotická dovolená na vzdálené pláži pod palmami a česká rodina zanechá na planetě ekologickou stopu, která je jí určena na celý rok.

Ekologická stopa názorně ukazuje, jak člověk svou spotřebou energií, jízdou automobilem či produkcí odpadu zatěžuje planetu. Každý má v průměru k dispozici na rok 1,8 hektaru, aby nežil na ekologický dluh a vývoj na Zemi byl udržitelný.

Ovšem například cestou na Seychely a zpět spotřebuje čtyřčlenná rodina asi čtyři globální hektary. "Létání obecně není moc trvale udržitelné," poznamenal Viktor Třebický, který se dlouhodobě zabývá indikátory udržitelného rozvoje a pro Aktuálně.cz spočítal ekologickou stopu různých typů rekreace.

Nejvíce Čechů míří v létě do Chorvatska. Pokud čtyřčlenná rodina pojede autem, zanechá po sobě ekologickou stopu o velikosti 0,16 globálního hektaru. Pokud se česká rodina vydá letecky do Španělska, spotřebuje 0,77 globálního hektaru, a zmiňovaná cesta na Seychely představuje 4,07 globálního hektaru.

Foto: Ondřej Besperát

Do exotiky létá více Čechů

Zájem Čechů o exotickou dovolenou přitom vloni výrazně narostl.

Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří, uvedl, že od loňského dubna do letošního března vycestovalo do exotických zemí po celém světě zhruba 120 tisíc českých turistů, což představuje meziroční nárůst o pětinu.

"Češi za uplynulý rok navštívili nejvíce Thajsko (asi 17 tisíc osob), následuje Kuba (14 tisíc) a Spojené arabské emiráty. Největší nárůsty byly v Karibiku."

Každý Čech spotřebuje k životu pět hektarů

Průměrný Čech přitom doporučenou ekologickou stopu 1,8 hektaru překračuje bezmála třikrát.

Ekologická stopa

 • Česko: 4,9 hektaru
 • Slovensko: 3,2 hektaru
 • Německo: 4,5 hektaru
 • Polsko: 3,3 hektaru
 • Slovinsko: 3,4
 • USA: 9,6 hektaru
 • Brazílie: 2,1 hektaru
 • Libye: 3,4 hektaru
 • Keňa: 0,8 hektaru
 • Indie: 0,8 hektaru
 • Afghánistán: 0,1 hektaru
 • Austrálie: 6,6 hektaru

"Průměrná ekologická stopa jednoho Čecha je 4,9 globálních hektarů na rok," řekl Aktuálně.cz Viktor Třebický, který působí v Týmové iniciativě pro místní udržitelný rozvoj.

Pro porovnání: Ekologická stopa průměrného Slováka je 3,2, Američana 9,6 hektaru, Etiopana 0,8 globálního hektaru a Číňana 1,6 hektaru.

Každý si svou přibližnou ekologickou stopu může vypočítat pomocí jednoduché tabulky na internetové stránce Hra o Zemi - ZDE.

Vyspělé státy žijí na dluh

Příliš velkou ekologickou stopu mají všechny vyspělé země světa.

"Problémem je, že chceme spotřebovávat více, než nám naše planeta může dát, a nemyslet na důsledky," řekl před časem Andrew Simms, ředitel projektu ekologického dluhu britské nezávislé organizace New Economics Founfation.

Češi zanechávají svou stopu i v daleké cizině

Češi zanechávají svou ekologickou stopu i v dalekých, exotických zemích na druhé straně zeměkoule - a to nemusí vystrčit z domova ani patu.

JEDNA ZMRZLINA NESTAČÍ
JEDNA ZMRZLINA NESTAČÍ | Foto: Ondřej Besperát

Stačí si dát zmrzlinu, čokoládu, instantní polévku, brambůrky nebo se umýt mlékem či šamponem.

K jejich výrobě je totiž zapotřebí palmový olej, který se dováží především z jihovýchodní Asie, kde se palma olejná pěstuje na rozlehlých plantážích.

"Pěstování palmy olejné patří mezi nejdůležitější příčiny rapidního odlesňování v jihovýchodní Asii. Asi polovina plantáží vzniká na úkor lesů," píše se v ekologické studii, kterou před časem vypracoval Zelený kruh spolu s Hnutím Duha.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy