Vzpomínky na Horákovou na Karlově mostě. Akce připomněla, jakou sílu měla propaganda

Vzpomínky na Horákovou na Karlově mostě. Akce připomněla, jakou sílu měla propaganda
U příležitosti 27. června, tedy Dne památky obětí komunistického režimu, organizoval ve čtvrtek Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni vzpomínkový akt k 70. výročí zavraždění Milady Horákové.
Snahou bylo především zviditelnit manipulativní roli médií v této době.
"Vykonstruovaný proces, na jehož konci byly mimo jiné vraždy Milady Horákové a tří dalších „odsouzených“ (Jana Buchala, Záviše Kalandry a Oldřicha Pecla), provázela teatrální propagandistická kampaň v tisku a v rozhlase, jak bylo v padesátých letech u inscenovaných soudních řízení s různými třídními nepřáteli obvyklé. KSČ měla zásadní vliv na většinu masmédií už před únorem 1948," uvádí organizace.
Několik desítek středoškoláků utvořilo na Karlově mostě „uličku“. Na její
jedné straně viděli procházející lidé portréty a fotografie z různých období života Milady Horákové. Na druhé straně byly výstupy mediální kampaně spojené s procesem, fotografie ze soudní síně a příklady projevů zmanipulované veřejnosti.
Foto: Lukáš Bíba
pmz pmz
26. 6. 2020 13:18
V Den památky obětí komunistického režimu uspořádal ve čtvrtek Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni vzpomínkový akt k 70. výročí zavraždění Milady Horákové. Organizace se soustředila zejména na roli médií a propagandy v této době. Chtěli připomenout, jak snadno lze zmanipulovat veřejnost, a poukázat na nezastupitelnou úlohu svobodných a nezávislých médií.
 

Právě se děje

před 53 minutami

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy