Vzpomínky na Horákovou na Karlově mostě. Akce připomněla, jakou sílu měla propaganda

Vzpomínky na Horákovou na Karlově mostě. Akce připomněla, jakou sílu měla propaganda
U příležitosti 27. června, tedy Dne památky obětí komunistického režimu, organizoval ve čtvrtek Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni vzpomínkový akt k 70. výročí zavraždění Milady Horákové.
Snahou bylo především zviditelnit manipulativní roli médií v této době.
"Vykonstruovaný proces, na jehož konci byly mimo jiné vraždy Milady Horákové a tří dalších „odsouzených“ (Jana Buchala, Záviše Kalandry a Oldřicha Pecla), provázela teatrální propagandistická kampaň v tisku a v rozhlase, jak bylo v padesátých letech u inscenovaných soudních řízení s různými třídními nepřáteli obvyklé. KSČ měla zásadní vliv na většinu masmédií už před únorem 1948," uvádí organizace.
Několik desítek středoškoláků utvořilo na Karlově mostě „uličku“. Na její
jedné straně viděli procházející lidé portréty a fotografie z různých období života Milady Horákové. Na druhé straně byly výstupy mediální kampaně spojené s procesem, fotografie ze soudní síně a příklady projevů zmanipulované veřejnosti.
Foto: Lukáš Bíba
pmz pmz
26. 6. 2020 13:18
V Den památky obětí komunistického režimu uspořádal ve čtvrtek Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni vzpomínkový akt k 70. výročí zavraždění Milady Horákové. Organizace se soustředila zejména na roli médií a propagandy v této době. Chtěli připomenout, jak snadno lze zmanipulovat veřejnost, a poukázat na nezastupitelnou úlohu svobodných a nezávislých médií.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy