Jeden den bez matky. Cizince zbytečně odebrali dítě

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
8. 12. 2013 7:54
Zbrklé jednání mladoboleslavské sociálky napravovala Kancelář veřejného ochránce práv
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Dramatický a psychicky vyčerpávající příběh s neuvěřitelnou zápletkou a prozatím šťastným koncem tento týden prožila cizinka, která je i se svým tříměsíčním synem od září zadržována v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem.

Mladoboleslavská sociálka jí totiž bleskově, bez varování a bez jakéhokoliv vysvětlení v úterý odebrala tříměsíčního syna. Potom co se ale do případu vložila Kanceláře veřejného ochránce práv, změnila sociálka názor a dítě matce hned následující den vrátila.

Přestože její chlapec strávil v kojeneckém ústavu v Mladé Boleslavi pouze jeden den, způsobilo zbrklé jednání mladoboleslavské sociálky psychickou újmu jak dítěti tak jeho matce.

Ta se podle svědků ještě v den, kdy jí bylo dítě odebráno, psychicky zhroutila. Utěšovat ji musel pravoslavný kněz a tlumící léky.

Nikdo neví, kdo žena je

Mladá žena i s dítětem žila v detenčním zařízení od letošního září. V té době jí totiž byly odebrány falešné cestovní doklady a policie se i ve spolupráci s Interpolem od září snaží zjistit, kdo vlastně zadržená žena je.

Ona samotná trvá na tom, že je Litevka. Podle usnesení o odebrání dítěte, které má Aktuálně.cz k dispozici, vyšetřování ale prokázalo, že litevskou ženou, za níž se již několik měsíců vdává, být nemůže.

Vyvrcholení příběhu, během něhož byl matce odebrán tříměsíční syn, se začalo odehrávat ale až pondělí odpoledne tento týden, kdy se žena dověděla, že její žádost o azyl byla zamítnuta.

Ještě ten den jí bylo sděleno, že do tří dnů bude i s dítětem propuštěna "za bránu", neboli propuštěna z detenčního zařízení. V té chvíli, ale ještě nic nenasvědčovalo tomu, že by žena skončila bez střechy nad hlavou. Zaměstnanci detenčního zařízení jí ještě v pondělí zařídili bydlení v azylovém domě R-Mosty v Mladé Boleslavi.

"Volali nám v pondělí večer. Domluvili jsme se, že matka i s dítětem k nám mohou ve čtvrtek přijít do takzvaného krizového pobytu, které poskytujeme na pět dní zdarma," řekla vedoucí azylového domu Pavlína Radlová.

Žena by podle Radlové navíc mohla i se svým synem v zařízení zůstat i po uplynutí této doby. "Pobyt na jeden den u nás stojí 70 korun. Za paní se ale zaručila nezisková organizace pomáhající cizincům, která by její pobyt u nás hradila," dodala.

Rychlejší než sociálka

Ve chvíli, kdy se domlouvaly detaily pobytu v azylovém domě, informaci o "vyhoštění" neztotožněné ženy obdržel už i mladoboleslavský Orgán pro sociálně právní ochranu dětí (OSPOD).

V domněnce, že matka i s dítětem po opuštění detenčního zařízení nebude mít kam složit hlavu, se orgán obrátil na mladoboleslavský soud. Ten hned následující den, tedy v úterý, rozhodl o odebrání dítěte.

"Dne 4.12.2013 bude matka z ČR vyhoštěna, nezletilý by se tím ocitl v ohrožení života a zdraví," zní vysvětlení v usnesení mladoboleslavského soudu.

Ve středu ráno tak do detenčního zařízení přišli sociální pracovnice z  OSPOD a bez zbytečného zdržovaní vzali dítě a odvezli ho do kojeneckého ústavu v Mladé Boleslavi. Podle svědků události se vše se odehrálo tak rychle, že lidé ze sociálky ani nestihli provést šetření.

Během něho by jim bylo například sděleno, že cizinka v žádném případě z České republiky vyhoštěna nebude. Zároveň by byli informováni, že matka má zajištěné ubytování v azylovém domě.

"K odebrání dítěte nemělo dojít"

Podle vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv Pavla Pořízka k odebrání dítěte nemělo dojít. "Do doby než bude žena ztotožněna, ji není možné  vyhostit. V tuto chvíli je však nejdůležitější, aby se dítě k matce vrátilo. Zároveň je třeba provést takové kroky, aby se situace již neopakovala," řekl Pořízek

Problém ale podle Pořízka nastal již ve chvíli, kdy matka po porodu zanechala své dítě v nemocnici v Karlových Varech. "Došlo tak k situaci, že dítě nemá vydaný rodný list a na matrice nemá zapsanou matku ani otce. K zapsání totiž matka potřebuje doklad totožnosti, který ale momentálně nemá," uvedl Pořízek.

Pořízek dodal, že je důležité, aby co nejdříve došlo k ztotožnění cizinky. "Musí se řešit zápis do rodného listu, mělo by se ale především pracovat na jejím ztotožnění."

"Skutkové okolnosti jsou natolik výjimečné, že nevím, jestli se ještě něco podobného může opakovat. Každopádně naprostým pravidlem by mělo být, že pokud není pochyb, že jde o matku dítěte, která se o něj stará, nemělo by dojít k jejímu odtržení od dítěte," odpověděl Pořízek na otázku, jak předejít tomu, aby se podobná situace neopakovala. 

Šťastný konec, aspoň prozatím

Příběh má ale prozatím šťastný konec. Poté co se do případu vložila Kancelář veřejného ochránce práv, se situace částečně vyřešila. Ještě ve středu navečer bylo dítě vráceno matce do detenčního zařízení.

"Zároveň mohu potvrdit, že během čtvrtka dopoledne by měla být cizinka i s dítětem propuštěna a za pomoci pracovnice Diakonie převezena do přijímacího střediska v zastávce u Brna, kde by měla požádat o mezinárodní ochranu," dodal Pařízek.

 

Právě se děje

Další zprávy