Jedeme uspět! Čeští politici se chystají na fotbalový turnaj visegrádské čtyřky

Matěj Pur
22. 6. 2019 16:30
Skupina českých poslanců a senátorů se příští týden vžije do role reprezentačních fotbalistů. Ve čtvrtek a pátek proběhne na Slovensku setkání předsedů parlamentů visegrádských zemí a během něj se již podruhé uskuteční také fotbalový turnaj. Česká reprezentace nebude mít o hráče nouzi, krom fotbalové jedenáctky na hřišti bude i dostatek náhradníků na lavičce. Česko bude reprezentovat například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček či bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (oba za ANO).
Fotografie týmu českých poslanců z loňského turnaje V4
Fotografie týmu českých poslanců z loňského turnaje V4 | Foto: Web maďarského parlamentu

Sestavením fotbalového týmu pověřil předseda sněmovny Radek Vondráček poslance Josefa Kotta (oba za ANO). Ten má dokonce trenérskou licenci Fotbalové asociace České republiky skupiny C. "Nejdříve jsme oslovili všechny předsedy poslaneckých klubů, ale moc velký zájem nebyl. Začal jsem proto oslovovat jednotlivě ty, o kterých jsem si myslel, že by se mohli chtít zúčastnit," uvedl pro Aktuálně.cz Kott.

Tvrdí, že přípravu nepodcenili, celý rok se snažili po skončení jednání sněmovny chodit jednou týdně hrát fotbal do tělocvičny. "A samozřejmě, že jedeme letos uspět, nejlépe zvítězit," dodal Kott.

Podobný turnaj se konal už loni v Maďarsku. V něm se český tým nejprve utkal s domácím týmem, kterému podlehl 2:6, kdy oba české góly dal jihočeský poslanec za hnutí ANO Jan Kubík. V souboji o 3. místo pak Češi nestačili ani na Polsko a po prohře 1:4 tak obsadili v rámci Visegrádské čtyřky poslední místo. A pro doplnění: přestože ve slovenském parlamentu zasedá několik bývalých fotbalových reprezentantů, jejich tým i přesto ve finále nestačil na domácí Maďarsko, které tak celý turnaj vyhrálo.

Na turnaj bylo letos nominováno patnáct poslanců - deset z hnutí ANO, čtyři z České pirátské strany a Radek Rozvoral z SPD. Česko má oproti Slovensku a Maďarsku výhodu dvoukomorového parlamentu, takže letos jsou na nominační soupisce také senátoři za ODS Pavel Karpíšek a bývalý policejní prezident Martin Červíček. Trojici zástupců horní komory parlamentu doplní brněnský Herbert Pavera za TOP 09.

Jak by mohla vypadat česká politická jedenáctka (obsazení jednotlivých pozic je uvedeno čistě názorně): 

Foto: Aktuálně.cz

Většina týmu se účastní již podruhé. Mezi nimi také zlínský poslanec Marek Novák (ANO), který působí ve vedení amatérského fotbalového klubu SK Zlín 1931. "Díky fotbalovému turnaji jsme měli možnost i mimo daná témata summitu, jako migrace či rozpočet EU, také navázat přátelské vztahy s představiteli parlamentů V4," pochvaloval si účast na turnaji.

Loni se účastnil také Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který jako svou motivaci pro reprezentaci Sněmovny uvedl kromě zlepšování vztahů s našimi sousedy také možnost poznat řadu kolegů i z osobní stránky. "Loni jsme hráli hrozně, doufám, že letos budeme reprezentovat lépe," dodal.

Kalousek výlet fotbalistů nepodpořil

Fotbalová utkání politiků nejsou novinkou. V roce 2013 dokonce založili poslanci Igor Svoják (ODS), Josef Tancoš (ČSSD) a Josef Šenfeld (KSČM) občanské sdružení Fotbalová reprezentace Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro účely podobných zápasů. Měli jet na fotbalový turnaj do Soči a sněmovní rozpočtový výbor jim i schválil příspěvek 650 tisíc Kč z veřejných peněz. Ale poté, co jim tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek odmítl příspěvek proplatit, byla cesta zrušena.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy