Je zákaz slunečních elektráren nezákonný? řeší ÚOHS

Pavel Baroch
29. 3. 2010 14:25
Firmám stop-stav způsobuje milionové škody, lidé přicházejí o práci
Foto: Jan Langer

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se začal zabývat rozhodnutím správce přenosové soustavy ČEPS nepřipojovat do sítě žádné nové sluneční elektrárny.

"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi ve věci slunečních elektráren několik podnětů. Komunikujeme s ČEPS a tuto věc nyní prošetřujeme," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Úřad ovšem zatím neví, jestli ČEPS postupoval nezákonně. "V případě, že zjistíme indicie o možném porušení zákona, zahájíme správní řízení," dodal Chalupa. "To je vše, co mohu nyní sdělit."

ČEPS kvůli enormnímu rozvoji solárních elektráren požádal v únoru distribuční společnosti, aby pozastavily jejich připojování do sítě, protože se obává energetického kolapsu.

Škody budou milionové, tvrdí firma

K antimonopolnímu úřadu se obrátila například firma IT serve, která instaluje solární panely. IT serve už přišla o práci pro několik svých zaměstnanců, ztráty jsou zatím ve statisících.

"Zastavením povolenek jsme dosud přišli přibližně o 600 tisíc korun. Pokud nebude jejich vydávání obnoveno do května, odhadujeme ztrátu až na tři miliony," konstatoval jednatel společnosti Karel Zemene. Jeho firma už podala žalobu na ušlý zisk a se stížností se obrátila i na Energetický regulační úřad.

Chystáme další žaloby

IT serve je připravena podat další žaloby, pokud úřady v krátké době zákaz pro sluneční elektrárny nezruší.

"Již dnes například tratíme navíc osm tisíc korun měsíčně za překlenovací úvěr, který jsme si kvůli současné situaci v oboru museli vzít. Zároveň přijdeme o práci pro všech 9 lidí, kteří u nás fotovoltaiku dělají," upozornil Zemene.

Foto: MŽP

Dodal, že díky širšímu záběru nebude současná situace pro jeho firmu likvidační. "Mnohem hůře jsou na tom malé společnosti, které vsadily pouze na fotovoltaiku. V jejich případě jde o samotnou existenci," tvrdí Zemene.

Zákaz je absolutní

IT serve upozorňuje, že zákaz nových solárních elektráren zasahuje i případy, které nemohou energetickou síť ohrozit.

"Postiženy jsou i projekty, které by veškerou vyrobenou energii spotřebovaly pro svůj provoz a do distribuční sítě by nic nedodávaly," argumentuje jednatel společnosti Karel Zemene.

Jako příklad uvádí jednu brněnskou společnost, která chce připojit solární elektrárnu o výkonu 30 kilowatt na střeše svých kanceláří.

"Je napojena k soukromé trafostanici, a tudíž by se veškerá vyrobená energie spotřebovala i o víkendech v rámci areálu," upozornil Zemene. I tak ovšem povolení nedostala.

Sedm let na přípravu nestačilo

Postup českých úřadů, které vyhlásily stop-stav novým slunečním elektrárnám, kritizovala i firma Conergy, která patří mezi světovou fotovoltaickou špičku.

"Společnost ČEPS měla od přijetí energetického zákona, který počítal s rozvojem fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů, sedm let na to, aby zajistila dostatečnou kapacitu sítě," upozornil jednatel firmy Aleš Spáčil.

Dodal, že současný stav, kdy nejsou ani jasně stanoveny termíny pro obnovení vstupu slunečních elektráren do sítě, povede k naprostému utlumení oboru.

 

Právě se děje

Další zprávy