Chci líp komunikovat, říká kandidát ANO na primátora Stuchlík. Zvažuje prodej podílu

ČTK ČTK
28. 7. 2018 14:15
Lídr pražské kandidátky za ANO Petr Stuchlík považuje za největší problémy v metropoli dopravu, bydlení a neschopnost dokončit velké investice. Zvažuje, zda neprodá svůj podíl v kontroverzní úvěrové firmě Fair Credit.
Petr Stuchlík.
Petr Stuchlík. | Foto: Economia

Praha - Pokud by se stal po podzimních komunálních volbách primátorem, chce nový lídr hnutí ANO Petr Stuchlík lépe komunikovat navenek i v rámci magistrátu a městských částí. Praha podle něj potřebuje člověka, který se nebojí rozhodnout a zároveň si umí vyjednat podporu. Stuchlík to uvedl v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK).

Podnikateli je často vytýkán zhruba devítiprocentní podíl v kontroverzní firmě Fair Credit, která se zaměřuje na poskytování krátkodobých půjček s vysokými úroky. Jejich výše, uváděná na webu firmy, se pohybuje od 21 do 35 procent. Například u hotovostní půjčky 50 000 korun splácené po dobu 78 týdnů činí úrok 21,27 procenta a RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která udává, o kolik člověk zaplatí víc, dosahuje 157,85 procenta.

Nyní tak Stuchlík zvažuje, že podíl prodá, ještě se však rozmyslí. Firma se podle něj v rámci segmentu chová eticky, chápe však, že pro lídra kandidátky může jít o kontroverzní aktivitu.

Dodal, že si jako potenciální nový primátor Prahy plánuje za poradce přivést zkušené odborníky. Hlavními tématy, které metropoli trápí, jsou podle něj doprava, bydlení, neschopnost dotáhnout investice a nevyvážený vztah mezi obyvateli a návštěvníky Prahy. Stuchlík nedávno nečekaně nahradil v čele kandidátky ANO Patrika Nachera, pro kterého hlasovala většina pražské základny hnutí.

Současné primátorce Adrianě Krnáčové se často vyčítá neobratnost v komunikaci, což chce Stuchlík zlepšit. "Nemá to jednoduché, nastoupila jako krizová manažerka a přeci jenom po ní v Praze něco zůstalo. Určitě bych ale chtěl zlepšit komunikaci, například mezi magistrátem a městskými částmi," uvedl.

"Jako zakladatel a generální ředitel Fincentra se musím na jednu stranu umět domluvit s šéfy nadnárodních bankovních korporací, ale stejně tak se musím dohodnout s naší finanční poradkyní na Vysočině, která má, respektive jejíž klienti mají úplně jiné potřeby, než třeba bohatí klienti poradců v některých částech Prahy," dodal.

Namísto Nachera

Petr Stuchlík nahradil nedávno v čele kandidátky Patrika Nachera, kterého původně v referendu vybrali pražští členové hnutí. Po intervenci celostátního vedení ANO a premiéra Andreje Babiše se ale kandidátka změnila, takže Nacher bude na druhém místě. Trojkou je bývalý ministr financí Ivan Pilný, čtyřkou místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková a pětkou ekonomka Marta Gellová. Hnutí jde do voleb s výrazně obměněným týmem lidí, současní radní buď z kandidátky vypadli, nebo jsou ve druhé desítce kandidátů.

Kandidátka ANO je podle Stuchlíka sestavena dobře a jde o silný tým. Brzy chce představit svůj tým poradců. Konkrétní jména zatím uvést nechtěl.

Hlavním problémem Prahy v posledních osmi letech podle něj je, že se nedaří posouvat důležité investice. "Je potřeba stavět a je potřeba stavět rychle," řekl. V principu tak souhlasí například s plánem společného podniku Penty a pražského dopravního podniku k metru D, který podle něj může urychlit výstavbu potřebné linky.

"Společný podnik dává na první pohled smysl a je to rychlá cesta, ale až jako primátor dokážu posoudit celý kontext a všechny detaily," dodal. Plán podniku si v poslední době vysloužil vlnu kritiky a není jasné, jestli o něm bude současné vedení do voleb hlasovat.

Důležitým předvolebním tématem bude také dostupnost bydlení. Magistrát by podle pražského lídra ANO měl sám stavět byty spíše ve výjimečných případech. V současnosti se z iniciativy radního ANO Radka Lacka staví bytové domy na Černém Mostě, kde mají vzniknout nájemní byty.

Praha musí zase patřit Pražanům

Stuchlík nicméně považuje za lepší řešení dojednat s developery, aby se část bytů v jejich projektech alokovala pro město. "V tomto jsem opravdu liberál a věřím, že developer je efektivnější a rychlejší než městská organizace," řekl.

Město také musí regulovat služby typu Airbnb, nikoliv však úplným zákazem, dodal. "Turisté a návštěvníci jsou pro Prahu důležití, nesmí však zhoršovat kvalitu života Pražanů. Stejně tak jsou pro Prahu důležití dojíždějící z jiných krajů. Ovšem také ne na úkor rezidentů. Praha musí zase patřit Pražanům," uvedl.

Petr Stuchlík absolvoval Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Studoval i v zahraničí, a to na Erasmově univerzitě v Rotterdamu a na Harvard Business School v USA. Je spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti Fincentrum, zabývající se finančním poradenstvím. Kritiku vzbudila jeho investice do firmy Fair Credit, která poskytuje půjčky s vysokým úrokem.

Podívejte se, s kým svede Petr Stuchlík boj o magistrát:

Nový Babišův favorit Petr Stuchlík, exprimátor Bohuslav Svoboda nebo komunistka Marta Semelová. Nabídka pro voliče bude na podzim pestrá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy