Chci líp komunikovat, říká kandidát ANO na primátora Stuchlík. Zvažuje prodej podílu

ČTK ČTK
28. 7. 2018 14:15
Lídr pražské kandidátky za ANO Petr Stuchlík považuje za největší problémy v metropoli dopravu, bydlení a neschopnost dokončit velké investice. Zvažuje, zda neprodá svůj podíl v kontroverzní úvěrové firmě Fair Credit.
Petr Stuchlík.
Petr Stuchlík. | Foto: Economia

Praha - Pokud by se stal po podzimních komunálních volbách primátorem, chce nový lídr hnutí ANO Petr Stuchlík lépe komunikovat navenek i v rámci magistrátu a městských částí. Praha podle něj potřebuje člověka, který se nebojí rozhodnout a zároveň si umí vyjednat podporu. Stuchlík to uvedl v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář (ČTK).

Podnikateli je často vytýkán zhruba devítiprocentní podíl v kontroverzní firmě Fair Credit, která se zaměřuje na poskytování krátkodobých půjček s vysokými úroky. Jejich výše, uváděná na webu firmy, se pohybuje od 21 do 35 procent. Například u hotovostní půjčky 50 000 korun splácené po dobu 78 týdnů činí úrok 21,27 procenta a RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která udává, o kolik člověk zaplatí víc, dosahuje 157,85 procenta.

Nyní tak Stuchlík zvažuje, že podíl prodá, ještě se však rozmyslí. Firma se podle něj v rámci segmentu chová eticky, chápe však, že pro lídra kandidátky může jít o kontroverzní aktivitu.

Dodal, že si jako potenciální nový primátor Prahy plánuje za poradce přivést zkušené odborníky. Hlavními tématy, které metropoli trápí, jsou podle něj doprava, bydlení, neschopnost dotáhnout investice a nevyvážený vztah mezi obyvateli a návštěvníky Prahy. Stuchlík nedávno nečekaně nahradil v čele kandidátky ANO Patrika Nachera, pro kterého hlasovala většina pražské základny hnutí.

Současné primátorce Adrianě Krnáčové se často vyčítá neobratnost v komunikaci, což chce Stuchlík zlepšit. "Nemá to jednoduché, nastoupila jako krizová manažerka a přeci jenom po ní v Praze něco zůstalo. Určitě bych ale chtěl zlepšit komunikaci, například mezi magistrátem a městskými částmi," uvedl.

"Jako zakladatel a generální ředitel Fincentra se musím na jednu stranu umět domluvit s šéfy nadnárodních bankovních korporací, ale stejně tak se musím dohodnout s naší finanční poradkyní na Vysočině, která má, respektive jejíž klienti mají úplně jiné potřeby, než třeba bohatí klienti poradců v některých částech Prahy," dodal.

Namísto Nachera

Petr Stuchlík nahradil nedávno v čele kandidátky Patrika Nachera, kterého původně v referendu vybrali pražští členové hnutí. Po intervenci celostátního vedení ANO a premiéra Andreje Babiše se ale kandidátka změnila, takže Nacher bude na druhém místě. Trojkou je bývalý ministr financí Ivan Pilný, čtyřkou místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková a pětkou ekonomka Marta Gellová. Hnutí jde do voleb s výrazně obměněným týmem lidí, současní radní buď z kandidátky vypadli, nebo jsou ve druhé desítce kandidátů.

Kandidátka ANO je podle Stuchlíka sestavena dobře a jde o silný tým. Brzy chce představit svůj tým poradců. Konkrétní jména zatím uvést nechtěl.

Hlavním problémem Prahy v posledních osmi letech podle něj je, že se nedaří posouvat důležité investice. "Je potřeba stavět a je potřeba stavět rychle," řekl. V principu tak souhlasí například s plánem společného podniku Penty a pražského dopravního podniku k metru D, který podle něj může urychlit výstavbu potřebné linky.

"Společný podnik dává na první pohled smysl a je to rychlá cesta, ale až jako primátor dokážu posoudit celý kontext a všechny detaily," dodal. Plán podniku si v poslední době vysloužil vlnu kritiky a není jasné, jestli o něm bude současné vedení do voleb hlasovat.

Důležitým předvolebním tématem bude také dostupnost bydlení. Magistrát by podle pražského lídra ANO měl sám stavět byty spíše ve výjimečných případech. V současnosti se z iniciativy radního ANO Radka Lacka staví bytové domy na Černém Mostě, kde mají vzniknout nájemní byty.

Praha musí zase patřit Pražanům

Stuchlík nicméně považuje za lepší řešení dojednat s developery, aby se část bytů v jejich projektech alokovala pro město. "V tomto jsem opravdu liberál a věřím, že developer je efektivnější a rychlejší než městská organizace," řekl.

Město také musí regulovat služby typu Airbnb, nikoliv však úplným zákazem, dodal. "Turisté a návštěvníci jsou pro Prahu důležití, nesmí však zhoršovat kvalitu života Pražanů. Stejně tak jsou pro Prahu důležití dojíždějící z jiných krajů. Ovšem také ne na úkor rezidentů. Praha musí zase patřit Pražanům," uvedl.

Petr Stuchlík absolvoval Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Studoval i v zahraničí, a to na Erasmově univerzitě v Rotterdamu a na Harvard Business School v USA. Je spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti Fincentrum, zabývající se finančním poradenstvím. Kritiku vzbudila jeho investice do firmy Fair Credit, která poskytuje půjčky s vysokým úrokem.

Podívejte se, s kým svede Petr Stuchlík boj o magistrát:

Nový Babišův favorit Petr Stuchlík, exprimátor Bohuslav Svoboda nebo komunistka Marta Semelová. Nabídka pro voliče bude na podzim pestrá. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy