Ombudsmanka prošetří zákrok policistů na Florenci proti mladíkovi, který se odmítl legitimovat

Domácí Domácí
4. 5. 2016 12:21
Ochránkyně práv se začala zabývat incidentem, kdy smíšená jednotka policistů a vojáků zasáhla proti mladíkovi, který se odmítl legitimovat. Je podle ní třeba prověřit a posoudit přiměřenost zákroku. Podle policie je zásah a zadržení muže, který odmítl předložit občanský průkaz, v pořádku.
Ombudsmanka Anna Šabatová.
Ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: David Kohout

Brno/Praha - Ochránkyně práv Anna Šabatová zahájila šetření v kauze zásahu policistů a vojáků na mladíka, který se na autobusovém nádraží Florenc odmítl legitimovat. "Ochránkyně vnímá znepokojení veřejnosti ohledně tohoto incidentu," informovala Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv. Podle ombudsmanky je třeba posoudit nezbytnost a přiměřenost použití donucovacích prostředků.

Proti mladíkovi zasáhla smíšená policejní hlídka. "Rád bych k zásahu na Florenci zdůraznil jednu věc: Vojáci nejsou ti, kteří tu patrolu vedou,“ vyjádřil se ministr obrany Martin Stropnický v návaznosti na kritiku smíšených policejních hlídek. Ty byly v Praze nasazeny po teroristických útocích v Bruselu, kdy byl i v Česku vyhlášen první stupeň ohrožení teroristickým útokem.

Hlídka se chovala správně, tvrdí policie

Incident se odehrál 23. dubna na autobusovém nádraží Florenc v Praze. Smíšená protiteroristická skupina si v hale poblíž fast foodu všimla spícího mladíka zanedbaného zevnějšku a snažila se ho vzbudit. Policisté muže vyzvali k předložení dokladu totožnosti. Ten to ale odmítl, s policisty údajně jednal vulgárně a snažil se odejít. Policie tedy muže zpacifikovala a mladík skončil na služebně. K tak dramatickému jednání podle policejního mluvčího Tomáše Hulana nemuselo vůbec dojít, kdyby se muž choval s respektem a v souladu se zákonem.

Podle Hulana se zadržený muž nakonec za své jednání omluvil a označil ho za hloupé. Na služebně se podařilo ověřit jeho totožnost a nakonec byl propuštěn. Celý zákrok smíšené hlídky hodnotil kontrolní orgán. Hlídka podle něj jednala v souladu se zákonem a nijak nepochybila.

Pravý opak si myslí ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který zákrok označil za nepřiměřený. "V policii přetrvává pocit, že lidé s sebou musí nosit občanský průkaz, což dávno není pravda – vy ho u sebe nikdy nemusíte mít. Zákon říká ty věci poměrně jasně: Policie má právo po vás požadovat, abyste prokázala svou identitu ve vyjmenovaných případech," řekl v České televizi ministr.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy