"Je to skandální, Metnar eskaluje chaos." Za sesazeného šéfa rozvědky se postavil jeho exnáměstek

Lukáš Prchal Martin Ehl Lukáš Prchal, Martin Ehl
18. 5. 2018 19:06
Bývalý vysoce postavený důstojník Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Paďourek se postavil za dosavadního šéfa tajné služby Jiřího Šaška, kterého ministr vnitra postavil mimo službu.
Ministr vnitra Lubomír Metnar.
Ministr vnitra Lubomír Metnar. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už druhý den je ředitel civilní rozvědky generál Jiří Šašek dočasně mimo službu. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) jej odstavil s vysvětlením, že v rozvědce musí proběhnout nezávislé vyšetřování jejího hospodaření. Údajná pochybení jsou podle ministra natolik vážná, že musel jednat, i když je v demisi.

Jeho krok ale ostře odsuzuje bývalý šéf analytiků a někdejší třetí muž Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Paďourek, podle nějž je ministrův postup "skandální".

"Ministr Metnar nepředložil žádné konkrétní důkazy k oprávněnosti tohoto nečekaně radikálního kroku, který poškozuje dobrou pověst ředitele ÚZSI, ale i celé služby," řekl on-line deníku Aktuálně.cz Paďourek, který měl v rozvědce roky na starost zahraniční styky a analytiku.

"Těmito totalitními způsoby eskaluje další vlnu nervozity a chaosu. Ve výsledku ohrožuje bezpečnost naší země," dodává bývalý zpravodajec, který z rozvědky odešel před třemi měsíci.

Podle Paďourka generál Šašek, který službu vedl čtyři roky, při vyšetřování hospodaření služby spolupracoval a vyšetřovatelům nijak při práci nebránil.

"Svým pochybným rozhodnutím pan Metnar jeho čestný přístup zpochybňuje, a navíc zamezuje tomu, aby měl generál Šašek jako zúčastněná strana možnost dohledu nad průběhem dalšího vyšetřování," dodal v rozhovoru bývalý zpravodajec, který v současnosti pracuje na Policejní akademii v Praze a dodělává si doktorské studium.

"Generál Šašek je poctivý a slušný člověk. A nezaslouží si takové způsoby. Metnar exemplárně demonstruje, jak může vypadat příští koaliční vláda se sociální demokracií," doplňuje Paďourek.

Server Novinky.cz v pátek napsal s odvoláním na svůj zdroj, že v ÚZSI docházelo k nákupu předraženého majetku, v účetnictví chybí faktury a existují pochybnosti, zda některé peníze nešly jinam, než měly. Navíc mělo podle serveru dojít k několika nákladným operacím v zahraničí, o nichž netušila ani vláda, která je podle zákona měla schválit.

Paďourek tvrdí, že takové informace ani nemá. "Komentuji jen to, co se děje kolem. Jak se ničí úřad, který má obrovské mezinárodní renomé, a jak se ničí slušný člověk, který stál v jeho čele," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy