"Je to skandální, Metnar eskaluje chaos." Za sesazeného šéfa rozvědky se postavil jeho exnáměstek

Bývalý vysoce postavený důstojník Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Paďourek se postavil za dosavadního šéfa tajné služby Jiřího Šaška, kterého ministr vnitra postavil mimo službu.
Ministr vnitra Lubomír Metnar.
Ministr vnitra Lubomír Metnar. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už druhý den je ředitel civilní rozvědky generál Jiří Šašek dočasně mimo službu. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) jej odstavil s vysvětlením, že v rozvědce musí proběhnout nezávislé vyšetřování jejího hospodaření. Údajná pochybení jsou podle ministra natolik vážná, že musel jednat, i když je v demisi.

Jeho krok ale ostře odsuzuje bývalý šéf analytiků a někdejší třetí muž Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Paďourek, podle nějž je ministrův postup "skandální".

"Ministr Metnar nepředložil žádné konkrétní důkazy k oprávněnosti tohoto nečekaně radikálního kroku, který poškozuje dobrou pověst ředitele ÚZSI, ale i celé služby," řekl on-line deníku Aktuálně.cz Paďourek, který měl v rozvědce roky na starost zahraniční styky a analytiku.

"Těmito totalitními způsoby eskaluje další vlnu nervozity a chaosu. Ve výsledku ohrožuje bezpečnost naší země," dodává bývalý zpravodajec, který z rozvědky odešel před třemi měsíci.

Podle Paďourka generál Šašek, který službu vedl čtyři roky, při vyšetřování hospodaření služby spolupracoval a vyšetřovatelům nijak při práci nebránil.

"Svým pochybným rozhodnutím pan Metnar jeho čestný přístup zpochybňuje, a navíc zamezuje tomu, aby měl generál Šašek jako zúčastněná strana možnost dohledu nad průběhem dalšího vyšetřování," dodal v rozhovoru bývalý zpravodajec, který v současnosti pracuje na Policejní akademii v Praze a dodělává si doktorské studium.

"Generál Šašek je poctivý a slušný člověk. A nezaslouží si takové způsoby. Metnar exemplárně demonstruje, jak může vypadat příští koaliční vláda se sociální demokracií," doplňuje Paďourek.

Server Novinky.cz v pátek napsal s odvoláním na svůj zdroj, že v ÚZSI docházelo k nákupu předraženého majetku, v účetnictví chybí faktury a existují pochybnosti, zda některé peníze nešly jinam, než měly. Navíc mělo podle serveru dojít k několika nákladným operacím v zahraničí, o nichž netušila ani vláda, která je podle zákona měla schválit.

Paďourek tvrdí, že takové informace ani nemá. "Komentuji jen to, co se děje kolem. Jak se ničí úřad, který má obrovské mezinárodní renomé, a jak se ničí slušný člověk, který stál v jeho čele," uzavřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy