Je to puč, tvrdí o volbě nového vedení opatrovník Konfederace politických vězňů

Martina Heroldová Martina Heroldová
14. 12. 2019 20:25
Část členů Konfederace politických vězňů svolala 11. prosince celostátní sněm organizace, na němž schválila nové stanovy a zvolila si nové vedení v čele s Milenou Blatnou. Podle soudem přiděleného opatrovníka konfederace Otakara Tulačky jde však o násilný pokus převzít vedení organizace, při němž část členů postupovala protiprávně.
Prohlášení opatrovníka Konfederace politických vězňů Otakara Tulačky | Video: KPV ČR

Soudem stanovený opatrovník konfederace Otakar Tulačka zveřejnil v reakci na svolaný sněm na oficiálních webových stránkách a YouTube kanálu Konfederace politických vězňů (KPV) video, v němž se proti volbě nového vedení ohrazuje. 

"Malá skupinka členů za pomoci lží a pomluv usiluje o ovládnutí naší konfederace," říká v úvodu a obsáhle vysvětluje nastalou situaci. Většině dosud úřadujících předsedů poboček i členům předsednictva skončil mandát a kvůli dosud neskončeným soudním sporům KPV není jasné, které stanovy jsou platné a ani kdo je řádným členem organizace, říká Tulačka.

Jemu část členů vyčítá především to, že je podle nich nečinný a sám dosud sněm nesvolal. "Podle jakých stanov jej mám svolat a koho na něj pozvat, když nevíme, kolik máme členů? Jak prokážu, že je sněm usnášeníschopný, když nevíme, jaké je kvórum?" ptá se.

"Někteří z vás se rozhodli vzít zákon do svých rukou, výše uvedené problémy neřešit, svolat se a hlasovat. Ono to nějak dopadne. Já je ale řešit musím a budu," dodal s tím, že pracuje na svolání legitimního celostátního sněmu, který by se měl konat 7. března 2020. 

"Konfederace zhyne pro nedostatek prostředků"

Sněm, který právě proběhl, považuje opatrovník za neplatný, protože podle něj porušil pravidla stanovená občanským zákoníkem. Žádost o jeho svolání mu nebyla doručena, pozvánka nepřišla ani všem pobočkám ani členům a nebyl svolán s třicetidenním předstihem.

"Sněm, který svolala jen určitá skupinka, povede k tomu, že naše konfederace zhyne pro nedostatek prostředků," říká. Táhnoucí se soudní spory totiž blokují také vyplacení dotací ze státního rozpočtu a spolek tak přežívá z darů mecenášů. Tulačka tak vyzval ke spolupráci všechny, kteří mají o dialog zájem, a pozval je na nový sněm.

Zástupci protistrany, která za sněmem stojí, však trvají na tom, že zákon neporušili. "Soud, který v červnu 2019 ustanovil opatrovníkem pana Tulačku, mu zároveň uložil, aby svolal sněm neprodleně, což se nestalo. Trvá to již několik měsíců, využili jsme tak zákonné možnosti svolat sněm z popudu třetiny členů organizace. Zvolili jsme nové předsednictvo a všechno funguje. Vyjádření pana opatrovníka jsem četl, my jsme toto čekali, proto jsme si dali pozor, aby vše proběhlo podle zákona, včetně třicetidenní lhůty před svoláním," řekl Aktuálně.cz František Wiendl, který byl na sněmu zvolen čestným předsedou.

Jedná se přitom již o několikátý spor v této organizaci. Neshody uvnitř Konfederace politických vězňů se táhnou již od roku 2015, kdy byl svolán sněm, jehož usnášeníschopnost a volbu předsednictva část členů zpochybnila a obrátila se kvůli ní na soud. Ten jim dal za pravdu a konfederace tak byla několik měsíců bez vedení s platným mandátem. Část členů se proti rozsudku odvolala a soudní řízení dosud nebylo ukončeno.

Následovalo několik neúspěšných pokusů o svolání sněmu a návrhů na zrušení celé organizace. Dosavadnímu vedení mezitím vypršelo funkční období a v červnu 2019 tak pražský městský soud stanovil konfederaci opatrovníka Otakara Tulačku, který tak dočasně orgán předsednictva nahradil. Tulačka měl konfederaci dočasně řídit a dovést ji ke svolání nového celostátního sněmu a k volbě nového vedení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy