Zeman hodnotil výroční zprávu BIS. Je to prý "plácání" a zpravodajci jsou "čučkaři"

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2018 22:57
Ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby (BIS) nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. V TV Barrandov to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Výroční zprávu za rok 2017 označil za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře". Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.
Miloš Zeman: "Tam, kde mají najít teroristu (…), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony."
Miloš Zeman: "Tam, kde mají najít teroristu (…), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony." | Foto: TV Barrandov

BIS tento týden zveřejnila zprávu, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. Čína podle rozvědky využívala ke zpravodajské činnosti i členy delegací. BIS upozornila na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží.

Zeman upozornil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. "Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona," řekl prezident.

BIS podle něj musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti, protože to je způsob jak zachovat nebo i navýšit svůj rozpočet. "Takže, když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé," podotkl Zeman.

BIS prezident zadal jediný úkol, a to odhalovat islámské teroristy v Česku. Zpravodajci ho prý upozorňovali, že je muslimská obec naprosto mírumilovná.

V této souvislosti ale Zeman zmínil případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který čelí obvinění z podpory, propagace a financování terorismu. Shehadeh loni opustil Česko, podle médií byl dopaden v Jordánsku. Obvodní soud pro Prahu 5 ho v listopadu poslal do vazby. "Tam, kde mají najít teroristu (…), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony," dodal Zeman.

Podle kontrarozvědné BIS byli loni výrazně aktivnější čínští zpravodajci, kteří působí pod diplomatickým krytím. Zpravodajskou činnost vykonávají i někteří důstojníci působící v různých delegacích, které přijíždějí do Česka. Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska, upozornila BIS. Dodala, že Čína se prostřednictvím "českých entit" snaží narušit jednotnou politiku EU.

Vojenské zpravodajství varuje před čínskou iniciativou nové Hedvábné stezky. Ta se podle zpravodajců kvůli její globální ambici a pravděpodobnosti jednostranné čínské expanze stane zdrojem rostoucích obav představitelů zemí EU. Spolupráci s Čínou a Hedvábnou stezku podporuje právě Zeman.

Prezident také řekl, že chce ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) počkat na zprávu Evropské komise. Česko by podle něj mělo postupovat podle svých zákonů, ne podle přísnějšího evropského práva. Babiš se má řídit českým zákonem o střetu zájmů, kvůli kterému vložil svůj majetek do svěřenských fondů, a ne "nějakou evropskou směrnicí", uvedl Zeman.

Video: Zeman hájí zájmy Kremlu, BIS je pro něj riziko, říká o zprávě tajné služby Kundra

BIS jasně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko, to je v rozporu s názorem některých politiků, míní redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy