Je to jako proti Rusům v hokeji, burcoval Horáček voliče na posledním setkání Drahoše s příznivci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 1. 2018 22:30
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš absolvoval poslední setkání se svými příznivci v pražském kině Lucerna. Nyní se už bude připravovat na dvě televizní debaty se svým soupeřem Milošem Zemanem. Drahošova manželka Eva ale bude dál jezdit za voliči do regionů. Do regionů vyjedou i někteří Drahošovi protikandidáti.
Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Brno, Ostrava a Praha byla poslední města, kde se prezidentský kandidát Jiří Drahoš setkal se svými podporovateli a příznivci. Do pražského kina Lucerna přišli Drahoše v pondělí večer podpořit také herci, například Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška i Ivan Trojan.

"Bude vás volit celé Dejvické divadlo," poznamenal Trojan na setkání, které následovalo v kině Lucerna po oficiálním programu. "V minulosti jsem podporoval na prezidenta Václava Havla a nyní vás," přidal se Bartoška. 

Setkání v Lucerně ale ze všeho nejvíce opět demonstrovalo jednotu mezi Drahošem a trojicí jeho protikandidátů z prvního kola Pavlem Fischerem, Markem Hilšerem a Michalem Horáčkem. Stejně jako o dva dny dříve v Brně vyzvali své voliče, aby dali případně hlas bývalému předsedovi Akademie věd.

"Když budeme budeme 28. října 2018 vzpomínat založení Československa, moc bych si přál, aby ve Vladislavském sále byli všichni rektoři vysokých škol, aby tam byli uvítáni prezidentem s respektem a sami tam přišli s úctou," prohlásil Horáček v narážce na to, že rektoři na tento svátek na Hrad nechodí, protože nynější prezident Miloš Zeman některé z nich přestal zvát. 

Zároveň Horáček vzpomněl, jak za socialismu sledoval v televizi hokejové zápasy mezi  tehdejším Československem a Sovětským svazem, dnešním Ruskem. "Tady nesmí být stříbrná medaile, tady musí být jenom zlatá. Jenom ta zlatá. A znovu to je pro mě, jako bychom hráli proti Rusům. A my proti nim hrajeme," prohlásil Horáček za aplausu publika.

Podobně vystoupili s podporou také Fischer a Hilšer. Všichni ještě vyjedou agitovat ve prospěch svého dřívějšího soupeře do regionů.

Máš co jíst? ptala se manžela

Lucernou v pondělí večer také několikrát zněly písničky. Poprvé ve chvíli, kdy se Jiří Drahoš propojil přes obrazovku s Městským divadlem ve Zlíně, kam na setkání s jeho manželkou Evou přišlo několik stovek lidí. Manželka si s ním i na dálku povídala. "Máš co jíst?" ptala se za smíchu publika svého muže. "Vezmi si jídlo v ledničce, máš tam spoustu jogurtů," radila manželovi.

Sama dál pokračuje v kampani a přijede za ním v úterý navečer, kdy usedne do publika při prvním televizním souboji svého muže s Milošem Zemanem na televizi Prima.

Nejsilnějším okamžikem propojení mezi Zlínem a Prahou byly chvíle, kdy lidé ve zlínském divadle i pražském kině Lucerna zpívali písničku Ach synku, synku. Kromě toho mohli lidé na obou místech sledovat vystoupení s herci zlínského divadla jako dvojníky Andreje Babiše a Jiřího Ovčáčka. 

Po skončení přenosu přišel v Praze podpořit Drahoše i herec Zdeněk Svěrák spolu se svým hudebním partnerem Jaroslavem Uhlířem. Svěrák  připomněl chvíle, kdy před pěti lety podporoval v boji o Hrad Karla Schwarzenberga. "Dostával jsem psaní: Dobrý den, právě jsem se vrátil od kontejneru, kam jsem vyhodil všechny Cimrmanovy hry. Takže budou zase kontejnery. Ale to nevadí," rozesmál přítomné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy