Je to jako proti Rusům v hokeji, burcoval Horáček voliče na posledním setkání Drahoše s příznivci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 1. 2018 22:30
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš absolvoval poslední setkání se svými příznivci v pražském kině Lucerna. Nyní se už bude připravovat na dvě televizní debaty se svým soupeřem Milošem Zemanem. Drahošova manželka Eva ale bude dál jezdit za voliči do regionů. Do regionů vyjedou i někteří Drahošovi protikandidáti.
Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Brno, Ostrava a Praha byla poslední města, kde se prezidentský kandidát Jiří Drahoš setkal se svými podporovateli a příznivci. Do pražského kina Lucerna přišli Drahoše v pondělí večer podpořit také herci, například Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška i Ivan Trojan.

"Bude vás volit celé Dejvické divadlo," poznamenal Trojan na setkání, které následovalo v kině Lucerna po oficiálním programu. "V minulosti jsem podporoval na prezidenta Václava Havla a nyní vás," přidal se Bartoška. 

Setkání v Lucerně ale ze všeho nejvíce opět demonstrovalo jednotu mezi Drahošem a trojicí jeho protikandidátů z prvního kola Pavlem Fischerem, Markem Hilšerem a Michalem Horáčkem. Stejně jako o dva dny dříve v Brně vyzvali své voliče, aby dali případně hlas bývalému předsedovi Akademie věd.

"Když budeme budeme 28. října 2018 vzpomínat založení Československa, moc bych si přál, aby ve Vladislavském sále byli všichni rektoři vysokých škol, aby tam byli uvítáni prezidentem s respektem a sami tam přišli s úctou," prohlásil Horáček v narážce na to, že rektoři na tento svátek na Hrad nechodí, protože nynější prezident Miloš Zeman některé z nich přestal zvát. 

Zároveň Horáček vzpomněl, jak za socialismu sledoval v televizi hokejové zápasy mezi  tehdejším Československem a Sovětským svazem, dnešním Ruskem. "Tady nesmí být stříbrná medaile, tady musí být jenom zlatá. Jenom ta zlatá. A znovu to je pro mě, jako bychom hráli proti Rusům. A my proti nim hrajeme," prohlásil Horáček za aplausu publika.

Podobně vystoupili s podporou také Fischer a Hilšer. Všichni ještě vyjedou agitovat ve prospěch svého dřívějšího soupeře do regionů.

Máš co jíst? ptala se manžela

Lucernou v pondělí večer také několikrát zněly písničky. Poprvé ve chvíli, kdy se Jiří Drahoš propojil přes obrazovku s Městským divadlem ve Zlíně, kam na setkání s jeho manželkou Evou přišlo několik stovek lidí. Manželka si s ním i na dálku povídala. "Máš co jíst?" ptala se za smíchu publika svého muže. "Vezmi si jídlo v ledničce, máš tam spoustu jogurtů," radila manželovi.

Sama dál pokračuje v kampani a přijede za ním v úterý navečer, kdy usedne do publika při prvním televizním souboji svého muže s Milošem Zemanem na televizi Prima.

Nejsilnějším okamžikem propojení mezi Zlínem a Prahou byly chvíle, kdy lidé ve zlínském divadle i pražském kině Lucerna zpívali písničku Ach synku, synku. Kromě toho mohli lidé na obou místech sledovat vystoupení s herci zlínského divadla jako dvojníky Andreje Babiše a Jiřího Ovčáčka. 

Po skončení přenosu přišel v Praze podpořit Drahoše i herec Zdeněk Svěrák spolu se svým hudebním partnerem Jaroslavem Uhlířem. Svěrák  připomněl chvíle, kdy před pěti lety podporoval v boji o Hrad Karla Schwarzenberga. "Dostával jsem psaní: Dobrý den, právě jsem se vrátil od kontejneru, kam jsem vyhodil všechny Cimrmanovy hry. Takže budou zase kontejnery. Ale to nevadí," rozesmál přítomné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy