Je to jako proti Rusům v hokeji, burcoval Horáček voliče na posledním setkání Drahoše s příznivci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 1. 2018 22:30
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš absolvoval poslední setkání se svými příznivci v pražském kině Lucerna. Nyní se už bude připravovat na dvě televizní debaty se svým soupeřem Milošem Zemanem. Drahošova manželka Eva ale bude dál jezdit za voliči do regionů. Do regionů vyjedou i někteří Drahošovi protikandidáti.
Jiří Drahoš poděkoval ostatním kandidátům za podporu | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Brno, Ostrava a Praha byla poslední města, kde se prezidentský kandidát Jiří Drahoš setkal se svými podporovateli a příznivci. Do pražského kina Lucerna přišli Drahoše v pondělí večer podpořit také herci, například Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška i Ivan Trojan.

"Bude vás volit celé Dejvické divadlo," poznamenal Trojan na setkání, které následovalo v kině Lucerna po oficiálním programu. "V minulosti jsem podporoval na prezidenta Václava Havla a nyní vás," přidal se Bartoška. 

Setkání v Lucerně ale ze všeho nejvíce opět demonstrovalo jednotu mezi Drahošem a trojicí jeho protikandidátů z prvního kola Pavlem Fischerem, Markem Hilšerem a Michalem Horáčkem. Stejně jako o dva dny dříve v Brně vyzvali své voliče, aby dali případně hlas bývalému předsedovi Akademie věd.

"Když budeme budeme 28. října 2018 vzpomínat založení Československa, moc bych si přál, aby ve Vladislavském sále byli všichni rektoři vysokých škol, aby tam byli uvítáni prezidentem s respektem a sami tam přišli s úctou," prohlásil Horáček v narážce na to, že rektoři na tento svátek na Hrad nechodí, protože nynější prezident Miloš Zeman některé z nich přestal zvát. 

Zároveň Horáček vzpomněl, jak za socialismu sledoval v televizi hokejové zápasy mezi  tehdejším Československem a Sovětským svazem, dnešním Ruskem. "Tady nesmí být stříbrná medaile, tady musí být jenom zlatá. Jenom ta zlatá. A znovu to je pro mě, jako bychom hráli proti Rusům. A my proti nim hrajeme," prohlásil Horáček za aplausu publika.

Podobně vystoupili s podporou také Fischer a Hilšer. Všichni ještě vyjedou agitovat ve prospěch svého dřívějšího soupeře do regionů.

Máš co jíst? ptala se manžela

Lucernou v pondělí večer také několikrát zněly písničky. Poprvé ve chvíli, kdy se Jiří Drahoš propojil přes obrazovku s Městským divadlem ve Zlíně, kam na setkání s jeho manželkou Evou přišlo několik stovek lidí. Manželka si s ním i na dálku povídala. "Máš co jíst?" ptala se za smíchu publika svého muže. "Vezmi si jídlo v ledničce, máš tam spoustu jogurtů," radila manželovi.

Sama dál pokračuje v kampani a přijede za ním v úterý navečer, kdy usedne do publika při prvním televizním souboji svého muže s Milošem Zemanem na televizi Prima.

Nejsilnějším okamžikem propojení mezi Zlínem a Prahou byly chvíle, kdy lidé ve zlínském divadle i pražském kině Lucerna zpívali písničku Ach synku, synku. Kromě toho mohli lidé na obou místech sledovat vystoupení s herci zlínského divadla jako dvojníky Andreje Babiše a Jiřího Ovčáčka. 

Po skončení přenosu přišel v Praze podpořit Drahoše i herec Zdeněk Svěrák spolu se svým hudebním partnerem Jaroslavem Uhlířem. Svěrák  připomněl chvíle, kdy před pěti lety podporoval v boji o Hrad Karla Schwarzenberga. "Dostával jsem psaní: Dobrý den, právě jsem se vrátil od kontejneru, kam jsem vyhodil všechny Cimrmanovy hry. Takže budou zase kontejnery. Ale to nevadí," rozesmál přítomné.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy