Považuji to za aprílový žert, reagoval Ťok na spekulace o svém odchodu z ministerstva

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
1. 4. 2019 13:13
Ministr dopravy Dan Ťok tvrdí, že informace Mladé Fronty Dnes z 1. dubna o tom, že v čele resortu skončí, jsou nepravdivé. "Já to považuji za aprílový žert, stejně jako zprávy o rozdělení republiky na dvě časová pásma," řekl. O tom, že by premiér nějaké změny ve vládě chystal, prý neví. Z vlády by podle médií měla odejít také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která tvrdí, že záleží na premiérovi a prezidentovi.
Ministr dopravy Dan Ťok při příchodu na jednání vlády 1. dubna 2019 v den, kdy se objevily v médiích informace o tom, že se ho premiér Andrej Babiš rozhodl vyměnit v řádu dnů, nejpozději týdnů | Video: Radek Bartoníček

Není to zdaleka poprvé, a zřejmě ani naposledy, co se objevily informace o tom, že premiér Andrej Babiš už nepočítá ve vládě s ministrem dopravy za jeho hnutí ANO Danem Ťokem. Ještě nikdy ale nebyla informace o jeho konci tak jednoznačná jako nyní, když MF DNES 1. dubna napsala, že se Ťok chystá k odchodu na vlastní žádost.

"Já to považuji za aprílový žert, jinak to komentovat nechci," zareagoval nejdříve ze všeho Ťok, když při příchodu na jednání vlády v pondělí po poledni dostal dotaz, co této informaci říká. I na další dotazy reagoval stručně a spíše vyhýbavě. 

"Musíte se zeptat jeho," byla další Ťokova odpověď na to, zda mu Babiš o možné výměně něco neříkal. "Ale já jsem to od něho neslyšel," doplnil následně. Když jej redakce Aktuálně.cz požádala, jestli by mohl svou odpověď upřesnit a zda mu premiér přinejmenším odchod nenaznačil, zareagoval slovy, že ne. "Ne, ne, ne, taková debata nebyla." 

I když Ťok označuje celou věc za apríl, není vůbec vyloučeno, že opravdu odejde. V minulosti, stejně jako teď po příchodu na vládu, totiž nepopřel, že se rozhodne odejít z vlády sám. "Já jsem už na začátku říikal, že nechci tuto kauzu komentovat, protože aprílové žerty se nehodí komentovat," uvedl. A na dotaz Aktuálně.cz, že tedy nepopírá možnost odchodu z vlastní vůle, řekl: "Vy můžete spekulovat čímkoliv, a když by taková situace přišla, tak já na ni odpovím."    

Zmínky o konci Ťoka se objevily také v únoru, kdy podle médií o jeho odchodu mluvil premiér s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. V březnu se navíc dostal ministr do sporu se šéfem poslanců Jaroslavem Faltýnkem v souvislosti s kauzou Kapsch.

Záleží na premiérovi a prezidentovi, reaguje Nováková

Podle "důvěryhodných zdrojů MF DNES" má během několika týdnů skončit nejen Ťok, ale také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Tu má nahradit místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Na místo po Ťokovi zatím premiér náhradníka nemá.

Zpráva přichází v době, kdy senátoři vyzývají k odchodu Marty Novákové z vlády kvůli incidentu, který se odehrál minulou středu na tradičním setkání zahraničních diplomatů na půdě ministerstva průmyslu. Jak upozornil web HlidacíPes.org, setkání museli opustit zástupci Tchaj-wanu poté, co si zástupce Číny nepřál jejich setrvání. 

Ministryně Marta Nováková a také ministryně Klára Dostálová míjejí novináře, kteří čekali na ministry při příchodu na vládu.
Ministryně Marta Nováková a také ministryně Klára Dostálová míjejí novináře, kteří čekali na ministry při příchodu na vládu. | Foto: Radek Bartoníček

Nováková se hájí tím, že celou věc řešil její náměstek Vladimír Bärtl. "Řekla jsem panu náměstkovi, ať tuto situaci vyřeší, aby tady nevznikl konflikt. A on to vyřešil tím, že požádal, a dohodli se, že reprezentanti obchodní komory Tchaj- wanu odejdou. Samozřejmě došlo k něčemu, k čemu dojít nemělo, stoprocentně to bylo pochybení naší sekce zahraničního obchodu, protože tuto situaci nepředvídali," prohlásila pro ČT Nováková.

Ta se hájí také tím, že v pozvánce na tuto akci bylo, že jde o akci pro představitele diplomatického sboru. "To, že moji lidé akceptovali, že tam přišli jiní, jsem v danou chvíli nevěděla, a bylo velmi obtížné v danou chvíli zareagovat," řekla ministryně. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že žádnou chybu neudělala.

Pokud jde o odchod z vlády, Nováková tvrdí, že záleží na Babišovi. "Pokud se rozhodne pan premiér mě odvolat, tak je to jeho záležitost a záležitost pana prezidenta. A to nehodlám nijak komentovat," dodala.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy