Je mu 19 a žije hraním PC her. Plat má jako fotbalista

18. 11. 2013 11:00
První český profesionální hráč počítačové hry League of Legends je student z Brna.
Foto: Fragster

Praha - Devatenáctiletý Aleš Kněžínek (přezdívkou Freeze) z Brna je jedním z českých profesionálních hráčů počítačových her. Za tři měsíce své rozjíždějící se kariéry stihl navštívit půlku zemí Evropy a získat plat jako hráč první české fotbalové ligy.

Volnočasové hraní počítačové hry League of Legends se mu stalo prací na plný úvazek, kvůli které se odstěhoval do švédského Stockholmu.

Aktuálně.cz: Jak se z devatenáctiletého kluka stane profesionální hráč?
Začne to tím, že ten kluk bude mít nějaký sen a bude se chtít věnovat tomu, co ho baví - hraní her. Pak se dozví, že se tím dá živit, a taky ho potká trochu štěstí.

A.cz: A jak jste se k takovému povolání dostal?
Hraji od pěti, šesti let a profesionálně tak rok a tři měsíce. Podal jsem výkony na turnajích a postupně si mě všimly týmy, které jsou již zažité. Manažer jednoho mě oslovil, ať jdu za ně hrát.

A.cz: Jakými hrami jste začínal, ještě než jste začal hrát League of Legends?
V Pro Gamingu (jiný název pro eSport - elektronický sport, pozn. red.) s žádnou, jako malý kluk jsem hrál Diablo, Dotu, G Touch a podobně.

A.cz: Věnujete se nějakému sportu i mimo počítač?
Hrával jsem házenou, ale měl jsem chronické zranění lokte, které mě vedlo k tomu sednout si k počítači a hrát. A tak se ze mě stal takový nerdík.

90 % profesionálních hráčů jsou muži

A.cz: Co potřebuje jedinec k tomu, aby se z něho stal profesionální hráč?
Odhodlání, vizi snu a jít si za ní. A pak štěstí, samozřejmě. Být ve správnou chvíli na správném místě je dost o štěstí.

A.cz: A co technické vybavení?
Tak musí mít na čem hrát. Takže potřebuje počítač, klávesnici a myš, to je normálka. Když jsem začínal, měl jsem kancelářské vybavení. Postupně jsem od sponzorů, kteří vyrábí počítačové periferie, dostal lepší vybavení.

A.cz: Jaký je věkový průměr hráčů?
Osmnáct, devatenáct let. Tuším, že profesionálně se to dá hrát až od sedmnácti.

A.cz: Proč?
Protože vlastníkem League of Legends je americká společnost a v USA se nesmí pracovat, pokud je někomu míň jak sedmnáct let.

League of Legends

  • Nejoblíbenější strategická online hra na světě, komunita čítá přes 15 milionů hráčů. Hra je zadarmo a všichni uživatelé mají stejné podmínky.
  • Business je pak založen na tom, že uživatelé si kupují různá vizuální vylepšení za poplatek (například šaty či doplňky). Vlastníkem je americká firma Riot Games.

A.cz: Hrají League of Legends taky nějaké hráčky, nebo jenom hráči?
Podle statistiky je 90 % hráčů a 10 % hráček. Profesionální hráčky nejsou, ty hrají spíše pro zábavu. Na různých turnajích se oblíkají do kostýmů a snaží se napodobit nějakou postavu.

A.cz: A vy si taky občas oblíkáte kostým?
 Ne, to jsem ještě neudělal (smích). Ale možná jednou.

Turnaje trvají tři dny a sledují je kamery

A.cz: Jak jste získal místo ve vašem současném týmu?
Když jsem hrál se svým týmem v Německu na turnaji s profesionály a dostal jsem se do kvalifikace. Díky tomu si mě vedení mého současného týmu všimlo a nabídlo mi místo za jiného člena. Ale protože jsem měl svůj tým, tak jsem je ze začátku odmítl. Pak mi ale místo nabídli ještě jednou a to už jsem přijal.

A.cz: Proč se tým jmenuje Ninjas in Pyjamas?
Nevím přesně proč. Ale majitel týmu je bývalý progamer a hrál CounterStrike, ve kterém byl považován za jednoho z nejlepších na světě. A z osobní zkušenosti vím, že je vtipný a srandovně založený, takže asi proto má tým takový vtipný název.

A.cz: Takže teď budete hrát zásadně v pyžamu?
No my máme propagační kombinézy se zipem uprostřed, které vypadají jako pyžamo.

A.cz: Jaký je postup v případě, že se běžný hráč rozhodne jet na turnaj v League of Legends?
Složí se tým a snaží se kvalifikovat. Jakmile se kvalifikujete, tak pořadatelská společnost vám zaplatí cestu na jiný turnaj, kde hrají profesionálové. A na turnaji s profesionály se pak hráči snaží získat místo v profesionálním týmu.

A.cz: Kolik hráčů se kvalifikuje?
V lize je osm týmů a každý tým je pětičlenný. U turnajů to závisí na pořadatelích, jestli to bude osm, nebo šestnáct týmů.

A.cz: Jak takový turnaj probíhá?
Domluví se nějaké studium, místo, kde se všichni kvalifikovaní hráči sjedou a chvíli trénují. Potom se hraje na tři vítězství tým proti týmu. Navíc jsou všude kamery, které hraní sledují.

A.cz: Kolik dní trvají?
Záleží na pořadatelích. Běžně trvají tři dny. Ze začátku se hrají skupiny, pak play-off a finále.  Pak je liga, kterou hraji i já, a ta je každý týden v sobotu a neděli.

League of Legends Cinematic Trailer (2013)

A.cz: Můžete jmenovat nějaké pořadatele turnajů?
Jsou to společnosti jako ESL (Electronic Sports League - Svaz elektronických sportů, největší svaz sportovních her na světě, zahrnuje více jak čtyři miliony registrovaných členů, z toho téměř milion týmů, pozn. red.), která se věnuje vytváření i online turnajů.

Plat profesionálního hráče se rovná průměrnému platu fotbalisty první ligy

A.cz: A jak se vyplácejí výhry hráčům?
Hráči mají měsíční plat. Výhry jsou pak provize navíc. Takže když něco vyhraji, tak všechny peníze jdou mně. 

A.cz: Takže hráči jsou zaregistrováni v nějakých týmech, které vlastní společnosti, a ty jim platí?
Ano.

A.cz: Máte fixně danou částku, nebo nějakou hodinovou sazbu?
Je to fixně daná částka, s tím, že se to zlepšuje podle úspěchů na turnajích. Kromě toho lze získat další peníze od sponzorů.

A.cz: A mohl byste prozradit, kolik jako profesionální hráč dostáváte zaplaceno?
Mám takové výborné přirovnání.

Manažer Kněžínka, David Chmelenský: Freeze má menší plat než jeho spoluhráči. Ovšem ten plat se rovná platu špičkových fotbalistů v české první lize, například platu teplických hráčů či průměrnému platu sparťanského hráče.

A například španělská hráčská superstar Ocelote vydělává zhruba 18 milionů korun a z toho deset procent tvoří jeho plat a zbytek provize z reklamy sponzorů.

Foto: Facebook Aleše Kněžínka

A.cz: Kdo patří mezi největší sponzory týmů?
Telia (severoevropský mobilní operátor), SteelSeries (dánská společnost vyrábějící herní periferie s doplňky) nebo BenQ (mezinárodní prodejce elektronických výrobků).

Moje nejdelší hra trvala hodinu a půl

A.cz: Jak vypadá váš typický den?
Vstanu, opláchnu se, dám si snídani, zapnu počítač, vyřídím vzkazy na sociálních sítích a e-maily. A pak začnu trénovat. Později, když už se mi nechce hrát, se koukám na seriály a jdu spát.

A.cz: Kolik hodin denně trávíte u počítače?
Minimálně osm hodin. S tím, že šest, sedm hodin se spoluhráči sledujeme záznamy, jak jsme hráli, trénujeme hraním proti ostatním týmům a zkoušíme nové věci. A potom hraji chvíli sám. Ale znám extrémy, kteří hrají třeba šestnáct hodin denně.

A.cz: Vy jste nikdy nehrál šestnáct hodin denně?
Někdy jsem možná hrál, ale nedělám to každý den, to by bylo moc.

A.cz: Jak dlouho trvá jedna hra?
V průměru třicet pět minut. Ale někdy hra trvá jen pět minut a někdy i hodinu.

A.cz: A vaše nejdelší hra trvala jak dlouho?
Zhruba hodinu a půl. To už je pak docela náročné.

A.cz: Umíte prohrávat?
Prohrávat umím, ale je to těžké. Nejhorší je, když se k výhře blížím a nakonec prohraju. Ale profesionalita je v tom, že nedáte znát, že vás to ovlivnilo a jdete dál. Prohra je pro mne klíčem ke zlepšení. Snažím se vzpomenout si na chyby, které jsem udělal, a napravit je.

A.cz: Mluvil jste o tom, že s týmem trénujete. Jak se týmově trénují počítačové hry?
Ze začátku jsme byli každý doma a přes aplikaci jsme při hře komunikovali. Ale vedení týmu určilo, že hráči mají bydlet spolu v jednom domě, žít spolu a zlepšit tím vzájemnou komunikaci a vztahy. Proto se stěhuji do Švédska, protože tým vlastní švédská organizace a sídlo i gaming house mají ve Stockholmu.

Chci být slavný

A.cz: Co na vaše stěhování říká rodina?
Táta mě podporuje a vždycky podporoval. A máma je trošku proti, chce, abych dodělal střední školu, a pak si dělal, co chci.

A.cz: Jaké máte plány do budoucna?
Chci se hraní věnovat, co nejdéle to půjde, dosáhnout nějaké slávy a rozšířit o sobě povědomí, jak v Česku, tak v zahraničí. Protože v Česku komunita League of Legends zatím není moc známá. Později bych chtěl podnikat v oboru, protože si myslím, že by mě většina mých fanoušků nadále následovala.

A.cz: A kolik fanoušků teď máte?
Na Facebooku jich je zatím asi dvanáct tisíc a na Twitteru sedm tisíc.

A.cz: V kolika letech většina hráčů končí profesionální kariéru?
Těžko říct, protože je to poměrně mladý sport. Většinou je to kolem dvaceti šesti, dvacet sedmi let. Zhoršuje se totiž reflex a rychlost rozhodování. A taky ustupuje tendence chtít se zlepšovat. Většina bývalých hráčů pak založí svou firmu nebo se stanou manažery týmů.

 

Právě se děje

Další zprávy