Je mu 19 a žije hraním PC her. Plat má jako fotbalista

18. 11. 2013 11:00
První český profesionální hráč počítačové hry League of Legends je student z Brna.
Foto: Fragster

Praha - Devatenáctiletý Aleš Kněžínek (přezdívkou Freeze) z Brna je jedním z českých profesionálních hráčů počítačových her. Za tři měsíce své rozjíždějící se kariéry stihl navštívit půlku zemí Evropy a získat plat jako hráč první české fotbalové ligy.

Volnočasové hraní počítačové hry League of Legends se mu stalo prací na plný úvazek, kvůli které se odstěhoval do švédského Stockholmu.

Aktuálně.cz: Jak se z devatenáctiletého kluka stane profesionální hráč?
Začne to tím, že ten kluk bude mít nějaký sen a bude se chtít věnovat tomu, co ho baví - hraní her. Pak se dozví, že se tím dá živit, a taky ho potká trochu štěstí.

A.cz: A jak jste se k takovému povolání dostal?
Hraji od pěti, šesti let a profesionálně tak rok a tři měsíce. Podal jsem výkony na turnajích a postupně si mě všimly týmy, které jsou již zažité. Manažer jednoho mě oslovil, ať jdu za ně hrát.

A.cz: Jakými hrami jste začínal, ještě než jste začal hrát League of Legends?
V Pro Gamingu (jiný název pro eSport - elektronický sport, pozn. red.) s žádnou, jako malý kluk jsem hrál Diablo, Dotu, G Touch a podobně.

A.cz: Věnujete se nějakému sportu i mimo počítač?
Hrával jsem házenou, ale měl jsem chronické zranění lokte, které mě vedlo k tomu sednout si k počítači a hrát. A tak se ze mě stal takový nerdík.

90 % profesionálních hráčů jsou muži

A.cz: Co potřebuje jedinec k tomu, aby se z něho stal profesionální hráč?
Odhodlání, vizi snu a jít si za ní. A pak štěstí, samozřejmě. Být ve správnou chvíli na správném místě je dost o štěstí.

A.cz: A co technické vybavení?
Tak musí mít na čem hrát. Takže potřebuje počítač, klávesnici a myš, to je normálka. Když jsem začínal, měl jsem kancelářské vybavení. Postupně jsem od sponzorů, kteří vyrábí počítačové periferie, dostal lepší vybavení.

A.cz: Jaký je věkový průměr hráčů?
Osmnáct, devatenáct let. Tuším, že profesionálně se to dá hrát až od sedmnácti.

A.cz: Proč?
Protože vlastníkem League of Legends je americká společnost a v USA se nesmí pracovat, pokud je někomu míň jak sedmnáct let.

League of Legends

  • Nejoblíbenější strategická online hra na světě, komunita čítá přes 15 milionů hráčů. Hra je zadarmo a všichni uživatelé mají stejné podmínky.
  • Business je pak založen na tom, že uživatelé si kupují různá vizuální vylepšení za poplatek (například šaty či doplňky). Vlastníkem je americká firma Riot Games.

A.cz: Hrají League of Legends taky nějaké hráčky, nebo jenom hráči?
Podle statistiky je 90 % hráčů a 10 % hráček. Profesionální hráčky nejsou, ty hrají spíše pro zábavu. Na různých turnajích se oblíkají do kostýmů a snaží se napodobit nějakou postavu.

A.cz: A vy si taky občas oblíkáte kostým?
 Ne, to jsem ještě neudělal (smích). Ale možná jednou.

Turnaje trvají tři dny a sledují je kamery

A.cz: Jak jste získal místo ve vašem současném týmu?
Když jsem hrál se svým týmem v Německu na turnaji s profesionály a dostal jsem se do kvalifikace. Díky tomu si mě vedení mého současného týmu všimlo a nabídlo mi místo za jiného člena. Ale protože jsem měl svůj tým, tak jsem je ze začátku odmítl. Pak mi ale místo nabídli ještě jednou a to už jsem přijal.

A.cz: Proč se tým jmenuje Ninjas in Pyjamas?
Nevím přesně proč. Ale majitel týmu je bývalý progamer a hrál CounterStrike, ve kterém byl považován za jednoho z nejlepších na světě. A z osobní zkušenosti vím, že je vtipný a srandovně založený, takže asi proto má tým takový vtipný název.

A.cz: Takže teď budete hrát zásadně v pyžamu?
No my máme propagační kombinézy se zipem uprostřed, které vypadají jako pyžamo.

A.cz: Jaký je postup v případě, že se běžný hráč rozhodne jet na turnaj v League of Legends?
Složí se tým a snaží se kvalifikovat. Jakmile se kvalifikujete, tak pořadatelská společnost vám zaplatí cestu na jiný turnaj, kde hrají profesionálové. A na turnaji s profesionály se pak hráči snaží získat místo v profesionálním týmu.

A.cz: Kolik hráčů se kvalifikuje?
V lize je osm týmů a každý tým je pětičlenný. U turnajů to závisí na pořadatelích, jestli to bude osm, nebo šestnáct týmů.

A.cz: Jak takový turnaj probíhá?
Domluví se nějaké studium, místo, kde se všichni kvalifikovaní hráči sjedou a chvíli trénují. Potom se hraje na tři vítězství tým proti týmu. Navíc jsou všude kamery, které hraní sledují.

A.cz: Kolik dní trvají?
Záleží na pořadatelích. Běžně trvají tři dny. Ze začátku se hrají skupiny, pak play-off a finále.  Pak je liga, kterou hraji i já, a ta je každý týden v sobotu a neděli.

League of Legends Cinematic Trailer (2013) | Video:

A.cz: Můžete jmenovat nějaké pořadatele turnajů?
Jsou to společnosti jako ESL (Electronic Sports League - Svaz elektronických sportů, největší svaz sportovních her na světě, zahrnuje více jak čtyři miliony registrovaných členů, z toho téměř milion týmů, pozn. red.), která se věnuje vytváření i online turnajů.

Plat profesionálního hráče se rovná průměrnému platu fotbalisty první ligy

A.cz: A jak se vyplácejí výhry hráčům?
Hráči mají měsíční plat. Výhry jsou pak provize navíc. Takže když něco vyhraji, tak všechny peníze jdou mně. 

A.cz: Takže hráči jsou zaregistrováni v nějakých týmech, které vlastní společnosti, a ty jim platí?
Ano.

A.cz: Máte fixně danou částku, nebo nějakou hodinovou sazbu?
Je to fixně daná částka, s tím, že se to zlepšuje podle úspěchů na turnajích. Kromě toho lze získat další peníze od sponzorů.

A.cz: A mohl byste prozradit, kolik jako profesionální hráč dostáváte zaplaceno?
Mám takové výborné přirovnání.

Manažer Kněžínka, David Chmelenský: Freeze má menší plat než jeho spoluhráči. Ovšem ten plat se rovná platu špičkových fotbalistů v české první lize, například platu teplických hráčů či průměrnému platu sparťanského hráče.

A například španělská hráčská superstar Ocelote vydělává zhruba 18 milionů korun a z toho deset procent tvoří jeho plat a zbytek provize z reklamy sponzorů.

Foto: Facebook Aleše Kněžínka

A.cz: Kdo patří mezi největší sponzory týmů?
Telia (severoevropský mobilní operátor), SteelSeries (dánská společnost vyrábějící herní periferie s doplňky) nebo BenQ (mezinárodní prodejce elektronických výrobků).

Moje nejdelší hra trvala hodinu a půl

A.cz: Jak vypadá váš typický den?
Vstanu, opláchnu se, dám si snídani, zapnu počítač, vyřídím vzkazy na sociálních sítích a e-maily. A pak začnu trénovat. Později, když už se mi nechce hrát, se koukám na seriály a jdu spát.

A.cz: Kolik hodin denně trávíte u počítače?
Minimálně osm hodin. S tím, že šest, sedm hodin se spoluhráči sledujeme záznamy, jak jsme hráli, trénujeme hraním proti ostatním týmům a zkoušíme nové věci. A potom hraji chvíli sám. Ale znám extrémy, kteří hrají třeba šestnáct hodin denně.

A.cz: Vy jste nikdy nehrál šestnáct hodin denně?
Někdy jsem možná hrál, ale nedělám to každý den, to by bylo moc.

A.cz: Jak dlouho trvá jedna hra?
V průměru třicet pět minut. Ale někdy hra trvá jen pět minut a někdy i hodinu.

A.cz: A vaše nejdelší hra trvala jak dlouho?
Zhruba hodinu a půl. To už je pak docela náročné.

A.cz: Umíte prohrávat?
Prohrávat umím, ale je to těžké. Nejhorší je, když se k výhře blížím a nakonec prohraju. Ale profesionalita je v tom, že nedáte znát, že vás to ovlivnilo a jdete dál. Prohra je pro mne klíčem ke zlepšení. Snažím se vzpomenout si na chyby, které jsem udělal, a napravit je.

A.cz: Mluvil jste o tom, že s týmem trénujete. Jak se týmově trénují počítačové hry?
Ze začátku jsme byli každý doma a přes aplikaci jsme při hře komunikovali. Ale vedení týmu určilo, že hráči mají bydlet spolu v jednom domě, žít spolu a zlepšit tím vzájemnou komunikaci a vztahy. Proto se stěhuji do Švédska, protože tým vlastní švédská organizace a sídlo i gaming house mají ve Stockholmu.

Chci být slavný

A.cz: Co na vaše stěhování říká rodina?
Táta mě podporuje a vždycky podporoval. A máma je trošku proti, chce, abych dodělal střední školu, a pak si dělal, co chci.

A.cz: Jaké máte plány do budoucna?
Chci se hraní věnovat, co nejdéle to půjde, dosáhnout nějaké slávy a rozšířit o sobě povědomí, jak v Česku, tak v zahraničí. Protože v Česku komunita League of Legends zatím není moc známá. Později bych chtěl podnikat v oboru, protože si myslím, že by mě většina mých fanoušků nadále následovala.

A.cz: A kolik fanoušků teď máte?
Na Facebooku jich je zatím asi dvanáct tisíc a na Twitteru sedm tisíc.

A.cz: V kolika letech většina hráčů končí profesionální kariéru?
Těžko říct, protože je to poměrně mladý sport. Většinou je to kolem dvaceti šesti, dvacet sedmi let. Zhoršuje se totiž reflex a rychlost rozhodování. A taky ustupuje tendence chtít se zlepšovat. Většina bývalých hráčů pak založí svou firmu nebo se stanou manažery týmů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy