Jde po nás Šlachta s brokovnicemi? ptal se advokát Nečasové. Rittigovi řekl, že mají nosit prachy

Radek Nohl Radek Nohl
1. 6. 2016 12:10
U soudu zazněla další část odposlechu hovoru z hotelu Ventana. Pro žalobce je tato nahrávka klíčovým důkazem proti podnikateli Ivo Rittigovi, bývalé šéfce kabinetu Janě Nečasové (dříve Nagyové) a dvěma advokátům Davidu Michalovi a Tomáši Jindrovi. Michal na odposlechu popisuje Rittigovi a Jindrovi, co mu Nečasová při schůzce řekla. Obžaloba tvrdí, že právě od ní se Michal dozvěděl detaily z utajované zprávy Bezpečnostní informační služby. Všichni to popírají.
Ivo Rittig a Jana Nečasová u soudu.
Ivo Rittig a Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před pražským městským soudem zazněla další část z několikahodinového odposlechu z hotelu Ventana. Pro žalobce je tato nahrávka klíčovým důkazem proti podnikateli Ivo Rittigovi, bývalé šéfce kabinetu Janě Nečasové (dříve Nagyové) a dvěma advokátům Davidu Michalovi a Tomáši Jindrovi. Všichni čelí žalobě, že se údajně dostali k informaci z utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS).

Policisté zaznamenali jednání, které se uskutečnilo na jaře 2012 poté, co se Michal vrátil ze schůzky s Nečasovou. Při ní, jak uvedli státní zástupci v obžalobě, mělo k předání informací z BIS dojít. Michal i další obžalovaní to odmítají.  

Advokát David Michal se s Nečasovou setkal v době, kdy média zveřejnila hovory mezi bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem.

"Teďka chodí od tý doby, co teď běží ten Janoušek, tak běží každej den jakoby chodí zprávy BISky na stůl ministrům," uvedl Michal na nahrávce. Ve svodkách měly být údajně informace na Rittiga nebo Jindru. "V těch svodkách mimo jiné jsou jakoby odkazy na tebe, na Tomáše, na Škváru (bývalý ředitel Lesů ČR), na Kvasničku (bývalý náměstek na Státním pozemkovém úřadě), směrem k zemědělství všechno směřuje," prohlásil Michal při debatě.

Podle Jindry si ale s nimi mohla Nečasová hrát. "Mě to vychází jenom, že to je jenom její a její hra, protože o těch lidech ví ona a jenom ona," řekl Jindra.

Jde po nás Šlachta?

Michal popsal, že se dále na schůzce ptal Nečasové, jestli mají všechno zabalit a vypadnout z České republiky. Ona mu prý odpověděla, že ne, že je teď premiér Petr Nečas opatrný. 

"Já jsem jí říkal, heleďte, teďka na férovku, když musíme, Nečas řekne, že to máme všichni zabalit a vypadnout z České republiky, tak jako, co se děje, jde po nás jako Šlachta (ředitel ÚOOZ) s brokovnicemi nebo co jako máme dělat. A ona říká, ne, to ne, to jako že mu teď choděj ty zprávy a on šéf je takovej opatrnej," prohlásil Michal na odposlechu.

Podle Rittiga se je možná snažili jen odříznout od vlivu. "Máme tam prej čtyři zlatý žíly," uvedl Rittig. "Na zemědělství, na pozemkovém fondu," dodal.

Advokát Michal dále mluvil o tom, že v současné době mají nosit peníze. Komu a proč, ale na nahrávce nezaznělo. "Máme teďka, přesně tak, nosit prachy. Ideálně nosit prachy, zabít Randáka a všechny protikorupčníky, totálně loajálně je podporovat a ještě u toho nebýt vidět," uvedl Michal.

Žalobci předloží přepisy SMS zpráv

Jindra i Michal poté, co byl odposlech v soudní síni puštěn, shodně řekli, že v nahrávce nemluví o tom, že by se k nějaké zprávě BIS dostali.

"Nic než tento sáhodlouhý odposlech žalobci nemají. Jsme tu proto, že má ten odposlech dokazovat, že údajně Rittig a Jindra navedli, aby Michal vyzvěděl informace z utajené zprávy BIS. Z odposlechu není o nějaké informaci z tajné zprávy ani zmínka," prohlásil Jindra. Stěžoval si také na to, že se přepis odposlechu na řadě míst rozchází s pořízenou nahrávkou.

Žalobci chtějí do spisu založit další přepisy SMS zpráv. Nové důkazy navrhnou také obhájci. Soud bude pokračovat na konci srpna, kdyby mohly zaznít závěrečné řeči a poté rozsudek.

Lobbista Ivo Rittig se hlásí k etickému kodexu, který jeho firma vypracovala pro státní podnik Lesy ČR. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy