"Jde o značné peníze." NKÚ chce prověřit koronavirové programy na podporu podnikatelů

ČTK ČTK
18. 6. 2020 7:13
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se chystá zkontrolovat programy na podporu podnikatelů zasažených dopady šíření koronaviru v Česku. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku E15 to řekl prezident NKÚ Miloslav Kala. Možné je podle něj také zahájení kontrol na ministerstvech obrany, zahraničí a některých hygienických stanicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Předávat protokoly z nynějších kontrol státních nákupů ochranných prostředků by úřad mohl koncem srpna, doplnil Kala.

V programech na podporu podnikatelů jde podle Kaly o značné peníze rozdělované v krátkém čase. "Nepochybně to bude další předmět kontroly," řekl. Neupřesnil, kterých programů by se prověrka měla týkat. Vláda rozhodla o podpoře firem zasažených utlumením ekonomiky, které vyvolala opatření zavedená kabinetem proti šíření koronaviru. Peníze jdou třeba od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Finanční správy.

"Využíváme možnosti nezahájit kontrolu, ale vyžádat si doklady," řekl Kala k prověrkám na ministerstvech obrany, zahraničí a některých hygienických stanicích. "Je možné, že kontrola u nich bude ještě zahájena," doplnil bez dalších podrobností.

Kalův úřad nyní kontroluje státní nákupy zdravotních prostředků, ochranných pomůcek a souvisejících služeb v době nouzového stavu vyhlášeného vládou kvůli koronaviru. NKÚ se na nákupy rozhodl zaměřit například kvůli rozdílným cenám, které platila různá ministerstva za stejné pomůcky. Prověrka se týká ministerstev vnitra a zdravotnictví a Správy státních hmotných rezerv (SSHR), skončit by měla v listopadu.

Nyní prověřované státní instituce by mohly dostat protokoly o kontrolách na konci srpna, řekl Kala v E15. "Bude následovat proces vypořádávání připomínek a odvolání," doplnil. Už dřív k důvodům těchto prověrek uvedl, že jde především o velký objem peněz utracený bez zvýšené kontroly.

Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny, poslední přistálo na pražském letišti 3. května. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. Miliardy korun platilo různým dodavatelům za zdravotnický materiál také ministerstvo zdravotnictví. Peníze vláda brala hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadním způsobem zvýšit.

Video: Vojtěch má odstoupit, nákupy roušek na ministerstvu nejsou normální, říká Jurečka

Ministr Vojtěch by měl udělat reflexi a odstoupit, i během nouzového stavu by měli ministři nakupovat s principy péče řádného hospodáře, říká Jurečka. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy