Jasno o blobu musí být do února. Kvůli tunelu Blanka

Kateřina Eliášová
14. 10. 2008 17:00
Kvůli knihovně se musí zpevnit stěny tunelu
Tak by měl tunel na Letné vypadat, až jámu zasypou
Tak by měl tunel na Letné vypadat, až jámu zasypou | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Do února příštího roku bude chtít pražská radnice znát jasnou odpověď na otázku, zda bude stát na Letné nová budova Národní knihovny.

Pokud ano, museli by stavaři z bezpečnostních důvodů speciálně zpevnit stěny tunelu Blanka, který nyní hloubí v pražské Stromovce a který má vést i pod pražskou Letnou v blízkosti zamýšlené stavby knihovny.

Jinak by mohlo hrozit to, co se stalo právě ve Stromovce, kde se půda už dvakrát propadla. Naposledy se tak stalo o víkendu, proč už řeší policie. Blanka se na Letné začne hloubit už na jaře.

"Počítáme se dvěma variantami. Že tam knihovna stát bude, ale i s tím, že tam nevyroste žádná budova," potvrdil Jiří Toman, který šéfuje odboru městského investora.

Blob se nepropadne, jestli tam bude

Ačkoliv situace kolem Kaplického knihovny spíše směřuje k tomu, že na Letné v nejbližší době knihovna nevyroste, městští investoři zatím počítají i s opakem.

"Pokud by tam měla knihovna stát, bude třeba řádově několik jednotek milionů korun navíc na zpevnění stěn tunelu," uvedl Toman. Pokud bude už v únoru jasné, že se na Letné knihovna stavět nebude, stěny Blanky stavaři zpevňovat nebudou.

"Nicméně pokud by pak měla v blízkosti tunelu vyrůst nějaká stavba, museli by její projektanti  dodržet předepsané odstupové vzdálenosti," doplnil Toman.

Stavební povolení na knihovnu? Nestíháme

Jak zjistilo Aktuálně.cz, v únoru se stavaři pravděpodobně dozví, že knihovna na Letné stát nebude. Knihovna si dosud nezajistila stavební povolení. To měla podle dohod s pražským magistrátem dodat koncem roku.

Už v březnu před dvěma lety se zastupitelé usnesli, že s knihovnou uzavřou smlouvu o smlouvě budoucí; to se mělo stát do měsíce od totoho usnesení. Krokem číslo dvě mělo být knihovnou předložené stavební povolení a poté doložení financování stavby.

Obé měl magistrát obdržet do konce roku. Protože ale pražská radnice dosud nesplnila slib a nepodepsala smlouvu o smlouvě budoucí, nemohla knihovna zadat projektové práce a poté zajistit stavební povolení.

"Stavební povolení můžu dělat na konkrétní pozemky, které mi říkají "pane", nebo musím mít souhlas majitele pozemku, že na tom můžu projektovat," vysvětlil ředitel provozu a správy knihovny Martin Vácha.

Naznačil, že už v březnu před dvěma lety byl závazek dodat stavební povolení do konce roku 2008 šibeniční. "Stačilo odvolání a nemuselo se to stihnout," řekl.

Teď je jasné, že to knihovna do konce roku nestihne. A obě se strany přou o to, kdo je za tento stav odpovědný.

Revokace usnesení?

Jedinou možností, jak konci stavby blobu na Letné zamezit, je revokovat usnesení zastupitelstva. "O revokaci usnesení musí požádat nějaký radní anebo zastupitel, knihovna to udělat nemůže," tvrdí Vácha.

Sám nepředpokládá, že by se v pražském zastupitelstvu naladěném spíše proti blobu našel někdo, kdo by to udělal.

Revokací by se dalo docílit například nového usnesení zastupitelů, ve kterém by mohly být například změněny podmínky a především datum, do kterého by knihovna musela stavební povolení pražskému magistrátu doložit.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy