Jašek znovu vyrazí na misi do Afriky, neodradily ho ani měsíce strávené v súdánském vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2017 12:39
Pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích. Súdánské úřady ho vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Do České republiky se vrátil teprve před několika dny v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Až mu skončí rekonvalescence, další Jaškova cesta by podle něj mohla vést do Nigérie.
Petr Jašek a Lubomír Zaorálek.
Petr Jašek a Lubomír Zaorálek. | Foto: ČTK

Kladno - Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek, který strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích, předpokládá, že se i po této trpké zkušenosti do Afriky vrátí.

Jeho další cesta by mohla vést do Nigérie, kde jsou každý den pronásledováni, mučeni a zabíjeni křesťané.

Jašek to řekl při setkání se členy církve bratrské v kladenském Domě techniky. Besedu si nenechaly ujít davy lidí, z nichž někteří se nevešli do sálu a poslouchali jeho vyprávění na chodbě.

"Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro tu naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu na takovou delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci," uvedl Jašek, který se před několika dny vrátil do vlasti v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Za křesťanského misionáře se Jašek nepovažuje

Súdánské úřady ho vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům.

On sám se prý ale za křesťanského misionáře nepovažuje. V Súdánu byl mimo jiné dokumentovat špatnou situaci tamních křesťanů a demolice křesťanských kostelů.

Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Soud mu vyměřil dvě desítky let ve vězení, nakonec mu údajně udělil milost súdánský prezident a nařídil jeho propuštění. Jašek tomu ale moc nevěří. "Já osobně pochybuji, zda prezident vůbec něco podepisoval," uvedl s poukazem na to, že v Súdánu se vše odehrává pod taktovkou tajné služby.

První cesta povede do Nigérie

Nejhorší situace na africkém kontinentě je nyní podle Jaška na severu Nigérie, kde jsou křesťané každý den pronásledováni, mučeni, zabíjeni a vyháněni ze svých domovů.

"Tam určitě bude mířit moje první cesta," předpokládá. Na dotaz, zda by se po poslední zkušenosti vrátil i do Súdánu, uvedl, že pokud by to bylo možné a nutné, tak určitě ano. "Ale vzhledem k tomu, že jsem byl ze země vyhoštěn - aspoň tak mi to bylo prezentováno, tak pochybuji, že bych dostal opět vízum," podotkl. Za nereálné by to považoval i za současné vlády prezidenta Umara Bašíra.

Jašek v súdánských vězeních zažil i bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Celkem prošel pěti súdánskými věznicemi. V rozhovoru s ČTK řekl, že islamisté se snaží cíleně dostat do Evropy a využívají při tom uprchlické vlny.

"Oni to skutečně dělají plánovitě. Byl jsem na cele s jedním člověkem, který pašuje zbraně do Evropy, a on se chlubil tím, za jak málo peněz je koupí v jižním Súdánu a než to dojde třeba do Velké Británie, tak už se to z nějakých 150 až 200 dolarů vyšplhá na 5000 liber. Takže je to zároveň obrovský byznys, podílí se na něm mnoho lidí a je to cílený útok na naše evropské hodnoty," uzavřel Jašek.

Moje cesta měla smysl, cítím morální závazek pomáhat lidem, kteří jsou utlačováni stejně jako moji rodiče za dob totality, říká Petr Jašek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy