Konec umělce, zrada občanských postojů, nepodstatné. Nohavica sklízí hlavně kritiku

bn Domácí bn, Domácí
Aktualizováno 6. 11. 2018 11:37
Písničkář Jaromír Nohavica převzal o víkendu v Kremlu Puškinovu medaili za přínos ruské kultuře, jejíž laureáty vybírá prezident Vladimir Putin. Na zpěváka se pak ze všech stran sesypala kritika, málokdo se postavil na jeho obranu. Projděte si reakce některých politiků, hudebních kritiků a komentátorů v přehledné grafice.
Foto: Aktuálně.cz

Ondřej Soukup

Jako PR akci vnímá ocenění Nohavici komentátor Hospodářských novin a redaktor Aktuálně.cz Ondřej Soukup, který se Ruskem dlouhodobě zabývá.

"Rusko tím ukázalo: Máme v Česku lidi, kteří mají nějakou společenskou prestiž, nezpochybnitelné zásluhy a jsou ochotni se s námi bavit, takže neříkejte, že my jsme v nějaké izolaci," myslí si Soukup s tím, že příliš významných lidí v Česku, kteří by podobné vyznamenání z rukou Putina převzali, není.

Soukupa však překvapilo, že Nohavica dostal ocenění právě za překlad textů známých písničkářů. "Okudžava i Vysockij byli velkou část svého života v opozici a v nějakém souboji se státní mocí, mimo jiné byli pod tlakem KGB, kde pracoval i současný ruský prezident," diví se Soukup, podle kterého je v Česku řada překladatelů, kteří by si za svou tvorbu zasloužili ocenění víc než Nohavica, ale z politických důvodů je nikdy nedostanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy