Japonská radioaktivita dorazí i do Česka. Tak za měsíc

Pavel Baroch
15. 3. 2011 13:00
V žádném případě by ovšem neměla ohrozit zdraví obyvatel
Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima 1
Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 | Foto: Reuters

Praha - Byť je Česko vzálené od Japonska tisíce kilometrů, radioaktivita z poškozené japonské elektrárny Fukušima 1 dorazí přirozeným prouděním až sem.

Lidé se ovšem nemusí obávat jakéhokoli ohrožení.

"Obvykle nic netvrdím na sto procent, ale v tomto případě to skutečně mohu stoprocentně vyloučit," řekla Aktuálně.cz předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, podle níž budou hodnoty radiace velmi nízké.

"Bude to zajímavé pro naše vědce, ale lidi to nijak ohrozit nemůže. Změřitelné neznamená nebezpečné," konstatovala Drábová. Podle jejího odhadu dorazí radioaktivita z Japonska, které je vzdálené necelých 10 tisíc kilometrů, nejdříve za měsíc.

Drábová připomněla událost z konce 80. let, kdy Čína provedla pokusný jaderný výbuch v atmosféře. Poslední svého druhu v historii.

"Stopové množství pak bylo měřitelné po celé severní polokouli," konstatovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Poučení pro českou jadernou energetiku

Havárie v japonské elektrárně Fukušima a dalších jaderných zdrojích, kterou způsobilo mimořádně silné zemětřesení a následné tsunami, může Česko ovlivnit i jiným způsobem.

Mezinárodní atomová agentura po skončení záchranných prací nejspíš celou událost vyhodnotí a vydá na základně zkušeností z Japonska doporučení, co udělat i v ostatních jaderných elektrárnách ve světě.

"Po takových událostech se to dělá vždycky. Jakého charakteru doporučení budou, to se teprve uvidí," řekl Aktuálně.cz mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Obvykle se vydávají doporučení od organizačních po technická.

Podle Drábové bude hodně záležet na tom, jak Japonci nakonec situaci ve svých elektrárnách zvládnout. "Zatím je na jakékoli závěry brzo," zdůraznila Drábová.

S tím souhlasí i Eduard Sequens z ekologického hnutí Calla. "Zároveň se ukazuje, že jaderná cesta přináší rizika, která se dopředu ani nedají odhadnout," řekl Aktuálně.cz Sequens.

Zemětřesení v Česku nehrozí

Japonské jaderné elektrárny doplatily na to, že stojí v seismicky velmi aktivní oblasti. Nepomohlo ani to, že jsou na zemětřesení projektovány.

Česko má oproti tomu výhodu.

"Český masiv, na kterém stojí české jaderné elektrárny, je jednou z nejstarších a nejstabilnějších geologických oblastí na planetě," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

I tak jsou podle něj Dukovany i Temelín zajištěné i vůči velmi silným otřesům země. "Například v Temelíně kvalitu zabezpečení proti zemětřesení potvrdila Agentura pro atomovou energii v roce 2003. Při stavbě elektrárny se posuzovala stabilita podloží do okolí 300 kilometrů kolem elektrárny," řekl Vlček.

Zatím jen několik mikrootřesů

Od roku 1991 se také monitoruje seizmická aktivita v širokém okolí temelínské elektrárny.

"Přístroje od té doby registrovaly pouze velmi slabé mikrootřesy, které nemají na provoz zařízení žádný vliv. Seismická odolnost Temelína byla znovu přehodnocena i v rámci Melkské dohody, aniž by se objevily nedostatky, konstatoval Vlček.

 

Právě se děje

Další zprávy