Japonská havárie českou vírou v jádro nejspíš neotřese

Pavel Baroch
20. 3. 2011 6:45
Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropské unii
Foto: Jan Langer

Praha - Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropě a nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani havárie japonské elektrárny Fukušima 1, kterou zdemolovalo katastrofální zemětřesení a následné tsunami.

Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která se pravidelně ptá lidí na jejich názor na jádro, neočekává v nejbližší době zásadní obrat veřejného mínění.

"Nepokládám to za příliš pravděpodobné, nepředpokládal bych nějakou rychlou proměnu," řekl Aktuálně.cz Hartl. Podle průzkumů STEM podporuje další rozvoj jaderné energetiky asi 70 procent Čechů. "Podpora je překvapivě vysoká a stabilní," dodal Hartl.

Ani Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky, které se dlouhodobě staví negativně k jaderné energetice včetně rozšíření Temelína, neočekává, že by většinová podpora české veřejnosti k jádru doznala po japonské zkušenosti zásadní změny.

Antitemelínských podpisů nepřibylo

"Obávám se, že to nezviklá projaderným smýšlením," řekla Aktuálně.cz Machová-Wittingerová.

Z japonské elektrárny uniká radiace, lidé se musí podrobit měření:

Jihočeské matky a další ekologické organizace sbírají už několik let podpisy proti rozšíření Temelína o další dva reaktory. Petici zatím podepsaly tisíce lidí, po havárii v japonské elektrárně Fukušima 1 podpisů nijak zvlášť nepřibylo.

Češi věří odborníkům, říká Jihočeská matka

Monika Machová-Wittingerová si vysokou podporu jaderné energetiky vysvětluje tím, že většina Čechů bezvýhradně věří odborníkům.

"Nechci srovnávat Japonsko s Černobylem, ale když si vzpomenu, co se říkalo před Černobylem, tak jsme také byli ujišťováni, že se nemůže nic stát," připomněla Machová-Wittingerová.

Na špičce jaderné podpory

Podle průzkumu Eurobarometru, který je staršího data než poslední průzkum agentury STEM, je Česko spolu s Litvou nejvíce nakloněno jaderné energetice v celé Evropské unii. Zatímco v průměru jádru důvěřuje 44 procent Evropanů, v Česku je to o dvacet procent více.

Foto: ČEZ/Eurobarometr

ČEZ nemusí měnit temelínské plány

Pozitivní mínění většiny veřejnosti nahrává společnosti ČEZ, která plánuje rozšířit Temelín o další dva reaktory. Mluvčí Ladislav Kříž uvedl, že firma necítí žádný tlak veřejnosti na jadernou energetiku.

Ani na besedách se studenty středních škol, které se uskutečnily v těchto dnech, se podle Kříže neobjevily žádné emocionální útoky na jadernou energetiku.

"Besedy se možná až překvapivě vedou ve věcné rovině," řekl Aktuálně.cz Kříž. Dodal, že náladu v české veřejnosti může ovlivnit to, jak Japonci nakonec zvládnou havárii v elektrárně Fukušima 1.

Jan Hartl z agentury STEM uvedl, že vliv na veřejné mínění může mít i vývoj v jiných evropských zemích, například v Německu, které se rozhodlo dočasně odstavit své staré reaktory.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy