Japonská havárie českou vírou v jádro nejspíš neotřese

Pavel Baroch
20. 3. 2011 6:45
Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropské unii
Foto: Jan Langer

Praha - Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropě a nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani havárie japonské elektrárny Fukušima 1, kterou zdemolovalo katastrofální zemětřesení a následné tsunami.

Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která se pravidelně ptá lidí na jejich názor na jádro, neočekává v nejbližší době zásadní obrat veřejného mínění.

"Nepokládám to za příliš pravděpodobné, nepředpokládal bych nějakou rychlou proměnu," řekl Aktuálně.cz Hartl. Podle průzkumů STEM podporuje další rozvoj jaderné energetiky asi 70 procent Čechů. "Podpora je překvapivě vysoká a stabilní," dodal Hartl.

Ani Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky, které se dlouhodobě staví negativně k jaderné energetice včetně rozšíření Temelína, neočekává, že by většinová podpora české veřejnosti k jádru doznala po japonské zkušenosti zásadní změny.

Antitemelínských podpisů nepřibylo

"Obávám se, že to nezviklá projaderným smýšlením," řekla Aktuálně.cz Machová-Wittingerová.

Z japonské elektrárny uniká radiace, lidé se musí podrobit měření:

Jihočeské matky a další ekologické organizace sbírají už několik let podpisy proti rozšíření Temelína o další dva reaktory. Petici zatím podepsaly tisíce lidí, po havárii v japonské elektrárně Fukušima 1 podpisů nijak zvlášť nepřibylo.

Češi věří odborníkům, říká Jihočeská matka

Monika Machová-Wittingerová si vysokou podporu jaderné energetiky vysvětluje tím, že většina Čechů bezvýhradně věří odborníkům.

"Nechci srovnávat Japonsko s Černobylem, ale když si vzpomenu, co se říkalo před Černobylem, tak jsme také byli ujišťováni, že se nemůže nic stát," připomněla Machová-Wittingerová.

Na špičce jaderné podpory

Podle průzkumu Eurobarometru, který je staršího data než poslední průzkum agentury STEM, je Česko spolu s Litvou nejvíce nakloněno jaderné energetice v celé Evropské unii. Zatímco v průměru jádru důvěřuje 44 procent Evropanů, v Česku je to o dvacet procent více.

Foto: ČEZ/Eurobarometr

ČEZ nemusí měnit temelínské plány

Pozitivní mínění většiny veřejnosti nahrává společnosti ČEZ, která plánuje rozšířit Temelín o další dva reaktory. Mluvčí Ladislav Kříž uvedl, že firma necítí žádný tlak veřejnosti na jadernou energetiku.

Ani na besedách se studenty středních škol, které se uskutečnily v těchto dnech, se podle Kříže neobjevily žádné emocionální útoky na jadernou energetiku.

"Besedy se možná až překvapivě vedou ve věcné rovině," řekl Aktuálně.cz Kříž. Dodal, že náladu v české veřejnosti může ovlivnit to, jak Japonci nakonec zvládnou havárii v elektrárně Fukušima 1.

Jan Hartl z agentury STEM uvedl, že vliv na veřejné mínění může mít i vývoj v jiných evropských zemích, například v Německu, které se rozhodlo dočasně odstavit své staré reaktory.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy