Japonská havárie českou vírou v jádro nejspíš neotřese

Pavel Baroch
20. 3. 2011 6:45
Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropské unii
Foto: Jan Langer

Praha - Češi patří k největším příznivcům jaderné energetiky v Evropě a nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani havárie japonské elektrárny Fukušima 1, kterou zdemolovalo katastrofální zemětřesení a následné tsunami.

Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která se pravidelně ptá lidí na jejich názor na jádro, neočekává v nejbližší době zásadní obrat veřejného mínění.

"Nepokládám to za příliš pravděpodobné, nepředpokládal bych nějakou rychlou proměnu," řekl Aktuálně.cz Hartl. Podle průzkumů STEM podporuje další rozvoj jaderné energetiky asi 70 procent Čechů. "Podpora je překvapivě vysoká a stabilní," dodal Hartl.

Ani Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky, které se dlouhodobě staví negativně k jaderné energetice včetně rozšíření Temelína, neočekává, že by většinová podpora české veřejnosti k jádru doznala po japonské zkušenosti zásadní změny.

Antitemelínských podpisů nepřibylo

"Obávám se, že to nezviklá projaderným smýšlením," řekla Aktuálně.cz Machová-Wittingerová.

Z japonské elektrárny uniká radiace, lidé se musí podrobit měření:

Jihočeské matky a další ekologické organizace sbírají už několik let podpisy proti rozšíření Temelína o další dva reaktory. Petici zatím podepsaly tisíce lidí, po havárii v japonské elektrárně Fukušima 1 podpisů nijak zvlášť nepřibylo.

Češi věří odborníkům, říká Jihočeská matka

Monika Machová-Wittingerová si vysokou podporu jaderné energetiky vysvětluje tím, že většina Čechů bezvýhradně věří odborníkům.

"Nechci srovnávat Japonsko s Černobylem, ale když si vzpomenu, co se říkalo před Černobylem, tak jsme také byli ujišťováni, že se nemůže nic stát," připomněla Machová-Wittingerová.

Na špičce jaderné podpory

Podle průzkumu Eurobarometru, který je staršího data než poslední průzkum agentury STEM, je Česko spolu s Litvou nejvíce nakloněno jaderné energetice v celé Evropské unii. Zatímco v průměru jádru důvěřuje 44 procent Evropanů, v Česku je to o dvacet procent více.

Foto: ČEZ/Eurobarometr

ČEZ nemusí měnit temelínské plány

Pozitivní mínění většiny veřejnosti nahrává společnosti ČEZ, která plánuje rozšířit Temelín o další dva reaktory. Mluvčí Ladislav Kříž uvedl, že firma necítí žádný tlak veřejnosti na jadernou energetiku.

Ani na besedách se studenty středních škol, které se uskutečnily v těchto dnech, se podle Kříže neobjevily žádné emocionální útoky na jadernou energetiku.

"Besedy se možná až překvapivě vedou ve věcné rovině," řekl Aktuálně.cz Kříž. Dodal, že náladu v české veřejnosti může ovlivnit to, jak Japonci nakonec zvládnou havárii v elektrárně Fukušima 1.

Jan Hartl z agentury STEM uvedl, že vliv na veřejné mínění může mít i vývoj v jiných evropských zemích, například v Německu, které se rozhodlo dočasně odstavit své staré reaktory.

 

Právě se děje

před 11 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy