Janov dva roky po bitvě: Už se zase zdravíme

Janov dva roky po bitvě: Už se zase zdravíme
Daleko od centra, na jedné straně Krušné hory, na dvou postupující hnědouhelný lom a výhled na Chemopetrol. Ideální předpoklady ke vzniku ghetta, jak dnes říkáme "sociálně vyloučené lokality".
Inspirativní název zastávky.
Město zde nevlastní jediný byt. Většina ekonomicky zdatných utekla. Dnes tu žije 6 tisíc lidí. Vysoké procento z nich je odkázáno na sociální dávky.
Dlouhodobé ignorování vzrůstajícího napětí mezi místními obyvateli vyústilo k projevům rasové nesnášenlivosti. 17. 11. 2009.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 1. 2012 14:16

Před několika měsíci zachvátila severočeská města vlna rasově motivovaných nepokojů. Na litvínovském sídlišti Janov, kde podobné demonstrace sousedské nesnášenlivosti zažili už před dvěma lety, byl tentokrát klid. Co se v Litvínově změnilo?

 

Právě se děje

před 6 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Americký ministr zahraničí Blinken přijel neohlášeně do Afghánistánu

Americký šéf diplomacie Antony Blinken přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. USA plánují stáhnout ze země své zbývající vojáky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy