Janouškův zdravotní stav posoudí olomoucký ústav, čas má do konce února

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2018 11:19
Podnikatel Roman Janoušek v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu. U soudu dostal 4,5 roku za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Olomouc - Zdravotní stav odsouzeného podnikatele Romana Janouška, který žádá o upuštění od zbytku trestu odnětí svobody, posoudí znalecký ústav Fakultní nemocnice v Olomouci. Posudek musí odevzdat do konce února.

"V případu byl přibrán znalecký ústav Fakultní nemocnice v Olomouci. Posudek má být odevzdán do konce února," řekla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, jenž se Janouškovou žádostí zabývá.

Mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant potvrdil, že nemocnice byla o vypracování posudku požádána. "Lhůta je skutečně stanovena do konce února. Další podrobnosti nemůžeme sdělit vzhledem k povinnosti mlčenlivosti znalce, která vyplývá ze zákona o znalcích," řekl Havrlant.

Janoušek v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražských Nuslích. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec dostal 4,5 roku za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté měl trest opakovaně přerušený ze zdravotních důvodů.

Brněnský krajský soud loni v listopadu zamítl Janouškovu další žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Lobbista se v určeném termínu do věznice nevrátil. Jeho advokát podal v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu, pražský soud ale celý spis následně zaslal do Brna. Brno trvalo na tom, že o žádosti by měl rozhodnout ten soud, který Janouškův případ řešil jako první, tedy Městský soud v Praze. Nejvyšší soud mu dal za pravdu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy