Janoušek nastoupil do vězení. Soud zváží odklad ve středu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 11. 2014 16:53
Janouška měla podle původních informací přijmout ruzyňská věznice. Nakonec ale podnikatel nastoupil do věznice v Brně, která má i nemocnici.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Roman Janoušek nastoupil do vězení. „Odsouzený Roman Janoušek nastoupil do výkonu trestu,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby Hana Löffelmannová.

Janouškovou žádostí o odklad jeho nástupu do výkonu trestu se bude pražský městský soud zabývat až ve středu. Uvedla to mluvčí soudu Markéta Puci. Pro Janouška tak platilo, že musel do věznice nastoupit do data uvedeného v soudní výzvě, tedy do úterní 16. hodiny.

Podle původních informací se měl nastoupit do ruzyňské věznice, nakonec ale podle České televize dorazil do Brna, kde je i vězeňská nemocnice. Janoušek totiž o odklad trestu žádal ze zdravotních důvodů.

"Soudce zítra (ve středu) zváží další postup ohledně žádosti odsouzeného o odklad nástupu," sdělila dopoledne Puci. Zároveň uvedla, že soud v úterý obdržel doručenku dokládající, že Janoušek výzvu k nástupu do výkonu trestu převzal, a že tedy ví, že se má do úterka dostavit do věznice Praha-Ruzyně.

"Klient uposlechl výzvy soudu a dnešního dne nastoupil do výkonu trestu odnětí svobody z rozsudku Vrchního soudu v Praze. Žádné další informace ke klientovi a k výkonu trestu nemám zmocnění podávat," uvedl Janouškův advokát Vít Široký.

Lobbista o odklad nástupu požádal v pátek. Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Podle trestního řádu odloží předseda soudního senátu výkon trestu odnětí svobody na potřebnou dobu, jestliže "z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností" vyplývá, že by výkon trestu ohrozil život nebo zdraví odsouzeného.

Obecně platí, že pokud se odsouzený nedostaví na výzvu soudu včas do věznice, vydá soud opakovanou výzvu. Pokud odsouzený nenastoupí ani poté dobrovolně, soud se obrátí na policii s tím, aby ho do věznice dopravila.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy