Janouškův kamarád chtěl omluvu za zabavené zlato, neuspěl. Jste v právním vakuu, vzkázal mu soudce

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
1. 8. 2016 17:41
Luboš Pašek, který se po razii proti kmotrům v roce 2013 přihlásil o zabavené peníze a zlato, u soudu neuspěl s žádostí o omluvu za to, že mu policie majetek dosud nevrátila a nemůže s ním proto nakládat. Podle soudu se Pašek nemůže proti zabavení majetku bránit, protože není stíhaný. Zákony totiž na takovou situaci nepamatují. "Připouštím, že si žalobce může připadat v právním vakuu," uznal v pondělí soudce Pavel Vlach, který Paškovu žalobu zamítl.
Galerie Myšák.
Galerie Myšák. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Podnikatel Luboš Pašek se před třemi lety svezl s velkou policejní razií, která začala na Úřadu vlády a pokračovala přes politiky až k pražským "kmotrům". Detektivové tehdy Paškovi zabavili peníze a zlato v hodnotě 50 milionů korun. Dodnes mu je zadržují.

A v pondělí se Pašek, obchodní i golfový kamarád známého podnikatele Romana Janouška, dozvěděl, že nemá nárok na omluvu od státu. Chtěl ji u soudu za to, že celou dobu nemůže se svým majetkem nakládat. Jenže protože Pašek není stíhaný, nemůže se - zjednodušeně - podle soudu proti zabavení majetku bránit. Zákony totiž na takovou situaci nepamatují. "Připouštím, že si žalobce může připadat v právním vakuu," uznal v pondělí soudce Pavel Vlach, který Paškovu žalobu zamítl.

Dvaapadesátiletému Paškovi, jednomu z nejbližších Janouškových spolupracovníků, zabavila policie zlato a peníze v roce 2013. A to během známé razie, do níž policie nasadila čtyři stovky lidí. Skončili po ní ve vazbě tři poslanci ODS za to, že se nechali uplatit funkcemi. Pak také někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová kvůli obvinění ze zneužívání tajné služby ke sledování manželky svého milence, předsedy vlády Petra Nečase.

O majetek se přihlásil Pašek

Třetí větev kauzy směřovala proti "kmotrům". V případě Romana Janouška policisté během zásahu sbírali dokumenty k různým veřejným zakázkám. A zabavili peníze a zlato, o němž mohl divák pozdější policejní tiskové konference nabýt dojmu, že jde o výnos ze zmanipulovaných tendrů, v nichž měl Janoušek prsty.

Jenže k majetku se později přihlásil právě Pašek, Janouškův kamarád. S tím, že si vše normálně vydělal při svých legálních a zdaněných obchodech. A podal civilní žalobu, ať mu policie vše vydá. Ovšem to se ukázalo jako slepá cesta, protože soudy už dříve v podobných případech rozhodly, že nemůžou zasahovat do práce policie. Takže Pašek nakonec chtěl alespoň omluvu a padesátitisícové odškodnění.

Podle soudce Vlacha se ale Pašek ocitl ve zvláštním postavení. Není z ničeho obviněný, takže podle zákona nemůže chtít nahradit takzvanou nemajetkovou újmu, která mu mohla vzniknout tím, že nesmí ke svému majetku. "Konečně se vyjasnilo, že je to hraniční věc, kterou judikatura ještě zcela nevyřešila. Výsledkem je zjištění, že zákon neumožňuje nestíhané osobě uplatnit právní prostředky, pokud jí je několik let zadržován majetek," reagoval Paškův advokát Prokop Beneš.

Policisté a státní zástupci opakují, že vyšetřování stále pokračuje. Faktem je, že obviněný ale není ani Janoušek. Musel do vězení jen kvůli tomu, že opilý srazil autem ženu. A v současné době má trest přerušený kvůli špatnému zdraví.

Pašek pak podle všeho neprostupuje policejními spisy ani jako vážně podezřelý. A navíc tvrdí, že chybí i další důvod, aby mu policie zlato zadržovala: zlato měl uložené v bezpečnostních schránkách vedených na své jméno a nikdo dosud neprokázal, že ve skutečnosti patřilo Janouškovi. Natož že pocházelo z nějakého zločinu.

Známí z byznysu i golfu

Každopádně existuje dost indicií, že Janouškovy a Paškovy cesty se v minulosti protínaly. A to nejen pokud šlo o golf, který oba mají rádi, ale pokud jde i o byznys - často takový, v němž se točí veřejné peníze.

V roce 2010 podepsalo tehdejší vedení Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) smlouvu s firmou, která bude nemocnici exkluzivně dodávat léky, umělé chlopně nebo lékařské šití. Celkem za dvě miliardy.

Do soutěže se tehdy přihlásil jediný zájemce – zavedené zdravotnické společnosti kvůli nastaveným podmínkám neměly šanci. Takže vítězem se stala firma-schránka Kardio Port s utajenými majiteli. "Myslím, že k tomu už nemám co říct a že tenhle hovor je bezpředmětný. Pokud se na té zakázce něco někomu nelíbí, ať si to třeba stokrát dokola prozkoumá. Nemám ani promile pochybnosti, že bychom něco udělali nekale nebo nenormálně," prohlásil tenkrát Pašek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

S Lubošem Paškem v roli člena představenstva měl Kardio Port oficiální sídlo v Kladně, Hospodářské noviny ale později vypátraly, že IKEM posílá firmě dopisy na adresu Galerie Myšák, odkud úřadoval právě Janoušek.

Ostatně v roce 2013, tedy při už zmíněném velkém policejním zásahu, detektivové prohledali také kladenskou kanceláři Kardio Portu a byli rovněž v Paškově historickém domě v sousedství zámku v Mělníku. Z jednopatrového sídla má krásný výhled na Polabí, v sousedství se rozkládá opečovávaná vinice.

Pašek také spoluzakládal společnost Chambon, opět se schovanými majiteli. V roce 2009 si u ní šest zdravotních pojišťoven nasmlouvalo proplácení krevních testů – za čtyři roky šlo o půl miliardy. Když pak firmu koupil německý zdravotnický koncern Synlab, přišlo Paškovi podle zjištění televize Nova na účet 167 milionů a Janouškovi 325 milionů.

Pašek začal podnikat už na sklonku komunismu, zhruba kolem roku 1988, kdy si pořídil kopírku, tenkrát nedostatkový a kvůli šíření protirežimních tiskovin také přísně evidovaný stroj. O rok později při listopadové revoluci už ochotně rozmnožoval letáky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 30 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 59 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy