Janouškův kamarád chtěl omluvu za zabavené zlato, neuspěl. Jste v právním vakuu, vzkázal mu soudce

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
1. 8. 2016 17:41
Luboš Pašek, který se po razii proti kmotrům v roce 2013 přihlásil o zabavené peníze a zlato, u soudu neuspěl s žádostí o omluvu za to, že mu policie majetek dosud nevrátila a nemůže s ním proto nakládat. Podle soudu se Pašek nemůže proti zabavení majetku bránit, protože není stíhaný. Zákony totiž na takovou situaci nepamatují. "Připouštím, že si žalobce může připadat v právním vakuu," uznal v pondělí soudce Pavel Vlach, který Paškovu žalobu zamítl.
Galerie Myšák.
Galerie Myšák. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Podnikatel Luboš Pašek se před třemi lety svezl s velkou policejní razií, která začala na Úřadu vlády a pokračovala přes politiky až k pražským "kmotrům". Detektivové tehdy Paškovi zabavili peníze a zlato v hodnotě 50 milionů korun. Dodnes mu je zadržují.

A v pondělí se Pašek, obchodní i golfový kamarád známého podnikatele Romana Janouška, dozvěděl, že nemá nárok na omluvu od státu. Chtěl ji u soudu za to, že celou dobu nemůže se svým majetkem nakládat. Jenže protože Pašek není stíhaný, nemůže se - zjednodušeně - podle soudu proti zabavení majetku bránit. Zákony totiž na takovou situaci nepamatují. "Připouštím, že si žalobce může připadat v právním vakuu," uznal v pondělí soudce Pavel Vlach, který Paškovu žalobu zamítl.

Dvaapadesátiletému Paškovi, jednomu z nejbližších Janouškových spolupracovníků, zabavila policie zlato a peníze v roce 2013. A to během známé razie, do níž policie nasadila čtyři stovky lidí. Skončili po ní ve vazbě tři poslanci ODS za to, že se nechali uplatit funkcemi. Pak také někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová kvůli obvinění ze zneužívání tajné služby ke sledování manželky svého milence, předsedy vlády Petra Nečase.

O majetek se přihlásil Pašek

Třetí větev kauzy směřovala proti "kmotrům". V případě Romana Janouška policisté během zásahu sbírali dokumenty k různým veřejným zakázkám. A zabavili peníze a zlato, o němž mohl divák pozdější policejní tiskové konference nabýt dojmu, že jde o výnos ze zmanipulovaných tendrů, v nichž měl Janoušek prsty.

Jenže k majetku se později přihlásil právě Pašek, Janouškův kamarád. S tím, že si vše normálně vydělal při svých legálních a zdaněných obchodech. A podal civilní žalobu, ať mu policie vše vydá. Ovšem to se ukázalo jako slepá cesta, protože soudy už dříve v podobných případech rozhodly, že nemůžou zasahovat do práce policie. Takže Pašek nakonec chtěl alespoň omluvu a padesátitisícové odškodnění.

Podle soudce Vlacha se ale Pašek ocitl ve zvláštním postavení. Není z ničeho obviněný, takže podle zákona nemůže chtít nahradit takzvanou nemajetkovou újmu, která mu mohla vzniknout tím, že nesmí ke svému majetku. "Konečně se vyjasnilo, že je to hraniční věc, kterou judikatura ještě zcela nevyřešila. Výsledkem je zjištění, že zákon neumožňuje nestíhané osobě uplatnit právní prostředky, pokud jí je několik let zadržován majetek," reagoval Paškův advokát Prokop Beneš.

Policisté a státní zástupci opakují, že vyšetřování stále pokračuje. Faktem je, že obviněný ale není ani Janoušek. Musel do vězení jen kvůli tomu, že opilý srazil autem ženu. A v současné době má trest přerušený kvůli špatnému zdraví.

Pašek pak podle všeho neprostupuje policejními spisy ani jako vážně podezřelý. A navíc tvrdí, že chybí i další důvod, aby mu policie zlato zadržovala: zlato měl uložené v bezpečnostních schránkách vedených na své jméno a nikdo dosud neprokázal, že ve skutečnosti patřilo Janouškovi. Natož že pocházelo z nějakého zločinu.

Známí z byznysu i golfu

Každopádně existuje dost indicií, že Janouškovy a Paškovy cesty se v minulosti protínaly. A to nejen pokud šlo o golf, který oba mají rádi, ale pokud jde i o byznys - často takový, v němž se točí veřejné peníze.

V roce 2010 podepsalo tehdejší vedení Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) smlouvu s firmou, která bude nemocnici exkluzivně dodávat léky, umělé chlopně nebo lékařské šití. Celkem za dvě miliardy.

Do soutěže se tehdy přihlásil jediný zájemce – zavedené zdravotnické společnosti kvůli nastaveným podmínkám neměly šanci. Takže vítězem se stala firma-schránka Kardio Port s utajenými majiteli. "Myslím, že k tomu už nemám co říct a že tenhle hovor je bezpředmětný. Pokud se na té zakázce něco někomu nelíbí, ať si to třeba stokrát dokola prozkoumá. Nemám ani promile pochybnosti, že bychom něco udělali nekale nebo nenormálně," prohlásil tenkrát Pašek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

S Lubošem Paškem v roli člena představenstva měl Kardio Port oficiální sídlo v Kladně, Hospodářské noviny ale později vypátraly, že IKEM posílá firmě dopisy na adresu Galerie Myšák, odkud úřadoval právě Janoušek.

Ostatně v roce 2013, tedy při už zmíněném velkém policejním zásahu, detektivové prohledali také kladenskou kanceláři Kardio Portu a byli rovněž v Paškově historickém domě v sousedství zámku v Mělníku. Z jednopatrového sídla má krásný výhled na Polabí, v sousedství se rozkládá opečovávaná vinice.

Pašek také spoluzakládal společnost Chambon, opět se schovanými majiteli. V roce 2009 si u ní šest zdravotních pojišťoven nasmlouvalo proplácení krevních testů – za čtyři roky šlo o půl miliardy. Když pak firmu koupil německý zdravotnický koncern Synlab, přišlo Paškovi podle zjištění televize Nova na účet 167 milionů a Janouškovi 325 milionů.

Pašek začal podnikat už na sklonku komunismu, zhruba kolem roku 1988, kdy si pořídil kopírku, tenkrát nedostatkový a kvůli šíření protirežimních tiskovin také přísně evidovaný stroj. O rok později při listopadové revoluci už ochotně rozmnožoval letáky.

 

Právě se děje

Další zprávy