Janoušek zůstává ve vězení, soud jeho žádosti o přerušení trestu nevyhověl

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 9:41
Brněnský krajský soud zamítl podnikateli Romanu Janouškovi žádost o přerušení výkonu trestu vězení ze zdravotních důvodů. Soud totiž dospěl k závěru, že trest není nutné přerušit, protože vězeňská nemocnice v Brně-Bohunicích mu poskytuje všechnu potřebnou zdravotní péči. Uvedla to mluvčí krajského soudu Simona Tesařová. Janoušek si odpykává 4,5 roku vězení za sražení ženy autem.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Brněnský krajský soud zamítl Romanu Janouškovi žádost o přerušení výkonu trestu vězení ze zdravotních důvodů. Soud totiž dospěl k závěru, že trest není nutné přerušit, protože vězeňská nemocnice v Brně-Bohunicích poskytuje všechnu potřebnou zdravotní péči. Sedmačtyřicetiletý Janoušek si odpykává 4,5 roku vězení za sražení ženy autem.

"Vyžádali jsme si podklady od lékařů z nemocnice, která je součástí věznice v Brně-Bohunicích, kde si odsouzený odpykává trest. Na základě nich padlo rozhodnutí s tím, že není nutné trest přerušovat, aby mu mohla být poskytnuta zdravotní péče v jiném zařízení," uvedla mluvčí krajského soudu Simona Tesařová.

Brněnský krajský soud rozhodl o žádosti Janouška v pátek, v pondělí bylo usnesení doručeno v elektronické podobě do datových schránek všech účastníků řízení.

Tesařová neupřesnila, jaké konkrétní zdravotní potíže Janoušek má. Pouze doplnila, že jde o stejné problémy, které jej trápily již v minulosti. Proti rozhodnutí brněnského krajského soudu si může podat stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Janoušek by mohl být propuštěn na svobodu jenom za situace, pokud by mu lékaři nebyli schopni za mřížemi poskytnout dostatečně kvalitní zdravotní péči. V tomto případě by byl trest přerušen. Janoušek již v minulosti usiloval o přerušení trestu, ale neuspěl. Do vězení nastoupil v listopadu 2014.

Opilý podnikatel srazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu. Z místa ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud ale trest zpřísnil na 4,5 roku za mřížemi. Janoušek po odpykání trestu nesmí sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení. Soudy ale přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu. Ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy