Janoušek? Zeptám se, ale je to už dávno, říká Nečas

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec
3. 4. 2012 12:10
ODS i opozice ale jako celek zůstávají v klidu, kontakty s pražským lobbistou zatím neřeší
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zjištění, že lobbista Roman Janoušek čile komunikoval se současnými ministry Petrem Bendlem a Tomášem Chalupou, nechává ODS v klidu.

Premiér Petr Nečas sice prohlásil, že se svých ministrů a stranických podřízených na tyto hovory zeptá, jedním dechem ale dodává, že jde o věc starou pět let.

"O seznamu výpisů hovorů a SMS Romana Janouška starém pět let mi není nic známo. Nemohu tedy hodnotit jeho věrohodnost, nicméně Petra Bendla a Tomáše Chalupy se na tuto věc zeptám," prohlásil Petr Nečas na dotaz Aktuálně.cz.

Jak zjistil deník Insider, z výpisu mobilního telefonu Romana Janouška vyplývá, že si zdaleka nevolal jen s primátorem Prahy Pavlem Bémem.

V září a říjnu byl v kontaktu (telefonáty a SMS) například právě i s tehdejším středočeským hejtmanem Bendlem a starostou Prahy 6 Chalupou.

"Můžeme se přitom jenom domnívat, že nejde pouze o nějaké pečlivě vyselektované materiály neznámého původu," uvedl premiér.

ODS zatím v klidu

Telefonický styk dvou současných ministrů se známým pražským lobbistou zatím nechává ODS v klidu.

"Nepovažuji za problém, že si někdo s někým telefonuje. Že bych byl rozhodnut tlačit někoho kvůli tomu k odchodu z vlády, to ne," komentuje to místopředseda poslaneckého klubu Marek Benda

Ani opozice zatím nechystá nějaký tlak na premiéra a na vládu.

"Samotné telefonování s někým bych neposuzoval tak přísně. Jiná věc by byla, kdyby se ukázalo jako u Pavla Béma, že docházelo k řízení politiků," vysvětluje postoj ČSSD předseda jejích poslanců Jeroným Tejc.

O čem spolu mluvili?

Jenže to se právě veřejnost v tuto chvíli nedozví - oba ministři si už nevzpomínají, o čem s Romanem Janouškem mluvili.

"Byť je to už dávno, nemůžu vyloučit, že jsme spolu s Romanem Janouškem mluvili, ale rozhodně nešlo o nějak intenzivní komunikaci," řekl deníku Insider Petr Bendl.

Podobně mluví i Tomáš Chalupa: "Bohužel si už nevzpomenu, o čem přesně jsem s panem Janouškem komunikoval. Byl jsem s ním v kontaktu příležitostně. Měl zajímavé informace ze zákulisí pražské i celostátní politiky."

"Buď šlo o běžnou společenskou konverzaci, nebo mají pánové co skrývat," komentuje ztrátu paměti sociální demokrat Tejc.

Telefonáty v době privatizace bytů

Dnešní ministr Tomáš Chalupa byl tehdy starostou městské části Praha 6. Jen za dva podzimní měsíce si s Janouškem devětkrát volal, mezi jejich telefonními čísly se vyměnilo osm SMS zpráv.

Nejčilejší telefonní kontakt měli 17. října: byl to jeden telefonní hovor a čtyři esemesky.

Ve stejný den zasedala podle archivu rada městské části Praha 6, na programu měla mimo jiné rozhodnutí v majetkových záležitostech, včetně privatizace bytů.

O čem mluvil s Janouškem jako tehdejší hejtman, současný ministr Bendl neupřesnil.

Deník Insider napsal, že kromě Béma, Chalupy či Bendla v telefonním seznamu Romana Janouška figuruje i tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Další lobbistovy kontakty sahaly na státní firmy, jako jsou ČEZ, České dráhy nebo pražský dopravní podnik.

S Janouškem si v roce 2007 telefonovali i zástupci městských částí Prahy, další lobbisté, právníci a zástupci stavebních firem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy