Janoušek, Peková i ostatní obžalovaní v kauze firmy Chambon svou vinu odmítají

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2021 16:57
Podnikatel a lobbista Roman Janoušek, lékařka Soňa Peková i další tři obžalovaní odmítli vinu v případu údajně neoprávněných úhrad pro společnost Chambon. Zcela popřeli, že by od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali stamiliony korun. Laboratoř podle nich naopak poskytovala unikátní zdravotnickou péči a zachraňovala životy, pojišťovny rozsah jejích úkonů znaly.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Ludvík Hradilek

Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší.

Státní zástupce kvůli tomu obžaloval lékaře Soňu Pekovou, Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu. Podle obžaloby od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažili. Hrozí jim až desetileté vězení.

"Chambon byla nejlepší laboratoř svého druhu," řekla Peková. U hlavního líčení prohlásila, že se ničeho nezákonného nedopustila. Dodala, že si za výkony laboratoře stojí. Podnikatel Ullrich vypověděl, že firma jednala vždy transparentně, její metody pomáhaly zachraňovat životy a o její služby byl obrovský zájem ze strany nemocnic i lékařů. "Vůbec nerozumím podstatě toho problému, toho stíhání," řekl.

Právníci obžalovaných u soudu uvedli, že v laboratoři Chambon pracovali elitní odborníci, kteří ve svém oboru představovali absolutní špičku. Společnost dělala diagnostiku nehumánního genomu. "Vyšetření, která dělala, byla skutečně unikátní," uvedl jeden z advokátů Miloslav Strnad. Protože na diagnostiku neexistoval v sazebníku výkonů přesný kód k proplacení pojišťovnami, účtovali stejně jako řada dalších i státních zařízení za nejpodobnější úkon. "Legislativa těžce zaostávala za vývojem vědy," dodal právník. Pojišťovny podle něj ale věděly, za co posílají úhrady. Nikdo z obžalovaných to podle něj nezakrýval.

Pašek označil obžalobu za absurdní a vyfabulovanou. "Jsme tu proto, že mi před osmi lety zabavili zlato a majetek," řekl novinářům. Podle jeho právníka Prokopa Beneše policie při domovní prohlídce zabavila jeho klientovi majetek v hodnotě milionů korun, protože měl společnou kancelář s Janouškem. Pak k tomu kriminalisté začali hledat trestný čin. Zpočátku vinili Paška z rozsáhlého ovlivňování veřejných zakázek, nakonec ho obžalovali v souvislosti s firmou Chambon.

Podle právníků nevznikla v případu žádná škoda, neboť pojišťovny byly povinny výkony hradit. Dělaly to a nikdy oprávněnost laboratoře nezpochybnily. Jejich nároky jsou pak promlčené, protože úkony se prováděly před více než deseti lety. Pojišťovny se však u soudu přihlásily s nárokem na náhradu škody, nejvíce požaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Chce přes 188 milionů korun.

Janouškův právník: Žalobce by měl být vyloučen

Janoušek byl akcionářem Chambonu. Podle obžaloby se nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Je obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti. Hrozí mu až osmiletý trest. K soudu se nedostavil. 

Podle Janouškova právníka Lukáše Trojana je jediným důkazem obžaloby nepoměr mezi Janouškovou mzdou a jeho faktickou činností. Není však na státním zastupitelství, aby určovalo, jaký plat bude mít akcionář soukromé společnosti. Firma byla navíc podle advokáta zisková a byla ohodnocena na 1,47 miliardy korun. Právník dodal, že Janoušek se ze své pozice nezajímal o technickou činnost laboratoře či úhrady ze strany pojišťoven. "On skutečně není vzděláním lékař, není vzděláním mikrobiolog," uvedl.

Trojan vznesl námitku proti státnímu zástupci Dadamovi. Žalobce by měl být podle advokáta vyloučen, protože v kauze působil dříve z pozice soudce. Vydával příkaz k domovní prohlídce budovy, ve které měl Janoušek kancelář. Trojan připomněl, že případ vzešel ze zásahu policie v úřadu vlády před osmi lety, po kterém padl kabinet Petra Nečase (ODS).

U soudu zazněla prohlášení o nevinně obžalovaných, předseda senátu Tome Frankič se však dostal k výslechu pouze u Ullricha. Pašek využil práva nevypovídat, u Janouška soudce přečetl stručnou výpověď z přípravného řízení. V té podnikatel uváděl, že se žádného trestného činu nedopustil, ze mzdy odváděl povinné poplatky. Ve čtvrtek plánuje soud vyslechnout Pekovou a Kozáka.

Janoušek byl již odsouzen k čtyřapůlletému vězení za úmyslné sražení ženy autem. Zatím ale strávil za mřížemi kvůli svému zdravotnímu stavu jen zhruba rok a čtvrt.

 

Právě se děje

Další zprávy