Janoušek neuspěl s žádostí o přerušení pobytu ve vězení

ČTK ČTK
11. 2. 2015 7:55
Lobbista dostal 4,5 roku vězení za to, že v opilosti přejel ženu, která s ním chtěla řešit předchozí nehodu.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Lobbista Roman Janoušek u soudu neuspěl s žádostí o přerušení pobytu ve vězení ze zdravotních důvodů. V Právu to uvádí Janouškův advokát Vít Široký, který proti rozhodnutí podá stížnost.

"Mám zprávu z vyšetření, kde jeden lékař doporučuje přerušit trest a dva jsou proti. Výsledek je tedy nepřerušit a o to se opřel soudce ve svém rozhodnutí,“ řekl Právu Janouškův obhájce Vít Široký.

Podnikatel nastoupil v Brně trest 4,5 roku za to, že v opilosti přejel ženu, která chtěla řešit předchozí nehodu, a ujel.

Mluvčí brněnského soudu Lenka Smutná odmítla zamítavé rozhodnutí o Janouškově žádosti potvrdit s tím, že je ho třeba nejprve doručit všem účastníkům řízení.

"Závěrem komise je, že jsou schopni mu poskytnout lékařskou péči i v případě nějakého úrazu nebo nekontrolovaného pádu. Že se rizika ničím neliší od toho, k čemu by mohlo dojít v civilu," dodal Široký, který však s hodnocením lékařů nesouhlasí. Trvá na tom, že Janoušek pobytu ve vězení schopen není.

Soud vyhoví jen několika vězňům ročně

Experti se už dříve shodli, že Janouškovy šance na přerušení trestu nejsou vysoké. Data jasně ukazují, že trestanců, kterým soud vyhoví a pustí je dočasně na svobodu kvůli léčbě, příliš není – jen několik případů ročně.

Pokud o přerušení trestu žádají sami vězni, uspějí pouze ve třetině až čtvrtině případů. Například loni takto odsouzení žádali o propuštění v 46 případech, soud však nakonec vyhověl pouze třinácti z nich. O rok dříve pak bylo žádostí 62 a uspělo jen 18 trestanců.

Mnohem úspěšnější jsou žádosti o přerušení, které navrhuje lékař. V roce 2013 se takhle na svobodu dočasně dostala většina z celkových 60 vězňů, loni dokonce 92. Posuzování zdravotního stavu vězně je tříkolové: podnět od vězeňského lékaře obdrží nejdříve obvodní lékařská komise Vězeňské služby. Pokud se shodne na přerušení trestu, předá návrh dál na komisi na generálním ředitelství, která vypracuje své stanovisko pro soud.

"Soud ale doporučení nemusí vzít v úvahu a ani ho vždy nebere. Lékař dává podnět na základě zdravotního stavu, soud bere v úvahu i bezpečnostní hledisko," uvádí Petr Werbik, ředitel nemocnice při Vazební věznici v Praze na Pankráci.

Podle Werbika jsou navíc české vězeňské nemocnice natolik dobře vybavené, že zvládnou postarat se o drtivou většinu případů. Část vyšetření či zákroků zvládnou ve spolupráci s civilními nemocnicemi, kdy nemocného vězně hlídá eskorta.

 

Právě se děje

Další zprávy